REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oferty promocyjne a prawa konsumenta. Zmiany od 2023 r.

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
prawa konsumenta promocje 2023
prawa konsumenta promocje 2023

REKLAMA

REKLAMA

Okres końca roku obfituje w promocje i wyprzedaże. Takie oferty muszą być ustalane zgodnie z przepisami o ochronie konsumentów.

Zmiany w ustawie o prawach konsumentów  2023 -  kogo dotyczą?

Projekty nowelizacji ustawy o prawach konsumenta zostały wprowadzone do polskiego porządku prawnego, w celu wdrożenia dyrektyw unijnych. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku.

REKLAMA

Prawa konsumenta a fikcyjne opinie klientów, zakaz wprowadzania w błąd

Podczas zakupów przez Internet, bardzo często opieramy swój wybór, na opiniach dodanych przez osoby, które zakupiły już dany produkt. Niestety często bywa tak, że opinie okazują się nieprawdziwe. Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta wychodzi naprzeciw temu zjawisku i nakłada na przedsiębiorców pewne, nowe obowiązki, takie jak:

 • obowiązek weryfikacji, czy zamieszczone opinie pochodzą od konsumentów,
 • zakaz zlecania innej osobie dodawania opinii nieprawdziwych lub zniekształconych.

Ta zmiana niewątpliwie wzmocni ochronę konsumentów i zabezpieczy ich interesy.

Zdarzały się sytuacje, że przedsiębiorcy, kilka tygodni przed wielkimi promocjami, zawyżali ceny, aby móc je potem obniżyć. Dzięki temu działaniu zmiana ceny wydawała się bardziej atrakcyjna. I w tym momencie wchodzi ona „cała na biało” – nowelizacja ustawy o prawach konsumenta. Wskazuje ona, że przedsiębiorca, w przypadku wyprzedaży lub przeceny towaru, będzie musiał podać jego najniższą cenę, która obowiązywała w ciągu ostatnich 30 dni. W przypadku produktów, które są dostępne krócej niż 30 dni – przedsiębiorca będzie musiał  podać informację o najniższej cenie tego produktu, obowiązującej od dnia jego wprowadzenia go do sprzedaży.

Oznacza to, że w przyszłym roku, będziemy mogli czuć się bardziej bezpiecznie, jeżeli chodzi o zakłamywanie cen.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w zakresie sprzedaży usług cyfrowych

Jeżeli sprzedajemy oprogramowanie, będziemy zobowiązani informować odbiorców, o jego aktualizacjach i zabezpieczeniach, które powinny być wdrożone, a także o skutkach ich niewdrożenia. Obowiązek obejmuje:

 • cały czas trwania umowy,
 • czas oczekiwany przez konsumenta.

Niezgodność towaru z usługą. Kto musi udowadniać?

W przypadku wady przedmiotu konsument ma prawo do naprawy lub wymiany towaru. Przedsiębiorca odbiera towar od konsumenta i dokonuje naprawy na swój koszt. Jeżeli nie wywiąże się on ze swojego obowiązku, wówczas konsument ma prawo do obniżenia ceny lub do odstąpienia od umowy. Uprawnienie to nie przysługuje, jeżeli niezgodność towaru z umową, nie jest istotna. Nowelizacja wprowadza domniemanie istotności stanu niezgodności, co oznacza, że ciężar obalenia tego domniemania będzie spoczywał na przedsiębiorcy.

Prawa konsumenta: odstąpienie od umowy  zawartej w domu klienta

Warto wiedzieć, że:

 • termin na odstąpienie od umowy, w przypadku zawarcia jej podczas wizyty przedsiębiorcy w domu konsumenta lub podczas wycieczki, zostanie wydłużony do 30 dni,
 • za wprowadzanie klientów w błąd i nieuczciwą praktykę rynkową, będzie uważana sprzedaż towaru identycznego z tym, który jest sprzedawany w innym kraju, a w rzeczywistości różni się,
 • zakazane będzie zawieranie umów o usługi finansowe podczas pokazu lub wycieczki – taka umowa będzie nieważna z mocy prawa i nie będzie wywoływała skutków dla konsumenta.

Nie ma wątpliwości, że wprowadzone zmiany będą w jeszcze większym stopniu chroniły prawa konsumentów. Pojawi się wiele nowych obowiązków, ciążących na sprzedających. Warto podkreślić, iż zmiany te są na tyle obszerne, że ustawodawca wyznaczył datę ich wprowadzenia na 1 stycznia 2023 roku, a nie tak jak zazwyczaj, na 14 dni od ich ogłoszenia. Niemniej jednak warto znać powyższe zmiany, aby móc właściwie egzekwować swoje prawa, a przede wszystkim dokonywać właściwych i przemyślanych decyzji zakupowych.

Aleksandra Glinka, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  REKLAMA

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

  Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

  Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

  REKLAMA

  ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

  W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

  Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

  Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

  REKLAMA