Kategorie

Redukcja punktów karnych w 2017 r.

Elżbieta Chojnowska
Redukcja punktów karnych w 2017 r. /fot. Fotolia
Redukcja punktów karnych w 2017 r. /fot. Fotolia
Fotolia
Naruszając przepisy prawa o ruchu drogowym kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Niestety mandat mamy obowiązek opłacić, natomiast punkty karne mogą ulec redukcji po spełnieniu pewnych ustawowych warunków.

Zobacz aktualne: Redukcja punktów karnych w 2018 r. 

Na jedno naruszenie przypada od 1 do 10 punktów karnych w zależności jak ciężki i szkodliwy było to incydent. Młody kierowca, czyli osoba, która stosunkowo krótko posiada uprawnienia do kierowania pojazdami, w okresie roku od otrzymania prawa jazdy nie może „zdobyć” więcej niż 20 punktów karnych. Po upływie roku granica ta jest podwyższona do 24 punktów. Dotychczas po przekroczeniu powyższych limitów, młodemu kierowcy były cofane uprawnienia, zaś kierowca z większym stażem zostawał skierowany na ponowny egzamin praktyczny oraz teoretyczny i badania psychologiczne. Do tej pory osoba, która nie przekroczyła limitu 24 punktów, posiadająca prawo jazdy dłużej niż 1 rok mogła raz na 6 miesięcy wziąć udział w sześciogodzinnym, odpłatnym szkoleniu organizowanym przez lokalny WORD. Dzięki uczestnictwie w nim miała o 6 punktów karnych mniej.

Nowe zasady dotyczące przyznawania i redukcji punktów karnych

Od 1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o kierujących pojazdami, a wraz z nimi nowe zasady redukcji punktów karnych. Według art. 98 ust. 3 tej ustawy niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń, funkcjonariusz będzie mógł jednorazowo ukarać kierowcę maksymalną liczbą 10 punktów karnych. Z art. 99 powyższej ustawy dowiadujemy się, że po przekroczeniu limitu 24 punktów, kierowca nie straci prawa jazdy, ale starosta skieruje go na odpłatny kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz na badania psychologiczne. Na taki kurs i badania trafią również młodzi kierowcy, którzy podczas dwuletniego okresu próbnego popełnią co najmniej dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Popełnienie w okresie próbnym trzech takich wykroczeń lub jednego przestępstwa drogowego, będzie wiązało się z cofnięciem uprawnień.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Kurs reedukacyjny

Kurs reedukacyjny trwa 28 godzin i kosztuje 500 zł. Organizuje go WORD, zaś decyzję o skierowaniu na niego oraz na badania psychologiczne wydaje starosta. Każdy kto otrzyma taką decyzję jest zobowiązany do przestrzegania terminów z tym związanych określonych w art. 101 ustawy o kierujących pojazdami. Każdy poniżej wskazany termin liczymy od dnia doręczenia decyzji starosty. Kierowca ma miesiąc na odbycie kursu, zaś wciągu 6 tygodni musi przedstawić staroście zaświadczenie o tym i równocześnie okazać dowód uiszczenia opłaty ewidencyjnej. W przypadku badań psychologicznych, skierowany na nie musi je odbyć wciągu miesiąca i w terminie 3 miesięcy przedłożyć staroście orzeczenie psychologiczne wraz z dowodem uiszczenia opłaty ewidencyjnej.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

Po spełnieniu powyższych warunków skasowane zostaną wszystkie „zdobyte” punkty karne.

Kierowca, który odbył szkolenie oraz badania psychologiczne i wciągu 5 lat od otrzymania decyzji o skierowaniu na nie, ponownie przekroczył limit 24 punktów karnych zostanie pozbawiony uprawnień do prowadzenia prawa jazdy.

Jak sprawdzić stan posiadanych punktów karnych?

Wszelkie dane dotyczące pojazdów i ich właścicieli, w tym posiadanych punktów karnych znajdziemy w Centralnej ewidencji pojazdów i kierowców (CEPiK). W grudniu 2016 r. Rządowe Centrum Legislacji rozpoczęło pracę nad nowelizacją ustawy prawo o ruchu drogowym. Projekt przewiduje wprowadzenie w kwietniu 2017 r. programu, który umożliwi sprawdzenie ilości posiadanych punktów karnych za pośrednictwem systemu internetowego. Warunkiem korzystania z nowego rozwiązania będzie posiadanie profilu zaufanego e-PUAP. Jego uzyskanie jest możliwe za pośrednictwem bankowości internetowej takich banków jak PKO BP, Inteligo, ING, Millennium. Warto przypomnieć, iż od dwóch lat funkcjonuje internetowy program umożliwiający sprawdzenie historii pojazdu na rządowych stronach internetowych: www.historiapojazdu.gov.pl; www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Podstawa prawna:

 1. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. 2016 poz. 2001)
Poszerzaj swoją wiedzę czytając naszą publikację
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Kodeks kierowcy. Zmiany 2021
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  16 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.

  Dodatek energetyczny w 2021 r.

  Dodatek energetyczny w 2021 r. przysługuje odbiorcy wrażliwemu energii elektrycznej. Ile aktualnie wynosi takie świadczenie?

  Limity dorabiania dla emerytów z KRUS od września 2021 r.

  Ile może dorobić emeryt i rencista KRUS od 1 września 2021 r.? Przy jakich kwotach świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone?

  Grzywna za podrzucanie śmieci

  Czy za podrzucanie śmieci sąsiad może zapłacić grzywnę? Co z możliwością wykorzystania nagrania z monitoringu?

  Czerwcowi emeryci - jakie zmiany?

  Czerwcowi emeryci już nie stracą. Ich emerytury zostaną przeliczone przez ZUS z urzędu na korzystniejszych zasadach.

  KE zwraca się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę

  Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji dotyczącej środków tymczasowych z 14 lipca.