REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek celowy na święta

Wioleta Matela
Święta Bożego Narodzenia.
Święta Bożego Narodzenia.

REKLAMA

REKLAMA

Najbiedniejsi mogą otrzymać pieniądze na żywność, opał czy inne niezbędne potrzeby. Przed świętami wiele rodzin ubiega się zasiłek z pomocy społecznej.

Komu przysługuje zasiłek celowy?

Ten rodzaj świadczenia z pomocy społecznej jest przyznawany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej. W szczególności zasiłek celowy może być przyznany  na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, odzieży, opału, leków i leczenia, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, kosztów pogrzebu, a nawet kosztów drobnych remontów i napraw w mieszkaniu.

REKLAMA

Nie ma przeszkód do ubiegania się przez osoby najuboższe o zasiłek przed Świętami Bożego Narodzenia czy Świętami Wielkanocnymi. Jednak pamiętajmy, iż jego otrzymanie zależy od uznania organu je przyznającego, który bierze pod uwagę sytuację materialną wnioskodawcy oraz własne możliwości finansowe.

Zobacz również: Na jakie wydatki przyznawany jest zasiłek celowy

Dochód

Warunkiem otrzymania zasiłku celowego jest spełnianie kryterium dochodowego. Jedynie, gdy pomoc przyznawana jest osobom, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego i w stosunku do których realizowany jest kontrakt socjalny, zasiłek może być przyznany niezależnie od osiąganych dochodów.

Kryterium dochodowe  w 2011 r. wynosi: na osobę w rodzinie 351 zł, zaś na osobę samotnie gospodarującą 477 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przyznanie zasiłku lub odmowa jego przyznania następuje w drodze decyzji administracyjnej. Oznacza to, iż stronie przysługuje odwołanie od decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego w terminie 14 dni za pośrednictwem organu, który decyzję wydał. Decyzję o przyznaniu pomocy wydaje się po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego.

Zasiłki celowe przyznaje się jedynie w celu zaspokojenia najniezbędniejszych potrzeb. Pomoc udzielana w takiej formie nie może zastępować dochodu. Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w Wyroku z dnia 5 listopada 2010 r. "jakkolwiek sytuacja życiowa i finansowa skarżącego i jego rodziny uzasadnia uzyskiwanie pomocy ze strony organów pomocy społecznej, to spoczywa na nim oraz na jego rodzinie obowiązek podejmowania działań zmierzających do poprawienia tej sytuacji. Państwo jest zobligowane podejmować działania wspomagające obywateli, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji życiowej w jej naprawieniu. Nie można jednak wymagać aby z środków publicznych zaspakajano wszelkie potrzeby, po za tymi niezbędnymi, osób, które nie są w stanie i nie starają się ich same zaspokoić" (Wyrok WSA w Poznaniu z 5 listopada 2010 r., II SA/Po 610/10).

Zobacz również serwis: Pomoc społeczna

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: Nie można pobierać jednocześnie renty i świadczenia pielęgnacyjnego powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może odmówić zawieszenia jednego z nich powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

REKLAMA

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

REKLAMA