reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Inne > Zdolność do pracy a zaświadczenie lekarskie

Zdolność do pracy a zaświadczenie lekarskie

Czy pracownik winien okazać pracodawcy zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy?

TAK. Pracownik przed dopuszczeniem do pracy musi przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie o tym, że jego stan zdrowia pozwala na jej wykonywanie. Pracodawca nie może dopuścić do wykonywania pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań na określonym stanowisku - art. 229 § 4 kodeksu pracy.


Lekarz przeprowadza badanie profilaktyczne na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Skierowanie takie powinno zawierać:
- określenie rodzaju badania profilaktycznego, jakie należy wykonać,
- określenie stawiska pracy, przy czym w przypadku pracownika przyjmowanego do pracy lub przenoszonego na inne stanowisko pracy można wskazać dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającym potrzebom zakładu,
- informacje o czynnikach szkodliwych dla zdrowia lub warunkach uciążliwych występujących na stanowisku pracy oraz aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Należy jednak zauważyć, iż lekarz, który przeprowadza badanie profilaktyczne, może samodzielnie poszerzyć zakres badania oraz wyznaczyć krótszy termin następnego badania.

Podstawą do wydania orzeczenia są wyniki przeprowadzonego badania lekarskiego oraz ocena zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, które występują na stanowisku pracy. Oceny takiej dokonuje się na podstawie informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia i warunków uciążliwych. Lekarz nie ma obowiązku sporządzenia kopi zaświadczenia o stanie zdrowia, chyba że pracownik jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy.

Zobacz na Forum: Prawo pracy


Aktualnym orzeczeniem lekarskim jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której pracownik ma być dopuszczony do pracy. Orzeczenie zachowuje aktualność w okresie w nim wskazanym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika - wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 grudnia 2002 r., I PK 44/2002 (OSNP 2004 r. nr 12 poz. 209).


Podstawa prawna:
Ustawa kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 Nr 21 poz. 94 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama