reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Instytucje państwowe > Jak zgłosić się po pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy?

Jak zgłosić się po pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy?

Państwowa Inspekcja Pracy jest organem sprawującym kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy. PIP kontroluje pracodawców, co do wywiązywania się z ciążących na nich obowiązków. Jak uzyskać pomoc od Państwowej Inspekcji Pracy?

Zakres kontroli

PIP kontroluje pracodawców co do wywiązywania się z takich obowiązków jak wypłata wynagrodzenia, przestrzeganie czasu pracy, urlopy wypoczynkowe, ochrona praw kobiet, zatrudnionych osób niepełnosprawnych i młodocianych, a także kontrola standardów wynikających z bezpieczeństwa i higieny pracy. Inspektorzy zajmują się również badaniem wypadków przy pracy.

Jak pracownik może uzyskać pomoc prawną od PIP?

Pracownik, którego prawa są łamane może złożyć skargę na swojego pracodawcę. Przed złożeniem skargi warto uzyskać pomoc prawną. Darmową pomoc prawną z zakresu prawa pracy oferuje Państwowa Inspekcja Pracy za pośrednictwem swoich okręgów i oddziałów terenowych.

Zobacz: Bezpłatna pomoc prawna w Warszawie

Państwowa Inspekcja Pracy w Biuletynie Informacji Publicznej wskazuje okręgowe inspektoraty oraz ich oddziały terenowe, które udzielają bezpłatnych porad w zakresie prawa pracy. Dostęp do tych informacji po kliknięciu w link TUTAJ

Skarga do PIP

Skargę można złożyć zarówno osobiście jak i za pomocą poczty, faksu, jak również poczty elektronicznej. Państwowy Inspektorat Pracy ma określone terminy na powzięcie kontroli i najpóźniej po 30 dniach od złożenia skargi osoba skarżąca jest powiadamiana o wynikach kontroli.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Państwowa Inspekcja Pracy.
Państwowa Inspekcja Pracy.

CIT 2020. Komentarz119.40 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Czapska-Małecka

Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, mediator w sprawach pracowniczych, trener

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama