reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Czym jest samorząd powiatowy

Czym jest samorząd powiatowy

Od 1 stycznia 1999 r. Polska jest podzielona na gminy, powiaty i województwa.  Wtedy bowiem w życie weszła reforma administracyjna rządu Jerzego Buzka.

Ponowne wprowadzenie powiatów w naszym kraju to efekt ustawy z 5 czerwca 1998 r o samorządzie powiatowym. Z tej ustawy należy czerpać wszystkie przydatne informacje na temat tego czym jest powiat, jakie ma organy, jakie są zadania powiatu oraz kto kontroluje administracje powiatową.

Zgodnie z przepisami prawa powiat jest lokalną wspólnotą. Z mocy prawa wspólnotę samorządowa tworzą mieszkańcy danego terytorium. Jest to powiat w znaczeniu podmiotowym. Zgodnie powiem z tą definicja nacisk kładziony jest na podmioty tworzące wspólnotę samorządową.

Powiat też można definiować przedmiotowo. W tym znaczeniu jest to określony przez rozporządzenie Rady Ministrów fragment terytorium naszego państwa. Określenie zasięgu terytorialnego danego powiatu następuje przez określenie gmin jakie wchodzą w skład takiego powiatu.

Zobacz również: Powiat

Powiat podobnie jak inne jednostki samorządu terytorialnego ma swoje organy. To one wykonują władztwo administracyjne w imieniu powiatu. Zgodnie z przytoczoną ustawą organami powiatu są rada powiatu, zarząd powiatu ze starostą na czele.

Rada powiatu jest organem stanowiącym. Oznacza to, że ona tworzy prawo obowiązujące na terenie powiatu. Inną ważną funkcją rady jest funkcja kontrolna oznacza to, że kontroluje ona zarząd powiatu. Rada to organ wybierany w wyborach powszechnych. Oznacza to, że mieszkańcy powiatu mają realny wpływ na stan osobowy rady powiatu.

Zarząd powiatu jest organem wykonawczym w powiecie. Wykonuje on prawo tworzone przez radę powiatu. Sprowadza się to najczęściej do wydawania decyzji administracyjnych w sprawach indywidualnych.

Na czele zarządu stoi starosta. Zarząd wybierany jest przez radę powiatu. Oznacza to, że mieszkańcy mają pośredni wpływ na wybór zarządu. Mieszkańcy ustalają w drodze wyborów skład rady a następnie rada powołuje zarząd.

Powiaty tworzy Rada Ministrów. Odbywa się to w formie rozporządzenia. Ustawa o samorządzie powiatowym szczegółowo określa procedurę jaka musi poprzedzić wydanie rozporządzenia. W ramach tej procedury należy przeprowadzić szereg konsultacji. 

Zobacz również serwis: Konstytucja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama