| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Odpowiedzialność za wadliwość materiałów

Odpowiedzialność za wadliwość materiałów

Przeprowadzam remont domu polegający na ociepleniu budynku oraz położeniu nowych tynków. Wynająłem firmę wykonującą tego typu prace, jednak materiały do wykonania elewacji dostarczyłem sam. Po otynkowaniu 3 ścian w elewacji zaczęły występować wady. Po zbadaniu sprawy okazało się, że dostarczone przeze mnie materiały nie nadawały się do położenia na zastosowane materiały ocieplające budynek. Czy mimo mojego błędu mogę pociągnąć do odpowiedzialności wykonawcę?

W odniesieniu do prac polegających na remoncie budynku zastosowanie znajdują przepisy o umowie o roboty budowlane. Przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym budynku prac budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji.

Umowa o roboty budowlane powinna polegać na współpracy wykonawcy i inwestora. Wykonawca, jako profesjonalista, powinien przed przystąpieniem do prac sprawdzić czy dostarczone przez inwestora materiały nadają się do prawidłowego wykonania robót. W przypadku stwierdzenia wadliwości materiałów wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora. Jeżeli materiały były niewłaściwe a wykonawca nie poinformował o tym inwestora, należy uważać, że wykonawca nie dołożył tzw. należytej staranności właściwej ze względu na zawodowy charakter prowadzonej przez niego działalności. Zaniechanie tego rodzaju będzie rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą wykonawcy, mimo iż to inwestor dostarczył wadliwe materiały.

Podmiot wykonujący roboty budowlane, który nie poinformował inwestora o wadliwości dostarczonych materiałów i związanym z tym niebezpieczeństwem nie może skutecznie domagać się, w zależności od sytuacji, wypłaty umówionego wynagrodzenia lub jego odpowiedniej części. Inwestor może zatem odmówić zapłaty wynagrodzenia.

Wykonawca może domagać się zapłaty oraz nie ponosi odpowiedzialności, gdy mimo dołożenia należytej staranności nie mógł stwierdzić wadliwości dostarczonych przez inwestora materiałów.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK