reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Sądy > Obrońca z urzędu

Obrońca z urzędu

Niektórym osobom przysługuje adwokat z urzędu bez dopełniania innych formalności. W innych sytuacjach konieczne jest złożenie wniosku. Sprawdź kiedy możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy adwokata.

Obrońca obowiązkowo

Kodeks postępowania karnego wskazuje przypadki, gdy ustanowienie obrońcy z urzędu jest obligatoryjne (obowiązkowe).

Ma to miejsce w sytuacji, gdy oskarżony (lub podejrzany) jest osobą głuchą, niemą lub niewidomą lub zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności. Z obroną obligatoryjną mamy również do czynienia w przypadku nieletnich, a także w sytuacji, gdy sąd uzna to za niezbędne ze względu na okoliczności utrudniające obronę. W powyższych przypadkach sąd ustanawia obrońcę z urzędu, bez konieczności podejmowania dodatkowych czynności przez oskarżonego.

W postępowaniu przygotowawczym i przed sądem

Ustanowienie obrońcy z urzędu może mieć miejsce zarówno w postępowaniu przed sądem, jak i na etapie postępowania przygotowawczego.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Obrońca na wniosek

Dla osób, których nie stać na ustanowienie obrońcy z wyboru, przewidziano możliwość ustanowienia obrońcy z urzędu. Warunkiem jest wykazanie przez oskarżonego (lub podejrzanego), iż nie jest on w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Gdyby w toku postępowania okazało się, iż okoliczności na podstawie których wyznaczono obrońcę z urzędu nie istnieją, sąd może cofnąć wyznaczenie adwokata z urzędu.

Aby uzyskać obrońcę z urzędu ze względu na trudną sytuację materialną, należy do sądu złożyć wniosek i odpowiednio go uzasadnić, to znaczy wykazać, iż oskarżony rzeczywiście nie jest w stanie ponieść kosztów obrony. Warto tu dołączyć zaświadczenie o zarobkach czy zaświadczenie z urzędu pracy o posiadaniu statusu bezrobotnego, w przypadku studentów – zaświadczenie z uczelni o posiadaniu statusu studenta itp.

Wniosek o wyznaczenie obrońcy z urzędu należy skierować do prezesa sądu właściwego do rozpoznania sprawy. W postępowaniu przygotowawczym wniosek pismo składamy za pośrednictwem prokuratora.

Zobacz również: Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach karnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Adwokat z urzędu w sprawie karnej./ Fot. Fotolia
Adwokat z urzędu w sprawie karnej./ Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama