reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Co warto wiedzieć o postanowieniach

Co warto wiedzieć o postanowieniach

W postępowaniu cywilnym sąd wydaje nie tylko wyroki ale również postanowienia. Postanowienia również rozstrzygają sprawy i mają wpływ na prawa i obowiązki stron.  

Orzeczenia sądu to nie tylko wyroki. To także: postanowienia nakazy zapłaty w postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym oraz uchwały Sadu Najwyższego

Kiedy sąd wydaje

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego sąd wydaje postanowienia wtedy, gdy nie ma obowiązku wydawania wyroków lub nakazów zapłaty.

Sąd wydaje również postanowienie gdy umarza postępowanie na skutek cofnięcia pozwu ze skutkiem prawnym. A także w wypadkach gdy wydanie wyroku z innych przyczyn jest zbędne lub niedopuszczalne.

Postanowienia mogą zapadać na posiedzeniach niejawnych jak również na posiedzeniach jawnych

Zaskarżalne i niezaskarżalne

Postanowienia dzielą się na te, które można zaskarżyć jak również na te których zaskarżyć nie można

Zaskarżyć można wszystkie postanowienia kończące postępowanie w danej sprawie jak również te wymienione w art. 394 kodeksu postępowania cywilnego. Inne postanowienia są zaskarżalne jeżeli stanowi tak przepis ustawy.

Trzeba pamiętać o tym, że istnieją postanowienia, których nie można zaskarżać. Tym między innymi różni się postanowienie od wyroku. Wyroki bowiem zawsze podlegają kontroli instancyjnej.

Uzasadnienie i doręczenie

Nie wszystkie postanowienia muszą być uzasadniane. Jeżeli postanowienie było ogłoszone na jawnym posiedzeniu i jest zaskarżalne wtedy uzasadnia się je tylko na wniosek jednej ze stron. Strona ma tydzień (od momentu ogłoszenia) na wniesienie wniosku o uzasadnienie. Postanowienie wraz z uzasadnieniem doręcza się tylko zainteresowanej stronie.

Jeżeli postanowienie zostało wydane na posiedzeniu niejawnym wtedy sąd ma obowiązek doręczyć je obydwu stronom. Gdy na posiedzeniu niejawnym wydano postanowienie zaskarżalne wtedy należy je z urzędu uzasadnić.

Wykonalność

Postanowienia są skuteczne z chwilą podpisania sentencji lub ogłoszenia.

Zaskarżenie

Ja już zostało powiedziane nie wszystkie postanowienia można zaskarżyć. Jeżeli natomiast można zaskarżyć postanowienie to czyni się to za pomocą zażalenia. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia wraz uzasadnieniem (wyjątkowo ogłoszenia). Zażalenie wnosi się do sądu drugiej instancji za pośrednictwem sądu, który postanowienie wydał.

W postępowaniu nieprocesowym

W postępowaniu nieprocesowym postanowienie jest podstawową formą rozstrzygnięć. Wszystkie orzeczenia zapadają tam właśnie w postaci postanowień. Mamy zatem postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadkupostanowienie o ubezwłasnowolnieniu a także postanowienie o ustanowieniu drogi koniecznej. To tylko kilka przykładów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama