reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > ZAIKS ograniczał konkurencję

ZAIKS ograniczał konkurencję

Żaden podmiot prowadzący działalność gospodarczą nie ma prawa do zachowań ograniczających konkurencję. Przekonało się o tym stowarzyszenie autorów ZAIKS oraz „cech” filmowców SFP. Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję Prezes UOKiKu, nakładającą karę w łącznej wysokości 1,25 mln zł.

Postępowanie antymonopolowe

Sprawa swój początek miała w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który na wniosek Izby Wydawców Prasy wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko stowarzyszeniu autorów ZAiKS oraz Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Izba w swoim wniosku zarzuciła pozwanym podmiotom, iż korzystając z pozycji organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, zawarły porozumienie między sobą, ustalając jednolite stawki wynagrodzeń autorskich. Dowody na takie zachowanie Izba Wydawców przedstawiła mocne. Do zawarcia takiego porozumienia przyznał się sam ZAiKS, informując o tym Izbę w specjalnym piśmie.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Decyzja UOKiK

W opinii Urzędu zmierzeniem przedsiębiorców było wyeliminowanie konkurencji pomiędzy nimi ze szkodą dla przedsiębiorców, którzy korzystają z praw autorskich w celach komercyjnych oraz przede wszystkim ostatecznych użytkowników – konsumentów. Obok nakazu zaniechania praktyki, na uczestników zakazanego porozumienia nałożono kary finansowe – 250 tys. zł na Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz 1 mln zł na ZAiKS.

Zobacz: Reader's Digest łamał prawa konsumentów

Postępowanie sądowe

Ukarane podmioty skorzystały z przysługującego im prawa i odwołały się od decyzji. Sądy kolejnych instancji potwierdzały ustalenia Prezes Urzędu – w lipcu 2011 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 1 marca 2012 r. Sąd Apelacyjny, który oddalił apelacje przedsiębiorców. W ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd m.in. zgodził się z oceną, że doszło do zawarcia porozumienia cenowego, którego celem było ograniczenie konkurencji, a wysokość nałożonych sankcji uznał za właściwą do stopnia naruszenia prawa.

Zobacz serwis: W sądzie

Decyzja jest prawomocna.

Źródło: uokik.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama