| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Wadliwe wykonywanie robót budowlanych

Wadliwe wykonywanie robót budowlanych

Jestem w trakcie budowy domu jednorodzinnego. Kiedy mniej więcej połowa prac była już wykonana w czasie deszczowej pogody okazało się, że dach przecieka w miejscach gdzie powinien być już całkiem szczelny. Zwróciłem na to uwagę wykonawcy lecz ten nie wyraził większego zainteresowania problemem. Obawiam się, że prace wykonywane są w sposób nieprawidłowy i zaczynam tracić zaufanie do wykonawcy. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Umowa, której przedmiotem jest wybudowanie domu to tzw. umowa o roboty budowlane. Wykonawca zobowiązuje się w niej do oddania określonego obiektu. Budynek powinien być wykonany zgodnie projektem oraz wiedzą specjalistyczną wykonawcy. Zdarzają się jednak sytuacje, że wykonawca postępuje w sposób niezgody z umową lub wykonuje prace wadliwie. W przypadku takim przepisy dają osobie zamawiającej wykonanie robót budowlanych kilka możliwości postępowania.

Gdy inwestor (tak fachowo nazywa się zamawiającego), zauważy nieprawidłowości w wykonywaniu prac powinien wezwać wykonawcę do zmiany sposobu wykonywania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Wezwanie dla celów dowodowych najlepiej jest sporządzić pisemnie. Często zdarza się, że inwestor nie posiada dostatecznej wiedzy technicznej by móc dokładnie wskazać na czym polega wadliwość wykonywanych prac. W takiej sytuacji warto jest wspomóc się opinią niezależnego rzeczoznawcy.

Jeżeli w wyznaczonym terminie wykonawca nie zmieni sposobu wykonywania prac na prawidłowy, inwestor może:

  • odstąpić od umowy,
  • powierzyć poprawienie lub dalsze wykonywanie prac innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo pierwotnego wykonawcy.

Wybór innego podmiotu do dokonania poprawek lub dokończenia prac oznacza dla pierwotnego wykonawcy, że będzie on ponosić odpowiedzialność za działanie lub zaniechanie innej osoby jak za własne.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »