REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za błąd lekarski

Wiesława Wyporska
kobieta w szpitalu ból głowy, fot. Fotolia
kobieta w szpitalu ból głowy, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poszkodowany przed błąd lekarski pacjent może domagać się nie tylko odszkodowania, czy zwrotu poniesionych kosztów związanych z leczeniem, ale także w uzasadnionych wypadkach renty.

Każdy z nas chciałby wierzyć, że w życiu nie spotka go nic złego: wracając z pracy nie będzie miał wypadku, jego dom nie zostanie okradziony, rodzina zawsze będzie go wspierała, a on na zawsze zostanie piękny, młody i zdrowy…

REKLAMA

Niestety nie na wszystko w życiu mamy wpływ, paradoksalnie nawet to, co dla większości z nas jest najważniejsze – zdrowie, przeważnie pozostaje poza naszą kontrolą. Zależy ono, bowiem nie tylko od naszego trybu życia, wykonywanych badań, lecz również może nawet bardziej od naszych genów oraz … przypadku.

Błędy medyczne

Nawet najlepszy medyk czasami popełnia mniejsze, bądź większe błędy. Niektóre z nich są nieodwracalne. Części z nich można było uniknąć ze względu np. na zatajenie przez pacjenta istotnych dla terapii okoliczności, inne zaś nigdy nie powinny były się przydarzyć.

Zobacz: Poradnik Praw Pacjenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Konsekwencją błędów medycznych najczęściej są tzw. szkody medyczne. Pod pojęciem tym rozumiemy zarówno szkodę o charakterze niemajątkowym, polegająca na negatywnych przeżyciach poszkodowanego z nią związanych, takich jak: nieuzasadniony zabiegami terapeutycznymi ból, strach, wstyd, upokorzenie, jak i szkodę majątkową ograniczającą się jedynie do ujemnych konsekwencjach majątkowych zdarzenia takich jak: koszt leczenia, rehabilitacji, utracony zarobek itd.

W sytuacji, gdy doszło do negatywnych konsekwencji wykonywanego zabiegu medycznego należy rozważyć czy konkretny, wykonujący go lekarz zachował się w sposób zgodny z aktualnym stanem wiedzy naukowej, oraz procedurami, bowiem błąd medyczny sam w sobie nie pociąga za sobą odpowiedzialności cywilnej.

REKLAMA

Obowiązek naprawienia szkody powstaje dopiero wówczas, gdy powstał on z winy lekarza. Z tego powodu należy porównać rzeczywiste działania lekarza z tym, w jaki sposób w tej sytuacji powinien zachować się w tych samych okolicznościach „dobry lekarz”. Dopiero taka analiza pozwala stwierdzić czy jeśli lekarz zachowałby należytą, szczególną staranność i wykorzystał wszelkie dostępne mu środki, mógłby uniknąć zarówno błędu jak i będącej jego konsekwencją szkody.

Jeżeli wyżej wymienione porównanie wykaże, że wzorcowy „dobry lekarz” w identycznych okolicznościach uniknąłby popełnienia błędu należy przyjąć, że określone działanie ma charakter zawiniony. Oczywiście, aby domagać się zadośćuczynienia, szkodę musi łączyć z zawinionym błędem normalny związek przyczynowo skutkowy, nie zaś niedające się przewidzieć okoliczności nadzwyczajnie. W procesach lekarskich najczęściej wystarczy udowodnić, że zachodzi wysoki stopień prawdopodobieństwa, iż szkoda wynikła z określonego zdarzenia.

Do sztandarowych przykładów ewidentnych błędów lekarskich należą np.: zalecenie podawania dziecku leku w dawce przeznaczonej dla dorosłego, czy tez zaszycie instrumentu medycznego w brzuchu pacjenta.

Jak i czego możemy się domagać?

W przypadku, w którym znajdziemy się w wyżej opisanej sytuacji zwykle możemy żądać zarówno zadośćuczynienia pieniężnego w drodze procesu cywilnego jak i wnieść powództwo do sądu karnego (wyrządzenie szkody medycznej jest czynem niedozwolonym, ponieważ na uszkodzeniu ciała bądź lub wywołaniu rozstroju zdrowia).

Jeżeli zdecydujemy się dochodzić swych praw w drodze procesu cywilnego musimy pamiętać, że zasadą jest, iż błąd medyczny pociągający za sobą szkodę pacjenta jest deliktem. Zatem aby poszkodowany mógł uzyskać zadośćuczynienie musi on udowodnić, że szkoda powstała na skutek zawinionego błędu lekarza w normalnym związku przyczynowo skutkowym. Zaletą tej sytuacji jest fakt, iż w przypadku wykazania wyżej wymienionych okoliczności zasadą jest obowiązek pełnego naprawienia szkody.

W niektórych przypadkach, (gdy do szkody doszło w związku z wykonywaniem zabiegu w skutek uprzednio zawartej pomiędzy pacjentem a ośrodkiem medycznym umowy) poszkodowany może skorzystać z reżimu kontraktowego.

Poszkodowany szkodą medyczną może domagać się: zadośćuczynienia za szkodę, pokrycia rzeczywiście poniesionych kosztów leczenia, przygotowania do nowego zawodu, renty - gdy utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki na przyszłość.

W przypadku jeśli na skutek szkody medycznej poszkodowany zmarł, uprawnione osoby mogą domagać się: 

-zwrotu kosztów leczenia poszkodowanego, 

-jego pogrzebu,

- renty – gdy ciążył na nim obowiązek alimentacyjny lub dobrowolnie i stale dostarczał swym bliskim środków utrzymania, 

-odszkodowania dla członków najbliższej rodziny gdy na skutek śmierci pacjenta znacznie pogorszyła się ich sytuacja życiowa, 

-wpłacenia sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny, w razie naruszenia prawa pacjenta do umierania w spokoju i godności.

Zobacz: Zobacz: Prawa pacjenta

Ponadto pacjent może dochodzić zadośćuczynienia pieniężnego m.in. za: zawinione ujawnienie danych zawartych w dokumentacji medycznej dotyczących stanu jego zdrowia i sposobu leczenia oraz innych informacji o nim, nieinformowanie go o stanie zdrowia, udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych bez jego zgody, nieposzanowanie jego intymności i godności w czasie udzielania świadczeń.


Od kogo możemy domagać się odszkodowania?

Zasadą jest, iż odszkodowania za szkodę medyczną do zakładu opieki zdrowotnej, w którym doszło do szkody (dotyczy to zarówno państwowych jak i prywatnych placówek). W przypadku, gdy lekarz będący sprawcom szkody nie jest zatrudniony w placówce służby zdrowia na podstawie umowy o pracę mamy do czynienia z odpowiedzialnością solidarną nieprawidłową, co oznacza, iż pacjent może domagać się zadość uczynienia zarówno od lekarza, który faktycznie szkodę wywołał jak i od odpowiadającego na zasadach ryzyka ośrodka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA