Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką formę księgowości najlepiej wybrać ?

REKLAMA

REKLAMA

Na polskim rynku aktualnie działa ponad 1,8 miliona przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem. W 2008 roku znowelizowano ustawę o rachunkowości, która zezwoliła podmiotom o przychodach dochodzących do 1,2 mln zł na korzystanie z uproszczonej księgowości. Przedsiębiorcy mają także do dyspozycji księgowość pełną.

Stosowanie pełnej lub uproszczonej księgowości to jeden z podstawowych dylematów przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna swoją działalność. Każda z opcji ma swoje dobre i słabe strony, a jej wybór musi być starannie przemyślany i dopasowany do specyfiki przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Czym jest uproszczona księgowość?

REKLAMA

Maciej Paraszczak z Biur Rachunkowych Meritoros tłumaczy : „Uproszczoną księgowość stanowią proste sposoby obliczania podatku. Pełna księgowość, oprócz tych wyliczeń, służy do stworzenia pełnego obrazu finansów przedsiębiorstwa. Pierwsza metoda informuje nas o dochodach w rozumieniu ustawodawców oraz jaki podatek należy zapłacić. Druga nie tylko sygnalizuje o wysokości zysku, ale również gdzie dokładnie są pieniądze firmy”.

Można powiedzieć, że jest to zestaw podstawowych zasad gromadzenia danych finansowych, opracowany przez Państwo do określenia zobowiązań podatkowych małych przedsiębiorców. Jej głównym celem jest obliczanie podatku. Wyróżniamy trzy podstawowe formy tej metody: karta podatkowa, ryczałt ewidencjowany i książka przychodów i rozchodów.

Karta Podatkowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karta podatkowa jest zarezerwowana dla nielicznej grupy przedsiębiorców. Polega ona na płaceniu stałej, określonej kwoty co miesiąc. Wysokość tej kwoty jest zależna od ilości mieszkańców w miejscu prowadzenia działalności, ilości pracowników i rodzaju działalności.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany jest obwarowany wieloma limitami. Jest to uproszczona forma płacenia podatku, która polega na płaceniu określonej stawki zależnej tylko od przychodu z pominięciem kosztów. Pozytywną cechą jego cechą jest to, że stawki ryczałtu są dużo mniejsze niż standardowe stawki podatku. Płatności jednak wynikają z wielkości sprzedaży - niezależnie, czy firma odniosła zysk.

Zobacz: Winiety w opinii NIK-u

Książka przychodów i rozchodów

Książka przychodów i rozchodów stanowi dość prostą i popularną metodę. Polega na sumowaniu przychodów i kosztów w specjalnej księdze oraz płaceniu podatku od różnicy.

Zdaniem Macieja Paraszczaka funkcja ta jest tania i mało skomplikowana. Nie mówi jednak nic o stanie firmy, informuje jedynie o wysokości podatku.

Zobacz: Na co uważać przy wyborze biura rachunkowego?

Co to jest pełna księgowość?

Jest rozbudowanym i precyzyjnym sposobem ewidencji zdarzeń gospodarczych, służącym do kontroli, analizy i generowania informacji na temat sytuacji firmy w danym momencie lub na przestrzeni jakiegoś okresu.

Ewidencjonuje się każdą złotówkę, która przepływa przez firmę np. wpływy do kasy, uszkodzenie towaru, przelewy z banku, zaciągnięcie kredytu, zapłaty za towar czy też wzięcie towaru z odroczoną płatnością, itp. Rejestrowane są tu także operacje bezgotówkowe, mogące mieć odzwierciedlenie w wynikach finansowych np. w postaci utraty wartości środka trwałego lub groźby wypłaty odszkodowania, itp.

Zobacz: Czym jest VAT?

Kto ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości?

Wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na formę prowadzenia działalności, którzy przekroczyli próg – określony na 1,2 mln EUR przychodów netto.

Pomaga ona efektywnie zarządzać organizacją. Jednak, z racji swojego sformalizowania i skomplikowania potrafi być obciążeniem dla małych przedsiębiorstw. Księgowość ta zapobiega skutecznie między innymi sytuacjom wprowadzania inwestora w błąd lub wyłudzenia kredytu.

Źródło: Biura Rachunkowe Meritoros

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawnik.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA