REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co to jest zdolność do czynności prawnych? Komu przysługuje i co ona daje?

REKLAMA

REKLAMA

Zdolność do czynności prawnych podobnie jak zdolność prawna również nie posiada definicji kodeksowej. Powszechnie przyjmuje się, że zdolność do czynności prawnych to możność nabywania praw i obowiązków w stosunkach cywilnoprawnych we własnym imieniu.

Zdolność do czynności prawnych może przysługiwać zarówno osobom fizycznym jak i prawnym.

REKLAMA

 

W przypadku osób fizycznych zdolność do czynności prawnych zależy od wieku i stanu psychicznego. Możliwe są trzy formy tej zdolności:

 

- brak zdolności do czynności prawnych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

W odróżnieniu od zdolności prawnej - zdolności do czynności prawnych nie nabywa się przez sam fakt narodzin. Nie mają zdolności do czynności prawnych osoby, które nie ukończyły lat trzynastu, oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Osoba niemająca zdolności do czynności prawnych nie ma też zdolności procesowej - czyli nie może występować z powództwem do sądu. Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna. Jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych.

 

- ograniczoną zdolność do czynności prawnych:

 

Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ważności czynności prawnej, przez którą osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, potrzebna jest zgoda jej przedstawiciela ustawowego. Zasadą jest więc, że do zawierania wszelkich umów i zobowiązań osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych potrzebuje zgody swojego przedstawiciela. Od umów i zobowiązań należy jednak odróżnić takie czynności, które nie prowadzą do żadnego zobowiązania czy rozporządzenia - tego typu czynności osoba o ograniczonych zdolnościach do czynności prawnych może podejmować sama. Prawo nie wymaga również zgody przedstawiciela do zawarcia umowy należącej do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego oraz rozporządzania swoim zarobkiem (chyba że sąd opiekuńczy z ważnych powodów postanowił inaczej). Odmienną kategorię stanowią czynności w zakresie przedmiotów przekazanych takiej osobie do swobodnego użytku. W stosunku do tych rzeczy osoba ta uzyskuje pełną zdolność w zakresie czynności prawnych, które tych przedmiotów dotyczą. Wyjątek stanowią czynności prawne, do których dokonania nie wystarcza według ustawy zgoda przedstawiciela ustawowego (a więc takich, które przekraczają zwykły zarząd majątkiem dziecka, do dokonania których wymagana jest zgoda sądu rodzinnego).

 

Jeżeli osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych dokonała sama jednostronnej czynności prawnej, do której ustawa wymaga zgody przedstawiciela ustawowego, czynność jest nieważna. W stosunku do innych czynności wymagającej zgody przedstawiciela ustawodawca nie jest już tak surowy. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela. Również osoba, która zawarła umowę z osobą o ograniczonych może domagać się od przedstawiciela potwierdzenia tej umowy w zakreślonym terminie, po upływie którego będzie mogła odstąpić od umowy.

Zobacz: Co to jest czynność prawna?

Nie każdą jednak czynność osoba o ograniczonej zdolności do czynności prawnych może dokonać przez swojego przedstawiciela. Takie ograniczenie przewiduje np. art. 944 § 2, który mówi, że testamentu nie można sporządzić ani odwołać przez przedstawiciela. Nie można również przez przedstawiciela dokonać aktu przebaczenia obdarowanemu (art. 899 § 1) lub spadkobiercy niegodnemu (art. 1010 § 2).

 

- pełna zdolność do czynności prawnych:

 

REKLAMA

Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności. Osoba zyskuje pełnoletność na dwa sposoby: bądź z chwilą ukończenia 18-roku życia, bądź małoletni, który zawarł związek małżeński (dotyczy to więc tylko kobiet, które po ukończeniu 16-lat za zgodą sądu rodzinnego mogą wstąpić w związek małżeński). 

Osoba mająca taką zdolność może w zasadzie dokonywać wszelkich czynności z zakresu prawa cywilnego. Nie jest to jednak uprawnienie bezwzględne. Przepisy szczególne mogą bowiem przewidywać wyższą granicę wieku niż 18 lat (np. kandydowania do parlamentu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

REKLAMA

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

REKLAMA