REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Przesłuchanie świadka jest jednym z dowodów w postępowaniu cywilnym. Oprócz dowodu z dokumentów jest to jeden z najczęściej stosowanych środków dowodowych. Warto jednak pamiętać, że nie każdy może być słuchany jako świadek.

Dowód z zeznań świadka występuje w każdej polskiej procedurze prawnej. Przewiduje go zarówno kodeks postępowania karnego, kodeks postępowania administracyjnego jak również kodeks postępowania cywilnego.

REKLAMA

Obowiązki świadka

Osoba wzywana na rozprawę w charakterze świadka musi się na nią stawić. Jeżeli tego nie uczyni sąd skaże świadka na grzywnę i wyznaczy mu nowy termin przesłuchania. Gdyby jednak świadek i temu drugiemu terminowy uchybił wtedy sąd może nałożyć nową grzywnę i zarządzić przymusowe doprowadzenie świadka.

Kiedy świadek stawi się na rozprawę musi opowiedzieć sądowi co wie w danej sprawie. Jednak zanim przejdzie do tego musi się przedstawić. Oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące jego osoby i stosunku do stron.

W pierwszej kolejności świadek odpowiada na pytania sądu. Dopiero później na pytania pochodzące od stron i pełnomocników stron.

Kto nie może być świadkiem

Nie każdy jednak może być świadkiem. Niektóre osoby mogą odmówić składania zeznań, innych w ogóle nie można przesłuchiwać na pewne okoliczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadkami nie mogą być:

  • Osoby niezdolne do spostrzegania i komunikowania swoich spostrzeżeń,
  • Wojskowi i urzędnicy nie zwolnieni od zachowania tajemnicy służbowej (jeżeli zeznania połączone byłyby z naruszeniem tajemnicy),
  • Przedstawiciele ustawowi stron,
  • Współuczestnicy jednolici.

Te osoby nie mogą być w ogóle wzywane w charakterze świadka na rozprawę.

REKLAMA

Oddzielną kategorią osób są te które mogą odmówić składania zeznań. Uprawnienie takie dotyczy osób najbliższych dla strony a więc małżonków, wstępnych, zstępnych, rodzeństwa oraz powinowatych, a także osób pozostających w stosunku przysposobienia.

Można odmówić również odpowiedzi na konkretne pytanie. To uprawnienie przysługuje każdemu świadkowi. Odmówić odpowiedzi można, jeżeli miałaby ona narażać świadka lub jego najbliższych na odpowiedzialność karną, hańbę lub szkodę. Odmówić odpowiedzi na pytanie może również duchowny, co do faktów powierzonych mu na spowiedzi.

Przyrzeczenie

Przed rozpoczęciem zeznań od świadka przyjmuje się przyrzeczenie. W trakcie składania przyrzeczenia wszystkie obecne na sali osoby stoją (również sędziowie). Świadek natomiast powtarza za przewodniczącym rotę przysięgi. Przyrzeczenia nie odbiera się od osób, które nie ukończyły 17 roku życia, jak również od skazanych za fałszywe zeznania. Na zgodny wniosek stron można zaniechać składania przyrzeczenia przez świadka.

Kolejność zeznań

Kolejność zeznań określa przewodniczący. Przed rozpoczęciem przesłuchania wszyscy świadkowie proszeni są o opuszczenie sali obrad. Przewodniczący wzywa ich pojedynczo. Po zakończeniu zeznań świadek może pozostać na sali.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dot.  zarządzania azylem i migracją.

NSA: Nie można pobierać jednocześnie renty i świadczenia pielęgnacyjnego powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może odmówić zawieszenia jednego z nich powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

REKLAMA

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

REKLAMA

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

REKLAMA