| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kara za brak prawa jazdy w 2017 r.

Kara za brak prawa jazdy w 2017 r.

Głośny projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń, który wpłynął do sejmu 22 grudnia 2014 r. wciąż nie został zrealizowany. Według stanu przedstawionego na stronie sejmowej projekt wciąż znajduje się w rękach Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacji.

Zobacz aktualne: Surowsze kary dla kierowców - zmiany 2017/2018

W związku z powyższym kierowcy, którzy prowadzą pojazd bez uprawnień zostaną ukarani na podstawie starych przepisów. Dlatego też, prowadząc pojazd na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie mając do tego uprawnienia, sprawca podlega karze grzywny w wysokości 500 zł. Natomiast osoba nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

Jakie zmiany przewiduje projekt?

Projekt przewiduje zwiększenia sankcji za kierowanie pojazdem mechanicznym bez posiadania wymaganych uprawnień na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, w postaci kary aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3000 zł. Projekt proponuje również, by informacje o osobach, które dokonały tych wykroczeń były gromadzone w centralnej ewidencji kierowców.

Nowe możliwości czyli e-Dokumenty

Kierowcom, którzy zapominają o zabraniu dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdu Ministerstwo Cyfryzacji zapewni wielkie ułatwienie. W 2016 r. ruszył projekt wdrażający mechanizmy identyfikacji elektronicznej (eID). 7 października 2016 r. weszła w życie główna regulacja dotycząca projektu eID – ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Jednym z jej celów jest wprowadzenie jednolitego i bezpiecznego modelu identyfikacji obywateli w systemach e-usług administracji publicznej. Do 29 września 2018 r. Minister właściwy do spraw informatyzacji ma zapewnić funkcjonowanie krajowego węzła identyfikacji, o którym mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 12 ust. 8 rozporządzenia PE i Rady nr 910/2014. Według prognoz Ministerstwa Cyfryzacji system eID dowodu osobistego ma być dostępny już od 11 maja 2017 r., zaś elektroniczne prawo jazdy kilka miesięcy później.

Zobacz serwis: Prawo jazdy

Zasady funkcjonowania systemu eID

System eID oparty będzie o istniejący system identyfikacyjny Profil Zaufany e-PUAP. Warto przypomnieć, iż coraz więcej banków stwarza możliwość utworzenia profilu e-PUAP za pośrednictwem bankowości internetowej. Do korzystania z eID nie będą potrzebne telefony najnowszej generacji. Warunkiem korzystania z systemu jest aktywna karta SIM. Elektroniczne dokumenty nie będą również obowiązkowe, zaś plastikowe wersje nie stracą ważności.

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. U. 2013, poz. 1624)
  2. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. 2015, poz. 1707)
  3. Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. 2016, poz. 1579)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »