| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > 28 stycznia Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia Dzień Ochrony Danych Osobowych

28 stycznia w Europie obchodzony jest Dzień Ochrony Danych Osobowych. Powinien on być ważny dla każdego z nas. Gdziekolwiek jesteśmy, cokolwiek robimy — nasze dane osobowe są zbierane i używane. Musimy je chronić, gdyż dane osobowe to nie tylko adres, telefon czy numer PESEL, ale także inne informacje o naszej życiowej aktywności , jaki jest stan naszego zdrowia, jak lubimy spędzać czas, na co wydajemy pieniądze i wiele innych.

Zastanów się jak chronisz swoją prywatność - czyli Dzień Ochrony Danych Osobowych

Już po raz kolejny w Europie świętuje się Dzień Ochrony Danych Osobowych. Komitet Ministrów Rady Europy zdecydował osiem lat temu, że najbardziej odpowiedni będzie 28 stycznia, bo na ten dzień przypada rocznica sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z 1981 roku.

Konwencja 108 jest swojego rodzaju prababką europejskich regulacji dotyczących ochrony danych osobowych – dzięki niej mamy takie akty jak unijną dyrektywę 95/46/WE oraz polską ustawę o ochronie danych osobowych.

Dzisiaj może dość trudno w to uwierzyć, ale już kilkadziesiąt lat temu zaczęły powstawać duże zbiory informacji o osobach,  które  nazywano „bankami danych”. Możliwość przeszukiwania, kojarzenia i analizowania danych w tych bankach danych (dzisiaj mówilibyśmy o nich „Big Data”) działały na wyobraźnię, i spowodowały, że zauważono w tym obszarze duże zagrożenia dla prywatności. Jeśliby nie wprowadzono żadnych ograniczeń, zarządzający takim bankiem mógłby o określonej osobie zgromadzić dowolną ilość informacji, a w konsekwencji wiedzieć o niej prawie wszystko. Zaistniała więc potrzeba wprowadzania regulacji nakładających pewne ograniczenia. Nasza polska ustawa została przyjęta w 1999 r., ma więc 15 lat. Prawdziwym rekordzistą jest Hesja, jeden z krajów związkowych ówczesnej Republiki Federalnej Niemiec, który w 1970 r. przyjął kompleksową ustawę o ochronie danych osobowych — 44 lata temu i 29 lat wcześniej niż Polska!

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Wracając do konwencji - jej celem było wprowadzenie w krajach europejskich ujednoliconej, działającej na podobnej zasadzie, ochrony danych osobowych, a poprzez to umożliwienie idei swobodnego przepływu danych osobowych w obrębie państw członkowskich. Dzisiaj już to się stało, dane osobowe mogą przepływać swobodnie między krajami Unii Europejskiej. Robiąc zakupy we Francji, Hiszpanii, Niemczech czy w Czechach możemy być spokojni o nasze dane osobowe, bo podlegają prawu, które dane osobowe chroni jednakowo. Państwa członkowskie zobowiązuje do tego Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 24 października 1995 r. (95/46/WE), w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych oraz swobodnego przepływu tych danych.

Koncepcja dyrektywy polega na tym, że zobowiązuje państwa członkowskie Unii Europejskiej do implementacji „pożądanego stanu rzeczy”, tzn. muszą one osiągnąć cele wyznaczone w dyrektywie, a sposób i metody ich osiągnięcia pozostawione zostały do decyzji każdego z tych państw. W konsekwencji każde z państw ma swoją ustawę o ochronie danych osobowych, która odzwierciedla główne założenia ochrony danych osobowych przedstawione w dyrektywie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »