reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezrobotni > Praca przez znajomych

Praca przez znajomych

Warto rozpocząć szukanie pracy od poinformowania znajomych o swojej aktualnej sytuacji, gdyż jest to jedna z najskuteczniejszych form poszukiwania pracy.

Znajomi mogą akurat wiedzieć o jakiejś ciekawej ofercie i wtedy nowa praca będzie na wyciągnięcie ręki. Polecenie pracownika jest wyrazem uznania umiejętności i kompetencji pracownika i nie należy go postrzegać negatywnie.

Czy pracodawca woli osoby z polecenia?

Pracodawca poszukując pracownika na wolne stanowisko bardzo często rozpoczyna poszukiwań pośród znajomych oraz pracowników firmy.
Taki sposób poszukiwania nowych kadr jest oszczędnością czasu i pieniędzy. Ponadto osoby polecające potencjalnego pracownika, niejako dają rękojmię za ta osobę.

Polecający może zaświadczyć o umiejętnościach, profesjonalizmie, uczciwości, rzetelności i innych poszukiwanych cechach kandydata na pracownika.
Tego typu forma poszukiwania pracowników jest szczególnie korzystna dla pracodawców poszukujących pracowników posiadających określone umiejętności – fachowców w swojej dziedzinie.

Powiadomienie znajomych

Powiadomienie znajomych o swojej aktualnej sytuacji zawodowej powinno być pierwszą rzeczą jaką zrobił bezrobotny, który nie chce na stałe zasilać szeregu bezrobotnych.
Powiadomienie rodziny, najbliższych przyjaciół, mobilizacja dalszych znajomych, ludzi z którymi np. byliśmy zatrudnieni wcześniej u innych pracodawców, może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Zobacz również serwis: Oferty pracy

Ryzyko występowania konfliktów

Jeżeli zostaliśmy polecenie przez osobę znajomą na konkretne stanowisko, a nie posiadamy kompetencji niezbędnych do zajmowania tego stanowiska, to istnieje realne ryzyko powstania konfliktów z dotychczas zatrudnionymi pracownikami. Pojawia się także naturalne poczucie niesprawiedliwości, które jest przenoszone na relacje interpersonalne, co wpływa na niekorzystną atmosferę w pracy.
Zupełnie inaczej jest, gdy posiadamy predyspozycję do zajmowania danego stanowiska, wtedy ryzyko konfliktów ze starszymi pracownikami jest znacznie mniejsze.

Ważna odpowiednia kalkulacja

Zanim przyjmiemy propozycję pracy powinniśmy się zastanowić, czy jest to praca odpowiednia dla nas. Może się bowiem okazać, że jako pracownik będziemy przynosić firmie więcej szkody niż pożytku, a relacje z innymi pracownikami nie będą poprawne. A to z kolei utrudni nam nawiązanie kontaktów, które nie tylko pozwolą na lepsze wywiązywanie się z obowiązków zawodowych, ale również nie poszerzą naszej sieci zawodowej w przyszłości.

Dużym błędem popełnianym przez osoby bezrobotne jest nastawienie przy odpowiadaniu na oferty pracy, czy podczas rozmowy z pracodawcą. Często zakładają oni, że nie mają szans na podjęcie tej pracy, że i tak zostanie zatrudniona osoba, która ma znajomości, że bez względu na to, jak się zaprezentują i tak nie ma to żadnego znaczenia. Zdarza się, że w ten sposób przyjmują lekceważący stosunek do całego procesu rekrutacyjnego, a to z kolei może pozostać zauważone przez pracodawcę. Należy pamiętać, że jeśli już mamy możliwość złożenia swojej kandydatury, dokumentów aplikacyjnych czy spotkania się z pracodawcą, to należy przedstawić się w jak najlepszym świetle. Nic nie tracimy, a możemy jedynie zyskać.

Zobacz również serwis: Formy zatrudnienia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca poszukując pracownika na wolne stanowisko bardzo często rozpoczyna poszukiwań pośród znajomych oraz pracowników firmy.
Pracodawca poszukując pracownika na wolne stanowisko bardzo często rozpoczyna poszukiwań pośród znajomych oraz pracowników firmy.

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Luiza Szmyt

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama