REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca przez znajomych

Pracodawca poszukując pracownika na wolne stanowisko bardzo często rozpoczyna poszukiwań pośród znajomych oraz pracowników firmy.
Pracodawca poszukując pracownika na wolne stanowisko bardzo często rozpoczyna poszukiwań pośród znajomych oraz pracowników firmy.

REKLAMA

REKLAMA

Warto rozpocząć szukanie pracy od poinformowania znajomych o swojej aktualnej sytuacji, gdyż jest to jedna z najskuteczniejszych form poszukiwania pracy.

Znajomi mogą akurat wiedzieć o jakiejś ciekawej ofercie i wtedy nowa praca będzie na wyciągnięcie ręki. Polecenie pracownika jest wyrazem uznania umiejętności i kompetencji pracownika i nie należy go postrzegać negatywnie.

REKLAMA

Czy pracodawca woli osoby z polecenia?

Pracodawca poszukując pracownika na wolne stanowisko bardzo często rozpoczyna poszukiwań pośród znajomych oraz pracowników firmy.
Taki sposób poszukiwania nowych kadr jest oszczędnością czasu i pieniędzy. Ponadto osoby polecające potencjalnego pracownika, niejako dają rękojmię za ta osobę.

Polecający może zaświadczyć o umiejętnościach, profesjonalizmie, uczciwości, rzetelności i innych poszukiwanych cechach kandydata na pracownika.
Tego typu forma poszukiwania pracowników jest szczególnie korzystna dla pracodawców poszukujących pracowników posiadających określone umiejętności – fachowców w swojej dziedzinie.

Powiadomienie znajomych

Powiadomienie znajomych o swojej aktualnej sytuacji zawodowej powinno być pierwszą rzeczą jaką zrobił bezrobotny, który nie chce na stałe zasilać szeregu bezrobotnych.
Powiadomienie rodziny, najbliższych przyjaciół, mobilizacja dalszych znajomych, ludzi z którymi np. byliśmy zatrudnieni wcześniej u innych pracodawców, może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Zobacz również serwis: Oferty pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko występowania konfliktów

Jeżeli zostaliśmy polecenie przez osobę znajomą na konkretne stanowisko, a nie posiadamy kompetencji niezbędnych do zajmowania tego stanowiska, to istnieje realne ryzyko powstania konfliktów z dotychczas zatrudnionymi pracownikami. Pojawia się także naturalne poczucie niesprawiedliwości, które jest przenoszone na relacje interpersonalne, co wpływa na niekorzystną atmosferę w pracy.
Zupełnie inaczej jest, gdy posiadamy predyspozycję do zajmowania danego stanowiska, wtedy ryzyko konfliktów ze starszymi pracownikami jest znacznie mniejsze.

Ważna odpowiednia kalkulacja

REKLAMA

Zanim przyjmiemy propozycję pracy powinniśmy się zastanowić, czy jest to praca odpowiednia dla nas. Może się bowiem okazać, że jako pracownik będziemy przynosić firmie więcej szkody niż pożytku, a relacje z innymi pracownikami nie będą poprawne. A to z kolei utrudni nam nawiązanie kontaktów, które nie tylko pozwolą na lepsze wywiązywanie się z obowiązków zawodowych, ale również nie poszerzą naszej sieci zawodowej w przyszłości.

Dużym błędem popełnianym przez osoby bezrobotne jest nastawienie przy odpowiadaniu na oferty pracy, czy podczas rozmowy z pracodawcą. Często zakładają oni, że nie mają szans na podjęcie tej pracy, że i tak zostanie zatrudniona osoba, która ma znajomości, że bez względu na to, jak się zaprezentują i tak nie ma to żadnego znaczenia. Zdarza się, że w ten sposób przyjmują lekceważący stosunek do całego procesu rekrutacyjnego, a to z kolei może pozostać zauważone przez pracodawcę. Należy pamiętać, że jeśli już mamy możliwość złożenia swojej kandydatury, dokumentów aplikacyjnych czy spotkania się z pracodawcą, to należy przedstawić się w jak najlepszym świetle. Nic nie tracimy, a możemy jedynie zyskać.

Zobacz również serwis: Formy zatrudnienia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA