Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą
02 mar 2023
Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą. Ubezwłasnowolnienie osoby starszej to pozbawienie jej zdolności do czynności prawnych. Głównym powodem podjęcia takiej decyzji jest dobro osoby starszej, która starzejąc się – wskutek dotykających ją chorób – traci zdolność do podejmowania m.in. racjonalnych decyzji. Jak ubezwłasnowolnić osobę starszą? Jak wygląda proces i ile trwa?
Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu
02 cze 2021
„Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.
Koronawirus – alimenty i kontakty z dzieckiem w praktyce [WYWIAD]
04 sie 2020
Jak obecnie wyglądają rozprawy w sądach? W jakim stopniu sytuacja związana z koronawirusem wpływa na wysokość płaconych alimentów? Czy ograniczenia w działalności przedszkoli lub szkół mogłyby stanowić powód do zmiany ustalonych kontaktów? O praktycznych aspektach dotyczących spraw rodzinnych opowiada adwokat Agnieszka Jakubowska-Gregier.
Kult pamięci po osobie zmarłej a prawo
25 paź 2019
Kult pamięci po osobie zmarłej jest jednym z dóbr osobistych. Prawo chroni zatem niemajątkowy charakter prawa do grobu, polegający na pielęgnowaniu wspomnień, dbałości o nagrobek czy odbywaniu ceremonii religijnych.
Rodzina toczy spór o spadek. Czy da się tego uniknąć?
14 paź 2019
Śmierć bliskiej osoby może przysporzyć wiele problemów w rodzinie zwłaszcza jeśli w skład masy spadkowej wchodzi jakaś nieruchomość. Natomiast można tego uniknąć poprzez sporządzenie testamentu, który jest jedynym i wyłącznym wyrażeniem woli, kształtującym sytuację majątkową spadkobierców względem szeroko rozumianego majątku spadkodawcy.
Opłaty w sprawach rodzinnych i spadkowych 2019 – ważne zmiany
19 lip 2019
Ważne zmiany dotyczące opłat w sprawach cywilnych m.in. spadkowych i rodzinnych przewiduje uchwalona w lipcu 2019 r. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wiele stawek opłat ulegnie podwyższeniu.
Dokumentacja medyczna na żądanie rodziny zmarłego pacjenta – zmiany w przepisach
11 lut 2019
Od 9 lutego 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące udostępniania dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta. Co przedmiotowe zmiany oznaczają dla członków rodziny zmarłego?
Małżeństwo polsko-ukraińskie w praktyce prawnika (wywiad)
11 paź 2018
Małżeństwa polsko-ukraińskie są coraz popularniejsze. „Przekrój spraw związanych z obywatelami Ukrainy nie różni się w sposób istotny od problemów, jakie mają Polacy. Są to oczywiście sprawy rozwodowe, konflikty o dzieci, kwestie związane z uregulowaniem sytuacji majątkowej małżonków" - przekonują Adwokat Ukriański Iryna Myzyna i radca prawny Bartosz Kowalak z Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej Kacprzak - Kowalak w Poznaniu. W jaki sposób prawo reguluje relacje rodzinne małżeństw binacjonarnych?
Pierwsze podsumowanie programu Rodzina 500 plus
10 maja 2016
Ponad 2,1 mln złożonych wniosków, 675 tys. wydanych decyzji, wypłaconych prawie 430,5 mln zł - to pierwsze podsumowanie działania programu Rodzina 500 plus.
Karta Dużej Rodziny
10 lut 2014
Ulgowe bilety na przejazdy pociągami, do muzeów, galerii i ośrodków sportu, a także bezpłatny wstęp do parków narodowych, a nawet zniżki na usługi hotelowe i gastronomiczne - to tylko niektóre zniżki, jakie przewiduje ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, opracowana w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Eksmisja z lokalu komunalnego sprawcy przemocy rodzinnej
07 paź 2013
Jak eksmitować z lokalu komunalnego sprawcę stosowania przemocy w rodzinie?
Ubezpieczenie ochrony prawnej dla rodziny - prawnik tańszy od fryzjera
19 wrz 2013
Ile czteroosobowa rodzina wydaje każdego miesiąca na usługi fryzjerskie? Na pewno co najmniej 200–300 zł. Warto wiedzieć, że w tej cenie można zapewnić całej rodzinie stałą opiekę prawną – uwaga! – na cały rok. Tyle bowiem kosztuje roczna składka za polisę ubezpieczenia ochrony prawnej dla cztero- lub pięcioosobowej rodziny na rynku ubezpieczeniowym.
Zostań Pracownikiem Socjalnym 2013 – podziel się swoimi sukcesami!
26 sie 2013
Redakcje czasopism ,,Pracownik Socjalny w Terenie”, ,,Doradca Kierownika OPS” oraz „Głos Pedagogiczny” zapraszają do udziału w konkursie Pracownik Socjalny Roku 2013. Konkurs skierowany jest do pracowników socjalnych zatrudnionych w Ośrodkach Pomocy Społecznej. Wręczenie nagród nastąpi podczas VIII Ogólnopolskiego Kongresu dla Pedagogów Szkolnych i Pracowników OPS.
Czy opiekunowi prawnemu przysługują dwa dni na opiekę nad dzieckiem?
12 sie 2013
Opiekun prawny sprawuje pieczę nad osobą i majątkiem osoby pozostającej pod jego opieką. Czy jako pracownikowi przysługuje mu prawo do dwóch dni wolnego na opiekę nad dzieckiem? Jakie warunki musi spełnić opiekun?
Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców
10 cze 2013
Sytuacja dziecka po rozwodzie rodziców jest w pełni uzależniona od decyzji. Sąd dysponuje kilkoma możliwościami w odniesieniu do uprawnień rodziców wobec dzieci po uzyskaniu przez nich rozwodu.
Śmierć i pogrzeb w Wielkiej Brytanii - formalności, koszty
27 sty 2013
Istnieje kilka formalnych kroków, jakie muszą podjąć rodziny zmarłej osoby. Warto zaznaczyć, że w wypadku pochówku na terenie Wielkiej Brytanii koszty z tym związane są dosyć wysokie.
Opiekun prawny dla osoby starszej
17 gru 2012
Opiekuna osoby starszej ustanawia sąd opiekuńczy, jeśli istnieją ku temu powody. Przyczyną takiej konieczności może być niezdolność do dbania o interesy osobiste, majątkowe czy potrzeby życiowe. Wyznaczony opiekun jest przedstawicielem ustawowym danej osoby, co oznacza, że może dokonywać czynności prawnych w jej imieniu.
Wzór wniosku o odebranie dziecka
14 gru 2012
Przedstawiamy bezpłatny wzór wniosku o odebranie dziecka. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym każde z rodziców może zwrócić się do sądu opiekuńczego o odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej.
Becikowe od 2013 r. - krok po kroku
22 lis 2012
Od 2013 r. becikowe można uzyskać przy spełnieniu kryterium dochodowego. Podpowiadamy jak krok po kroku ubiegać się o świadczenie na nowych zasadach.
Nowy specjalny zasiłek opiekuńczy - od 2013 r.?
08 lis 2012
Jeżeli projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie, od 2013 r. będzie funkcjonował nowy, tzw. specjalny zasiłek opiekuńczy.
Psychologiczne mechanizmy przemocy w rodzinie
02 lis 2012
Zastanawiamy się często, dlaczego ofiary przemocy w rodzinie pozostają w krzywdzących związkach przez wiele lat i nie potrafią się z nich uwolnić. Dlaczego tak się dzieje, że ofiary uważają, że nie ma wyjścia z sytuacji, w której się znajdują i trudniej im bronić się przed przemocą, wyjaśniają m.in. mechanizmy przemocy.
Fazy przemocy w rodzinie
02 lis 2012
Przemoc w rodzinie nie jest jednorazowym aktem. Jest to proces i ma tendencje do powtarzania się. Nie zatrzymana przemoc narasta.
Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby - jak i kiedy?
28 sie 2012
Podstawą do żądania odszkodowania za śmierć bliskiej osoby jest już sama utrata członka rodziny, cierpienie wywołane tą szkodą, utrata oparcia i kontaktu. Wysokość zadośćuczynienia jest ustalana na podstawie kilku kryteriów.
Mediacja w konfliktach rodzinnych
31 lip 2012
Mediacja w sprawach rodzinnych bardzo często wiąże się z silnymi, niejednokrotnie negatywnymi emocjami. Niezwykle istotną rolą prowadzącego posiedzenia mediacyjne jest motywowanie do budowania pozytywnych emocji i relacji między sobą.
Eksmisja osób stosujących przemoc w rodzinie
07 mar 2012
Przemoc w rodzinie jest nadal wielkim problemem naszego społeczeństwa. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ułatwiła eksmisję osób stosujących przemoc domową. Jak obecnie wygląda eksmisja takich osób?
Czy klaps jest przemocą?
05 mar 2012
W ubiegłym roku przeprowadziłam w 12 placówkach oświatowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zajęcia edukacyjne z rodzicami na temat przemocy w rodzinie. Podczas tych spotkań zauważyłam, że najwięcej kontrowersji wzbudzało pytanie „Czy klaps jest przemocą”?
Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy?
16 lut 2012
Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest na pokrycie kosztów pochówku osoby ubezpieczonej. Jak otrzymać ten zasiłek? Jakie dokumenty należy przedstawić?
Kiedy wygasa obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny?
26 sty 2012
Obowiązek małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny wygasa z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Alimenty orzekane przy okazji rozwodu nie są kontynuacją tego obowiązku.
Bezpłatna pomoc prawna w Warszawie
13 sty 2012
Osoby, których nie stać na prawnika, będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Udzielają ich mecenasi z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Jakie są uprawnienia kuratora wobec nieletniego podopiecznego?
13 sty 2012
Rolą kuratora sądowego jest realizacja zadań o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, które kurator wykonuje w ramach realizowania orzeczeń sądu. Aby te zadania realizować kurator dysponuje różnymi uprawnieniami. Jakie to uprawnienia?
Koszty sądowe w sprawach rodzinnych
30 gru 2011
W sądzie rodzinnym można załatwić wiele spraw związanych z relacjami majątkowymi i faktycznymi pomiędzy członkami rodziny i nie tylko. Do najpopularniejszych spraw rozpatrywanych przez sądy rodzinne należy zaliczyć sprawy rozwodowe, o separację, o alimenty oraz adopcję. Jakie koszty sądowe należy ponieść w poszczególnych typach spraw z zakresu należącego do sądów rodzinnych?
Zasiłek celowy na święta
07 gru 2011
Najbiedniejsi mogą otrzymać pieniądze na żywność, opał czy inne niezbędne potrzeby. Przed świętami wiele rodzin ubiega się zasiłek z pomocy społecznej.
Jak pomaga Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie?
30 lis 2011
Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie są jednostkami samodzielnymi, organizacyjno – budżetowymi. Są one podporządkowane pod zarząd powiatu. Zadania wykonywane przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie wynikają m.in. z ustawy z dnia 12.03.2004 roku o pomocy społecznej.
Świadczenia dla rodzin zastępczych bez wywiadu środowiskowego
14 lis 2011
Z początkiem stycznia 2012 r. rodziny zastępcze otrzymają świadczenia bez uprzedniego przeprowadzenia z nimi wywiadu środowiskowego.
Eksmisja za znęcanie się nad rodziną
08 lis 2011
Czy sprawcę domowej przemocy można eksmitować? Jakie przepisy może zastosować sąd?
Kto i w jakich relacjach stosuje przemoc?
31 paź 2011
Zjawisko przemocy może występować w różnych relacjach. W każdej z nich zawsze występuje nierównowaga sił – przez co osoba słabsza ma mniejszą zdolność do obrony.
Przemoc w rodzinie - vademecum
11 paź 2011
Ofiary przemocy w rodzinie niejednokrotnie czują się bezradne i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Podpowiadamy jakie możliwości daje prawo.
Strategie radzenia sobie z przemocą
19 sie 2011
Wbrew obiegowej opinii na temat osób doświadczających przemocy w rodzinie, nieprawdą jest przekonanie, że nie podejmują one żadnych działań aby chronić siebie i dzieci.
Schroniska i noclegownie dla sprawców przemocy w rodzinie
25 lip 2011
Do noclegowni lub schroniska zostaną eksmitowani dłużnicy, którym nakazano opróżnienie lokalu z powodu stosowania przemocy w rodzinie. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.
Testament - vademecum
18 lip 2011
Jaki rodzaj testamentu wybrać, jak wykorzystać polecenie, zapis i podstawienie oraz jak go skutecznie odwołać.
Zachowek i dział spadku - vademecum
18 lip 2011
Komu przysługuje zachowek, czym jest niegodność dziedziczenia i jak przeprowadzić umowny dział spadku? W poradniku wszystko o zachowku i dziale spadku.
Przemoc w rodzinie a dziecko - cz. 2. skutki przemocy
18 lip 2011
Skutkiem doświadczania w dzieciństwie przemocy w rodzinie jest często powielanie modelu relacji przemocowej w swoich dorosłych związkach lub relacjach ze swoimi dziećmi.
Przemoc w rodzinie a dziecko - cz. 1. mechanizmy obronne
18 lip 2011
Dziecko wychowujące się w rodzinie przemocowej, nawet jeśli samo nie jest bezpośrednio ofiarą maltretowania, ale „jedynie” świadkiem znęcania się jednego z rodziców (opiekunów) nad drugim, nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać, zarówno w sferze psychofizycznej, jak i społecznej!
Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?
12 lip 2011
Jeżeli w rodzinie występuje zjawisko przemocy, dotyka ono wszystkich jej członków. Cała rodzina uwikłana jest w przemoc i powinna zostać objęta pomocą.
Sprawa rozwodowa: rozprawa przy drzwiach zamkniętych
04 lip 2011
Sąd z urzędu zarządza odbycie całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych, jeżeli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża porządkowi publicznemu lub moralności albo gdy mogą być ujawnione okoliczności objęte tajemnicą państwową lub służbową.
Obowiązek wierności małżeńskiej a prawo rodzinne
04 lip 2011
Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Przepisy te mają charakter bezwzględnie obowiązujący.
Rola zespołów interdyscyplinarnych w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
29 cze 2011
Celem zespołu interdyscyplinarnego są zadania na poziomie strategicznym. Pełni on funkcję strategiczno-koordynującą polegającą na kształtowaniu lokalnej polityki przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Jakie sprawy rozpoznaje sąd rodzinny?
21 cze 2011
Sąd rodzinny to jeden z wydziałów sądu rejonowego – wydział rodzinny i nieletnich. Jakie sprawy tu wpływają?
Przemoc wobec głuchych dzieci
13 cze 2011
Na przeżycia dziecka niesłyszącego doświadczającego przemocy nakładają się trudności komunikacyjne, które wynikają z braku skutecznego sposobu porozumiewania się z najbliższym otoczeniem - osobami słyszącymi. Z tego powodu dziecko nie może znaleźć wsparcia wśród innych osób poza domem, powiedzieć komuś o swojej sytuacji. Otoczenie nie zna języka migowego lub dziecko nie ma na tyle wykształconej mowy, aby mogło zwerbalizować swoją sytuację, poprosić o pomoc.
Nowy termin na wypłatę zasiłku pogrzebowego
03 cze 2011
Wniosek o zasiłek pogrzebowy złożymy w ciągu roku od dnia pogrzebu, a nie - jak dotychczas – od dnia zgonu.