reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezrobotni > Stypendium dla bezrobotnego

Stypendium dla bezrobotnego

Osobie podejmującej dalszą edukację i będącą jednocześnie osobą bezrobotną przysługuje stypendium na kontynuowanie nauki.

Jakie trzeba spełniać kryteria aby ubiegać się o stypendium?

O stypendium mogą ubiegać się bezrobotni spełniający łącznie następujące warunki:
- bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, w ciągu 12 miesięcy od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy podjęli dalszą naukę w szkole ponadgimnazjalnej dla dorosłych (będącej szkołą publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej), lub w szkole wyższej w systemie studiów niestacjonarnych,
- nie przekroczyli wysokości dochodu na osobę w rodzinie w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej (do dochodu nie wlicza się kwoty tego stypendium).

Co należy zrobić, aby otrzymać stypendium?

Aby otrzymać stypendium należy wystąpić z wnioskiem do powiatowego urzędu pracy. Urząd pracy rozpatruje wniosek bezrobotnego i w formie decyzji administracyjnej decyduje o przyznaniu stypendium. W przypadku negatywnej decyzji organu administracji można wnieść odwołanie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję administracyjną. Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji.

W jakiej wysokości przyznaje się stypendium?

Stypendium przysługuje w wysokości 100% kwoty zasiłku dla bezrobotnych.
Stypendium za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę stypendium przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w okresie, za który świadczenie przysługuje.

Zobacz również serwis: Bezrobotni

Jak długo można pobierać stypendium?

Stypendium przysługuje przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki. Jednak istnieje możliwość kontynuacji wypłacania stypendium bezrobotnemu do czasu skończenia nauki zgodnie z programem nauczania. 

Z chwilą przerwania nauki prawo do pobierania stypendium wygasa.

Podstawa prawna:

Art. 55 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.),

Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 sierpnia 2009r. w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz. U. Nr 136, poz. 1118)

Zobacz również serwis: Student

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Stypendium przysługuje przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki.
Stypendium przysługuje przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia nauki.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama