| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Waloryzacja emerytur i rent 2015

Waloryzacja emerytur i rent 2015

Waloryzacja emerytur i rent wyniesie w 2015 roku co najmniej 36 zł. 30 września 2014 roku rząd przyjął projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, dzięki któremu na zmianie zasad waloryzacji świadczeń zyska blisko 92 proc. emerytów i rencistów.

- Przez niską inflację podwyżka emerytur i rent w przyszłym roku byłaby bardzo mała. Najniższa emerytura wzrosłaby zaledwie o 9 zł. Nie mogliśmy się na to zgodzić - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. Wysokość corocznej podwyżki dla emerytów i rencistów zależy od inflacji oraz wzrostu płac. W przyszłym roku byłaby ona rekordowo niska. Niewielka byłaby też podwyżka świadczeń emerytalnych i rentowych. Wyniosłaby zaledwie 1,08 proc. Najmocniej dotknęłoby to osoby z najniższymi świadczeniami.

Minister Kosiniak-Kamysz zaproponował rozwiązanie kompromisowe. Jak co roku zostanie przeprowadzona waloryzacja procentowa, jednak minimalna podwyżka nie będzie mogła wynieść mniej niż 36 zł. Świadczenia wzrosną więc o - wynikające z ustawy 1,08 proc., ale nie mniej niż o 36 zł.

Największe wsparcie otrzymają osoby z najniższymi emeryturami. Ich świadczenia wzrosną o 4,26 proc. Zamiast podwyżki o 9 zł, dostaną 36 zł. Emerytura minimalna wzrośnie dzięki temu z 844 do 880 zł. Gdyby nie ta zmiana byłoby to zaledwie 853 zł. - Na nowych zasadach waloryzacji zyska blisko 92 proc. emerytów i rencistów z ZUS oraz wszyscy z KRUS oraz otrzymujący zasiłki przedemerytalne i renty socjalne. Nikt na zmianie sposobu waloryzacji nie straci - mówi minister Kosiniak-Kamysz.

Ustawa ma wejść w życie 1 marca 2015 roku.

Zobacz również: Kalkulator emerytalny

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »