| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Nadanie klauzuli wykonalności

Nadanie klauzuli wykonalności

Klauzula wykonalności jest aktem sądowym zawierającym stwierdzenie sądu, że tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznaczającym w razie potrzeby jej zakres. Treść brzmienia klauzuli określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21.01.2005r, w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności (Dz. U. Nr 17, poz. 154 ze zm.).  

Wniosek o nadanie klauzuli powinien być rozpoznany niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia jego zgłoszenia. Jednakże nadanie klauzuli po tym terminie jest skuteczne i nie może być podważone. W postępowaniu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli sąd bada czy przedstawiony dokument faktycznie jest tytułem egzekucyjnym (jednym z wymienionych w art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego) oraz czy ze względu na swoją treść nadaje się do urzeczywistnienia w drodze egzekucji.

Zobacz: Co warto wiedzieć o postanowieniach

W postępowaniu klauzulowym z reguły sąd nie bada zasadności roszczenia stwierdzonego tytułem egzekucyjnym (temu celowi służą powództwa opozycyjne).

Od tej reguły istnieją wyjątki, np. w przypadku badania przez sąd przejścia uprawnienia lub obowiązku na inną osobę lub w przypadku nadania klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika. Sąd nadaje klauzulę postanowieniem. W sytuacji, gdy sąd nadaje klauzule orzeczeniom sądowym postanowienie ogranicza się do umieszczenia treści klauzuli na odpisie orzeczenia.

W innych sytuacjach sąd wydaje oddzielne postanowienie. W przypadku, gdy w tytule zasądzono świadczenie w walucie obcej sąd nada klauzulę, w której zobowiąże komornika do przeliczenia kwoty na walutę polską. Koszty związane z nadaniem klauzuli podlegają ściągnięciu razem z egzekwowanym roszczeniem wynikającym z tytułu.

Postanowienie o nadaniu klauzuli można zaskarżyć w drodze zażalenia. Postanowienie o nadaniu (lub odmowie nadania) klauzuli doręcza się tylko wierzycielowi, który może je zaskarżyć w terminie w terminie 7 dni od daty otrzymania (otrzymania postanowienia lub tytułu egzekucyjnego z nadaną klauzulą). W przypadku dłużnika termin zaskarżenia przez niego postanowienia o nadaniu klauzuli biegnie od daty doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji przez komornika.

Podstawą wniesienia zażalenia mogą być tylko naruszenia przepisów regulujących nadanie klauzuli (np. fakt nadania klauzuli dokumentowi, który wg. art. 777 kpc nie jest tytułem egzekucyjnym).W drodze zażalenia nie można z kolei kwestionować istnienie roszczenia objętego tytułem egzekucyjnym. Wniesienia zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli nie wstrzymuje postępowania egzekucyjnego. Jednakże sąd na wniosek skarżącego może zwiesić postępowanie egzekucyjne.

Jan. Z. w postępowaniu rozpoznawczym przed Sądem Rejonowym w Warszawie uzyskał wyrok, z którego wynika, iż Paweł N. ma mu zapłacić kwotę 1000zł, wraz z kosztami postępowania w wysokości 90zł. Jan Z. chce wszcząć egzekucję przeciwko Pawłowi N. W tym celu powinien złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności ww. wyrokowi. Do wniosku Jan Z. nie musi dołączyć odpisu ww. wyroku, wówczas będzie obowiązany uiścić opłaty kancelaryjne za odpis wyroku i za klauzulę wykonalności.

Czytaj także

Ekspert:

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postanowienie o nadaniu klauzuli można zaskarżyć w drodze zażalenia.
Postanowienie o nadaniu klauzuli można zaskarżyć w drodze zażalenia.

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »