| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > ABC Powiatu > Kiedy można wprowadzić w powiecie komisarza?

Kiedy można wprowadzić w powiecie komisarza?

Nadzór nad samorządem powiatowym wykonuje Prezes Rady Ministrów, wojewoda i w ograniczonym zakresie regionalna izba obrachunkowa. Jednym natomiast ze sposobów na unikniecie łamania prawa przez władze powiatu jest wprowadzenie zarządu komisarycznego.

Zasady nadzoru nad samorządem powiatowym określa ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym. Zawiera ona rozdział 8 „Nadzór nad działalnością powiatu” i jak wynika z jego tytułu poświęcony on jest kontroli nad wykonywaniem przepisów prawa przez powiat.

Większość uprawnień nadzorczych nad samorządem powiatowym wykonuje Prezes Rady Ministrów, popularnie nazywany premierem. On też jest organem uprawnionym do wprowadzenia zarządu komisarycznego w powiecie. Nie może tego dokonać jednak w sposób dowolny.

Art. 84 przytoczonej wyżej ustawy określa procedurę jaka musi być spełniona aby można było powołać zarząd komisaryczny.

Zobacz również dział: Powiat

Organem uprawnionym do wprowadzenia zarządu komisarycznego jest premier. Warto jednak wiedzieć jakie przesłanki muszą być spełnione, aby można byłoby wprowadzić tak drastyczne rozwiązanie.

Zgodnie z art. 84 ustawy o samorządzie powiatowym zarząd komisaryczny można powołać w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy powiatu.

Premier jednak nie może samotnie podjąć decyzji o zawieszeniu organów powiatu i wprowadzeniu zarządu komisarycznego. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego rozwiązania musi wystąpić minister właściwy do spraw administracji publicznej. Jest to obecnie minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom powiatu i wezwaniu ich do niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji.

Zarząd komisaryczny można wprowadzić tylko na pewien oznaczony przez prawo okres. Prezes Rady Ministrów może bowiem zawiesić organy powiatu i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do 2 lat, nie dłużej jednak niż do wyboru zarządu przez radę kolejnej kadencji.

Zobacz również serwis: Gmina

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »