REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie z PFRON 500 zł, 1350 zł i 2400 zł [odpowiedź na interpelację]

Dofinansowanie z PFRON 500 zł, 1350 zł i 2400 zł [odpowiedź na interpelację]
Dofinansowanie z PFRON 500 zł, 1350 zł i 2400 zł [odpowiedź na interpelację]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

PFRON wypłaca co miesiąc pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne dofinansowanie. Przedsiębiorcy liczyli na podwyżkę z uwagi na zmiany pensji minimalnej. Nie ma jednak korelacji między pensją minimalną a wsparciem z PFRON.

W zależności od stopnia niepełnosprawności wsparcie wynosi: 500 zł stopień lekki, 1350 zł umiarkowany, 2400 zł znaczny stopień niepełnosprawności. Kwoty te przedsiębiorcy otrzymują od 2023 r. 

Rząd odniósł się do kwestii zwiększenia kwot 500 zł, 1350 zł i 2400 zł z uwagi na wzrost pensji minimalnej. Jest to negatywne dla przedsiębiorców stanowisku.

REKLAMA

Odpowiedź na interpelację nr 778 w sprawie braku wzrostu dofinansowania do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami w 2024 r.

Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Łukasz Krasoń Warszawa, 19-01-2024

Szanowny Panie Marszałku,

REKLAMA

odpowiadając na interpelację nr 778, złożoną 16 stycznia 2023 r. przez Panią Posłankę Marię Janyską w sprawie braku wzrostu dofinansowania do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami w 2024 r., uprzejmie informuję, iż aktualnie nie są prowadzone prace legislacyjne w tym zakresie.

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dużą uwagą analizowane są napływające ze środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz pracodawców postulaty dotyczące różnych aspektów wsparcia osób z niepełnosprawnościami, w tym w aktywności zawodowej, i, w miarę możliwości, brane są pod uwagę przy projektowaniu zmian w systemie. Ewentualne zmiany w zakresie wzrostu dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami wymagać będą dalszych dogłębnych analiz i wyliczeń. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekazując powyższe informuję równocześnie, że celem pomocy w formie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń - subsydiów płacowych, określonym przez Komisję Europejską, nie ma być refundacja kosztów płacy, ale zachęcenie do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. W związku z powyższym podniesienie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę nie musi pociągać za sobą automatycznego zwiększenia pomocy w tej formie, gdyż nie należy utożsamiać jej wyłącznie z, nawet częściowym, zwrotem kosztów wiążących się z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnościami.

Z wyrazami szacunku

z up. Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Łukasz Krasoń
Sekretarz Stanu Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(20)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Niepełnospprytny
  2024-01-31 07:36:45
  Chcieli TyfUSKA, majo TyfUSKA. Zobaczycie za krótki już czas, jak was uzdrawiają, jak wam nogi odrastają, a ślepi wzrok odzyskują.
  24
  pokażodpowiedzi (2)
 • OzN.
  2024-01-30 23:24:21
  Efekt jest taki,że stowarzyszenia, które zatrudniają niepełnosprawnych rządają od nich wysokości zwrotu,ale żeby było legalnie to ma to być darowizna na cele statutowe.Ludzie pracują za grosze.Kiedy to się zmieni?To jest wyzysk OzN.
  2
 • aniela
  2024-01-31 05:21:54
  pracownicy sa traktowani jak swinki skarbonki każda musi wyrobić odpowiedni zysk..mają świadomość że osoba niepełnosprawna po części nie jest tak wydajnym pracownikiem dla pracodawcy jak osoba w pełni sprawna dofinansowania do kosztów zatrudnienia powinny być na tyle miarodajne iż przekonają pracodawcę iż ta różnica w możliwości uzyskania przez pracodawcę zysku z pracy osób niepełnosprawnych się zniweluje lub wręcz będzie na korzyść osób z niepełnosprawnościa dlatego dofinansowanie POWINNO KORELOWAĆ z podwyżką minimalnej pensji inaczej bowiem żaden pracodawca nie pozwoli sobie na dopłacanie do biznesu i wrócą czasy gdy osoby z niepełnosprawnościa miały problem ze znalezieniem jakiegokolwiek zatrudnienia
  3
 • sandra32
  2024-01-31 13:48:22
  A kiedy podniosą zasiłek pielęgnacyjny ? Nie był podnoszony chyba od 5 lat i wynosi tylko 215 zł. To tylko 7 zł dziennie ☹️ gdzie za to wynająć pomoc chociaż na 1 godzinę
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • emeryt
  2024-01-31 09:03:02
  Już niedlugo tyfusek uzdrowi wszystkich,jak stalin w Rosji.
  14
  pokażodpowiedzi (1)
 • Realia
  2024-01-31 07:52:07
  I tak ciężko o pracę umysłową ON. Oferują sprzatanie, ochronę itp głównie.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • J.d
  2024-01-31 10:08:10
  Kiedy będzie dofinansowanie zwiększone do turnusów rehabilitacyjnych że znacznym stopniem niepełnosprawności i coroczne dofinansowanie bo jak na razie to co 2-3 lata .
  1
 • nanon
  2024-01-31 17:12:28
  Byłam zatrudniona jako niepełnosprawna z pierwszą grupą z dofinasowania kupiono meble i sprzęt na stanowisko i refundowano pensję. O jakąś pracę musiałam się upominać bo głupio tak siedzieć przy biurku nie pracując. Po kilku miesiącach przyjęto człowieka z 3 grupą i posadzono go na moim miejscu a ja zostałam na korytarzu bez biurka, komputera i td. dobrze że siedziałam na wózku bo bym nie miała gdzie usiąść bo mi wszystko zabrano. Musiałam starać się o jakieś miejsce w pracy. Jak się poskarżyłam w PFRON to usłyszałam że oni nie mogą wtrącać się w zarządzanie pracownikami. Mam nadzieję że nie wszędzie tak jest, choć mam wątpliwości. Dlatego mam mieszane uczucia jeśli chodzi o podwyższanie refundacji stanowisk i wypłat.....
  2
 • Kolega
  2024-01-30 21:36:06
  No Łukasz, nie podpisałeś się.
  0
 • Jan
  2024-01-31 08:11:01
  Dlaczego mojego komentarza nie nadaliście się
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak porozumienia rolników po spotkaniu z premierem Tuskiem. Zakończyła się konferencja D. Tuska

Brak porozumienia rolników po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem."Czekamy na konkrety" - mówił inny z rolników, Szczepan Wójcik. Jak dodał, premier Tusk nie zostawił złudzeń, że jeśli Zielony Ład zostanie obalony, to nie będzie np. dopłat bezpośrednich.

Wniosek o ochronę międzynarodową - uwaga na nieuczciwych pośredników

Uwaga na nieuczciwych pośredników przy składaniu wniosku o ochronę międzynarodową - ostrzega Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jakie są korzyści z samodzielnego prowadzenia sprawy?

Komunikat KGP: 1 marca 2024 r. wypłata podwyżek dla policjantów [20% kwoty bazowej]. W marcu na kontach +20% dodatku za stopień. Wyrównania od 1 stycznia 2024 r.

Jutro policjanci otrzymają na konta wypłaty podwyżek wraz z wyrównaniami od 1 stycznia 2024 r. W przyszłości otrzymają w ten sposób podwyżki z tytułu dodatków za stopień. 

Opieka senioralna w Polsce: brak podejścia systemowego skutkuje fatalnym w skutkach akcjonizmem

Na początku należy stwierdzić, że polityka senioralna to niewątpliwie swoisty leitmotiv rządu premiera Donalda Tuska. Nie ma dnia, aby media nie donosiły o działaniach rządu związanych z próbami rozwiązania problemu, który jak miecz Damoklesa wisi nad całą sferą socjalną budżetu państwa, a tak właściwie nad przyszłością społeczno-gospodarczą Polski. A jest nim właśnie opieka senioralna. Kto z politycznych decydentów nie dostrzeże prawdziwej wagi tego problemu, nie ma co liczyć na powodzenie podczas następnych wyborów. I dotyczy to właściwie wszystkich krajów starzejącej się na gwałt Unii Europejskiej.

REKLAMA

Przeprowadzasz się? Sprawdź, czy nie musisz zaktualizować PIT-2. Jeśli to przegapisz, grozi ci dopłat podatku. Ale czy wiesz dlaczego?

Zdarzenia związane z życiem prywatnym pracownika, choćby takie jak przeprowadzka, mogą mieć wpływ na dokonywane przez niego rozliczenia podatkowe. Czasami ich konsekwencją jest nabycie praw, z których podatnik może skorzystać, ale nie musi, ale innym razem mogą wiązać się z ograniczeniem tychże praw, o czym już nie tylko może, ale musi pamiętać dokonując rozliczeń podatkowych.

Egzekucja z nieruchomości - jak przebiega. Zajęcie, opis i oszacowanie, obwieszczenie o licytacji

Jednym ze sposobów wyegzekwowania roszczenia należnego wierzycielowi jest przeprowadzenie egzekucji ze składnika majątkowego dłużnika jakim jest nieruchomość. Tytułem wstępu należy dodać, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte w sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. 

Oszustwo nigeryjskie - ostrzeżenie i przykład

Oszustwo nigeryjskie - na czym polega? Oto przykład oszustwa nigeryjskiego oraz ostrzeżenie NASK przed jego nowymi odmianami.

Osoby niepełnosprawne z większym dostępem do najpowszechniejszych produktów i usług. Co zakłada nowy projekt?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

REKLAMA

Prawne dylematy dotyczące AI. Więcej pytań niż odpowiedzi

Jakie są problemy prawne związane ze sztuczną inteligencją? Czy prawo powstrzyma rozwój AI?

Kwota bazowa wzrosła. Od 1 marca dodatkowa emerytura wyższa o więcej niż 700,00 zł. Dożywotnio i bez wniosku. Sprawdź!

Kwota bazowa wzrosła. Wraz z nią wzrosła wysokość dodatkowej emerytury dla najstarszych seniorów. Od 1 marca 2024 przyznawane im świadczenie honorowe dla stulatków będzie wyższe o 705,88 zł.

REKLAMA