REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm na żywo 13 września 2024 r. [Transmisja ONLINE]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sejm na żywo 13 września 2024 r.  [Transmisja ONLINE]
Sejm na żywo 13 września 2024 r. [Transmisja ONLINE]
SEJM

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim dniu trzydniowego posiedzenia (11, 12 i 13 września) posłowie będą m.in. głosowali nad poprawkami Senatu do ustaw o Trybunale Konstytucyjnym. Zajmą się też projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Gdzie oglądać transmisję online?

Co w Sejmie 13 września 2024 r.?

W planach pras jest też rządowy projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który wprowadza zmiany w sposobie finansowania samorządów. Ich przychody będą oparte na udziale w dochodach osób mieszkających na terenie danego samorządu, a nie na udziale we wpływach z podatków, jak było wcześniej.

Odbędą się też głosowania. Posłowie rozpatrzą m.in. poprawki Senatu do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i przepisów ją wprowadzających. Ustawy zmieniają tryb wyboru sędziów Trybunału i uchylających obecnie obowiązujące regulacje odnoszące się do funkcjonowania Trybunału.

Sejm wybierze również dwóch nowych członków Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich do lat 15. Zostało zgłoszonych siedmiu kandydatów. Ich wysłuchanie publiczne odbyło się w poniedziałek.

Posłowie rozpatrzą ponadto poselski projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Według proponowanych zmian komendant główny Państwowej Straży Pożarnej i Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP mają dzielić się po połowie środkami, które zobowiązany jest przekazywać ZUS na ochronę przeciwpożarową.

Plan prac w dniu 13 września 2024 r.

 

  1. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 622) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - uzasadnia Minister Finansów.
     
  2. Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (druki nr 590 i 635)
    - sprawozdawca poseł Patryk Jaskulski.
     
  3. Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Trybunale Konstytucyjnym (druki nr 591 i 636)
    - sprawozdawca poseł Sławomir Ćwik.
     
  4. Powołanie członków Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 (druki nr 592, 593, 594, 595, 596, 598, 624, 625, 626, 627, 628 i 630)
     
  5. Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (druki nr 30 i 583) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - sprawozdawca poseł Joanna Frydrych.
     
  6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 603) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - uzasadnia poseł Krystyna Skowrońska, poseł Zbigniew Sosnowski.
     

 

 

Źródło: PAP, Sejm

Co w Sejmie 12 września 2024 r.?

12 września Sejm będzie kontynuował posiedzenie. W planach prac m.in. wysłuchanie informacji bieżącej w sprawie propozycji zmian w zasadach obliczania stażu pracy. Zwrócił się o to do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej klub Lewicy.

W bloku pytań bieżących do przedstawicieli rządu m.in. posłowie PiS będą pytać ministra zdrowia o likwidowanie oddziałów porodowych w szpitalach jako "skandalicznego przejawu eliminowania misji szpitali i obniżania wartości życia ludzkiego oraz zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego, a także naruszenia konstytucyjnych zasad". Posłowie PiS chcą też zapytać ministra obrony narodowej o "wtargnięcie rosyjskich dronów w przestrzeń powietrzną Polski". Natomiast posłowie Polski 2050-TD zapytają ministra cyfryzacji o ochronę dzieci przed pornografią w sieci; posłowie KO mają pytanie do ministra edukacji o wprowadzone i planowane zmiany w organizacji lekcji religii w szkołach.

Sejm ma też przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w ustawach związanych z udzielaniem pomocy de minimis. Zgodnie z projektem wartość maksymalnej pomocy de minimis dla przedsiębiorców ma zostać zwiększona do 300 tys. euro. Projekt dostosowuje krajowe przepisy do nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej, które obowiązuje od początku br. Nowe przepisy zmieniły sposób obliczania 3-letniego okresu przy sumowaniu limitu pomocy de minimis z roku bieżącego oraz 2 ostatnich lat podatkowych.

Posłowie rozpatrzą także poselski projekt noweli Kodeksu Pracy autorstwa Konfederacji, który dotyczy wydłużenia urlopów macierzyńskich w sposób spełniający standardy wynikające z prawa międzynarodowego przy jednoczesnym wypełnieniu specjalnych potrzeb dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodziców.

Sejm wysłucha również sprawozdania z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2023 roku oraz informacji o działalności Krajowej Rady Sądownictwa za ubiegły rok.

Źródło: PAP Sejm

Archiwum: Sejm 11, 12 i 13 września 2024 r.

11 września 2024 r. Sejm rozpoczął pierwsze posiedzenie po wakacjach. Posłowie zajmą się m.in. projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego oraz uchwałą ws. potępienia uprowadzeń ukraińskich dzieci. 

Rozpoczynając posiedzenie, marszałek Szymon Hołownia zwrócił uwagę, że od ostatniego posiedzenia zmarło aż siedmioro byłych parlamentarzystów: Izabela Mrzygłocka, Małgorzata Ostrowska, Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska, Jerzy Czerwiński, Kazimierz Działocha, Robert Kościelny, Jacek Rybicki. Posłowie uczcili ich pamięć minutą ciszy.

W środę w pierwszej kolejności Sejm rozpatrzy projekt uchwały potępiającej uprowadzeń ukraińskich dzieci. Czytamy w nim, że "Sejm RP jednoznacznie potępia uprowadzenia ukraińskich dzieci w celu ich nielegalnej adopcji i rusyfikacji". "Działania podejmowane przez Federację Rosyjską oraz współpracującą z nią Republikę Białorusi stanowią haniebny zamach na ukraińską tożsamość, naruszają Konwencję ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa, jak również Konwencję ONZ o prawach dziecka, której Polska była inicjatorem" - głosi projekt.

W porządku obrad jest projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego autorstwa Polski 2050-TD, pod którym podpisali się też posłowie innych klubów. Projekt zakłada m.in. stworzenie platformy do obsługi procesu elektronicznego popierania list kandydatów w wyborach.

Sejm w środę zajmie się też rządowym projektem noweli ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym; przewiduje on przyspieszenie wejścia w życie obowiązku rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Dotyczy to przewoźników zagranicznych spoza UE, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy. Proponowane przepisy są odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez przedstawicieli środowiska przewoźników drogowych, w tym przewoźników, którzy organizowali protesty przed drogowymi przejściami granicznymi z Ukrainą.

Również w środę posłowie rozpatrzą dwa projekty nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pierwszy z nich - rządowy - ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowego rozliczania przychodów i kosztów uzyskania przychodów (tzw. kasowego PIT) przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach. Projekt poselski zakłada wprowadzenie możliwości rozliczenia części straty z tytułu odpłatnego zbycia akcji dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym z dochodem uzyskanym z tytułu zbycia akcji lub z tytułu dywidendy w roku poprzedzającym.

Ponadto posłowie mają się zająć sprawozdaniem sejmowej komisji o rządowym projekcie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

O godz. 18 Sejm będzie debatować nad poselskim projekcie uchwały upamiętniającej 45. rocznicę powstania Konfederacji Polski Niepodległej.

SEJM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
X kadencja
Porządek dzienny
17. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
w dniach 11, 12 i 13 września 2024 r.
(po zmianach)

 

w dniu 11 września 2024 r.

 

  1. Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie potępienia uprowadzeń ukraińskich dzieci (druk nr 619) - aklamacja
    - przedstawia Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska.
     
  2. Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr 638)
     
  3. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy (druk nr 556) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - uzasadnia poseł Michał Gramatyka.
     
  4. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 602) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - uzasadnia Minister Infrastruktury.
     
  5. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 601 i 601-A) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - uzasadnia Minister Finansów.
     
  6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 599) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - uzasadnia poseł Janusz Kowalski.
     
  7.  Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (druki nr 553 i 639) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - sprawozdawca poseł Sławomir Ćwik.
     
  8. Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia 45. rocznicy powstania Konfederacji Polski Niepodległej (druki nr 615 i 637) -3-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i koła
    - sprawozdawca poseł Urszula Augustyn.
     
w dniu 12 września 2024 r.

 

  1. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis (druk nr 600) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - uzasadnia Prezes Rady Ministrów.
     
  2. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 522) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - uzasadnia poseł Karina Anna Bosak.
     
  3. Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2023 roku wraz z opinią Komisji do Spraw Kontroli Państwowej (druki nr 483 i 566) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - wystąpienie Prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
    - przedstawiciel Komisji poseł Tomasz Kostuś.
     
  4. Informacja o działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2023 roku wraz ze sprawozdaniem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druki nr 450 i 509) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - wystąpienia Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa oraz posła Tomasza Zimocha.
     
w dniu 13 września 2024 r.

 

  1. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 622) -10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - uzasadnia Minister Finansów.
     
  2. Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (druki nr 590 i 635)
    - sprawozdawca poseł Patryk Jaskulski.
     
  3. Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o uchwale Senatu w sprawie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o Trybunale Konstytucyjnym (druki nr 591 i 636)
    - sprawozdawca poseł Sławomir Ćwik.
     
  4. Powołanie członków Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 (druki nr 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 624, 625, 626, 627, 628, 629 i 630)
     
  5. Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej (druki nr 30 i 583) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - sprawozdawca poseł Joanna Frydrych.
     
  6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 603) -5-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 3-minutowe oświadczenie w imieniu koła
    - uzasadnia poseł Krystyna Skowrońska, poseł Zbigniew Sosnowski.
     

Źródło: PAP, Sejm

Źródło: PAP, Sejm

REKLAMA

Archiwum: Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

Plan posiedzenia:

  • Przesłuchanie Adama Bielana, posła do Parlamentu Europejskiego, wezwanego w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.

  • Powołanie stałego doradcy Komisji.

 

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA