REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oferty promocyjne a prawa konsumenta. Zmiany od 2023 r.

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
prawa konsumenta promocje 2023
prawa konsumenta promocje 2023

REKLAMA

REKLAMA

Okres końca roku obfituje w promocje i wyprzedaże. Takie oferty muszą być ustalane zgodnie z przepisami o ochronie konsumentów.

Zmiany w ustawie o prawach konsumentów  2023 -  kogo dotyczą?

Projekty nowelizacji ustawy o prawach konsumenta zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego, w celu wdrożenia dyrektyw unijnych. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku.

REKLAMA

Prawa konsumenta a fikcyjne opinie klientów, zakaz wprowadzania w błąd

Podczas zakupów przez Internet, bardzo często opieramy swój wybór, na opiniach dodanych przez osoby, które zakupiły już dany produkt. Niestety często bywa tak, że opinie okazują się nieprawdziwe. Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta wychodzi naprzeciw temu zjawisku i nakłada na przedsiębiorców pewne, nowe obowiązki, takie jak:

  • obowiązek weryfikacji, czy zamieszczone opinie pochodzą od konsumentów,
  • zakaz zlecania innej osobie dodawania opinii nieprawdziwych lub zniekształconych.

Ta zmiana niewątpliwie wzmocni ochronę konsumentów i zabezpieczy ich interesy.

Zdarzały się sytuacje, że przedsiębiorcy, kilka tygodni przed wielkimi promocjami, zawyżali ceny, aby móc je potem obniżyć. Dzięki temu działaniu zmiana ceny wydawała się bardziej atrakcyjna. I w tym momencie wchodzi ona „cała na biało” – nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Wskazuje ona, że przedsiębiorca, w przypadku wyprzedaży lub przeceny towaru, będzie musiał podać jego najniższą cenę, która obowiązywała w ciągu ostatnich 30 dni. W przypadku produktów, które są dostępne krócej niż 30 dni – przedsiębiorca będzie musiał  podać informację o najniższej cenie tego produktu, obowiązującej od dnia jego wprowadzenia go do sprzedaży.

Oznacza to, że w przyszłym roku, będziemy mogli czuć się bardziej bezpiecznie, jeżeli chodzi o zakłamywanie cen.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w zakresie sprzedaży usług cyfrowych

Jeżeli sprzedajemy oprogramowanie, będziemy zobowiązani informować odbiorców, o jego aktualizacjach i zabezpieczeniach, które powinny być wdrożone, a także o skutkach ich niewdrożenia. Obowiązek obejmuje:

  • cały czas trwania umowy,
  • czas oczekiwany przez konsumenta.

Niezgodność towaru z usługą. Kto musi udowadniać?

W przypadku wady przedmiotu konsument ma prawo do naprawy lub wymiany towaru. Przedsiębiorca odbiera towar od konsumenta i dokonuje naprawy na swój koszt. Jeżeli nie wywiąże się on ze swojego obowiązku, wówczas konsument ma prawo do obniżenia ceny lub do odstąpienia od umowy. Uprawnienie to nie przysługuje, jeżeli niezgodność towaru z umową, nie jest istotna. Nowelizacja wprowadza domniemanie istotności stanu niezgodności, co oznacza, że ciężar obalenia tego domniemania będzie spoczywał na przedsiębiorcy.

Prawa konsumenta: odstąpienie od umowy  zawartej w domu klienta

Warto wiedzieć, że:

  • termin na odstąpienie od umowy, w przypadku zawarcia jej podczas wizyty przedsiębiorcy w domu konsumenta lub podczas wycieczki, zostanie wydłużony do 30 dni,
  • za wprowadzanie klientów w błąd i nieuczciwą praktykę rynkową, będzie uważana sprzedaż towaru identycznego z tym, który jest sprzedawany w innym kraju, a w rzeczywistości różni się,
  • zakazane będzie zawieranie umów o usługi finansowe podczas pokazu lub wycieczki – taka umowa będzie nieważna z mocy prawa i nie będzie wywoływała skutków dla konsumenta.

Nie ma wątpliwości, że wprowadzone zmiany będą w jeszcze większym stopniu chroniły prawa konsumentów. Pojawi się wiele nowych obowiązków, ciążących na sprzedających. Warto podkreślić, iż zmiany te są na tyle obszerne, że ustawodawca wyznaczył datę ich wprowadzenia na 1 stycznia 2023 roku, a nie tak jak zazwyczaj, na 14 dni od ich ogłoszenia. Niemniej jednak warto znać powyższe zmiany, aby móc właściwie egzekwować swoje prawa, a przede wszystkim dokonywać właściwych i przemyślanych decyzji zakupowych.

Aleksandra Glinka, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności 400 tys. osób kończy się 30 września. Będą przedłużone do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA