reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Kara za brak prawa jazdy w 2017 r.

Kara za brak prawa jazdy w 2017 r.

Głośny projekt nowelizacji kodeksu wykroczeń, który wpłynął do sejmu 22 grudnia 2014 r. wciąż nie został zrealizowany. Według stanu przedstawionego na stronie sejmowej projekt wciąż znajduje się w rękach Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacji.

Zobacz aktualne: Surowsze kary dla kierowców - zmiany 2017/2018

W związku z powyższym kierowcy, którzy prowadzą pojazd bez uprawnień zostaną ukarani na podstawie starych przepisów. Dlatego też, prowadząc pojazd na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie mając do tego uprawnienia, sprawca podlega karze grzywny w wysokości 500 zł. Natomiast osoba nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2017/2018

Jakie zmiany przewiduje projekt?

Projekt przewiduje zwiększenia sankcji za kierowanie pojazdem mechanicznym bez posiadania wymaganych uprawnień na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, w postaci kary aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3000 zł. Projekt proponuje również, by informacje o osobach, które dokonały tych wykroczeń były gromadzone w centralnej ewidencji kierowców.

Nowe możliwości czyli e-Dokumenty

Kierowcom, którzy zapominają o zabraniu dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdu Ministerstwo Cyfryzacji zapewni wielkie ułatwienie. W 2016 r. ruszył projekt wdrażający mechanizmy identyfikacji elektronicznej (eID). 7 października 2016 r. weszła w życie główna regulacja dotycząca projektu eID – ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Jednym z jej celów jest wprowadzenie jednolitego i bezpiecznego modelu identyfikacji obywateli w systemach e-usług administracji publicznej. Do 29 września 2018 r. Minister właściwy do spraw informatyzacji ma zapewnić funkcjonowanie krajowego węzła identyfikacji, o którym mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 12 ust. 8 rozporządzenia PE i Rady nr 910/2014. Według prognoz Ministerstwa Cyfryzacji system eID dowodu osobistego ma być dostępny już od 11 maja 2017 r., zaś elektroniczne prawo jazdy kilka miesięcy później.

Zobacz serwis: Prawo jazdy

Zasady funkcjonowania systemu eID

System eID oparty będzie o istniejący system identyfikacyjny Profil Zaufany e-PUAP. Warto przypomnieć, iż coraz więcej banków stwarza możliwość utworzenia profilu e-PUAP za pośrednictwem bankowości internetowej. Do korzystania z eID nie będą potrzebne telefony najnowszej generacji. Warunkiem korzystania z systemu jest aktywna karta SIM. Elektroniczne dokumenty nie będą również obowiązkowe, zaś plastikowe wersje nie stracą ważności.

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. U. 2013, poz. 1624)
  2. Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. 2015, poz. 1707)
  3. Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. 2016, poz. 1579)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 16.11.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kara za brak prawa jazdy w 2017 r./Fot. Fotolia
Kara za brak prawa jazdy w 2017 r./Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama