Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

28 stycznia Dzień Ochrony Danych Osobowych

Dane osobowe - jak je chronić?/ Fot. Fotolia
Dane osobowe - jak je chronić?/ Fot. Fotolia
Fotolia
28 stycznia w Europie obchodzony jest Dzień Ochrony Danych Osobowych. Powinien on być ważny dla każdego z nas. Gdziekolwiek jesteśmy, cokolwiek robimy — nasze dane osobowe są zbierane i używane. Musimy je chronić, gdyż dane osobowe to nie tylko adres, telefon czy numer PESEL, ale także inne informacje o naszej życiowej aktywności , jaki jest stan naszego zdrowia, jak lubimy spędzać czas, na co wydajemy pieniądze i wiele innych.

Zastanów się jak chronisz swoją prywatność - czyli Dzień Ochrony Danych Osobowych

Już po raz kolejny w Europie świętuje się Dzień Ochrony Danych Osobowych. Komitet Ministrów Rady Europy zdecydował osiem lat temu, że najbardziej odpowiedni będzie 28 stycznia, bo na ten dzień przypada rocznica sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z 1981 roku.

Konwencja 108 jest swojego rodzaju prababką europejskich regulacji dotyczących ochrony danych osobowych – dzięki niej mamy takie akty jak unijną dyrektywę 95/46/WE oraz polską ustawę o ochronie danych osobowych.

Dzisiaj może dość trudno w to uwierzyć, ale już kilkadziesiąt lat temu zaczęły powstawać duże zbiory informacji o osobach,  które  nazywano „bankami danych”. Możliwość przeszukiwania, kojarzenia i analizowania danych w tych bankach danych (dzisiaj mówilibyśmy o nich „Big Data”) działały na wyobraźnię, i spowodowały, że zauważono w tym obszarze duże zagrożenia dla prywatności. Jeśliby nie wprowadzono żadnych ograniczeń, zarządzający takim bankiem mógłby o określonej osobie zgromadzić dowolną ilość informacji, a w konsekwencji wiedzieć o niej prawie wszystko. Zaistniała więc potrzeba wprowadzania regulacji nakładających pewne ograniczenia. Nasza polska ustawa została przyjęta w 1999 r., ma więc 15 lat. Prawdziwym rekordzistą jest Hesja, jeden z krajów związkowych ówczesnej Republiki Federalnej Niemiec, który w 1970 r. przyjął kompleksową ustawę o ochronie danych osobowych — 44 lata temu i 29 lat wcześniej niż Polska!

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Wracając do konwencji - jej celem było wprowadzenie w krajach europejskich ujednoliconej, działającej na podobnej zasadzie, ochrony danych osobowych, a poprzez to umożliwienie idei swobodnego przepływu danych osobowych w obrębie państw członkowskich. Dzisiaj już to się stało, dane osobowe mogą przepływać swobodnie między krajami Unii Europejskiej. Robiąc zakupy we Francji, Hiszpanii, Niemczech czy w Czechach możemy być spokojni o nasze dane osobowe, bo podlegają prawu, które dane osobowe chroni jednakowo. Państwa członkowskie zobowiązuje do tego Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 24 października 1995 r. (95/46/WE), w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych oraz swobodnego przepływu tych danych.

Koncepcja dyrektywy polega na tym, że zobowiązuje państwa członkowskie Unii Europejskiej do implementacji „pożądanego stanu rzeczy”, tzn. muszą one osiągnąć cele wyznaczone w dyrektywie, a sposób i metody ich osiągnięcia pozostawione zostały do decyzji każdego z tych państw. W konsekwencji każde z państw ma swoją ustawę o ochronie danych osobowych, która odzwierciedla główne założenia ochrony danych osobowych przedstawione w dyrektywie.

Dzień Ochrony Danych Osobowych powinien być ważny dla każdego z nas. Gdziekolwiek jesteśmy, cokolwiek robimy — nasze dane osobowe są zbierane i używane. Musimy je chronić, gdyż dane osobowe to nie tylko adres, telefon czy numer PESEL, ale także inne informacje o naszej życiowej aktywności , jaki jest stan naszego zdrowia, jak lubimy spędzać czas, na co wydajemy pieniądze, itp. —  Zastanówmy się przez chwilę, co wie o nas nasz bank? Zna nasze wynagrodzenie, ma informacje o pracodawcy, wie na co wydajemy pieniądze — te informacje znajdzie w tytułach przelewów. Dowie się jaką mamy rodzinę, ile dzieci, jaki jest nasz stan cywilny. A nawet wie, gdzie przebywamy i gdzie dokonujemy transakcji —  mówi Leszek Kępa, autor poradnika „Dane osobowe w firmie” i podkreśla — Gdyby nie było ustawy o ochronie danych osobowych, bank mógłby te dane np. sprzedawać innym podmiotom, a przez to mogłoby być naruszane nasze prawo do prywatności. Dlatego powinniśmy być zadowoleni, że przyjęliśmy takie prawo, chociaż czasami może być ono niewygodne w stosowaniu.

Jesteśmy  coraz bardziej świadomi przysługujących nam praw, chroniących naszą prywatność. Świadczy o tym również coroczny wzrost skarg do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, o czym można przeczytać w sprawozdaniu z jego działalności za ubiegły rok. — Wzrost liczby skarg ma związek z brakiem znajomości prawa, nonszalancją czy też prozaicznym brakiem środków na wprowadzenie wymaganych procedur, zabezpieczeń czy szkolenie pracowników zarówno w podmiotach publicznych jak i prywatnych. Tego konsekwencje na co dzień można znaleźć w Internecie — podkreśla Maciej Kaczmarski, prezes ODO 24 — wciąż wielu z ADO czyli Administratorów Danych Osobowych (w uproszczeniu można powiedzieć „właścicieli”  danych osobowych) nie stosuje przepisów ustawy o ochronie danych osobowych, nie zdając sobie sprawy z możliwych i różnorakich tego konsekwencji. 

Zauważalny jest wzrost zainteresowania samych pracowników w zakresie ochrony ich własnych danych przez Pracodawców – dodaje Konrad Gałaj-Emiliańczyk, ekspert ds. ochrony danych osobowych – Ochrona danych osobowych zaczyna być ważna szczególnie dla pracowników działów HR, IT i E-commerce.

Warto w taki dzień na chwilę zastanowić się jak dbamy o swoje dane osobowe, jak chronimy naszą prywatność. To doskonała okazja, aby sprawdzić, czy może przypadkiem serwisy społecznościowe nie pozwalają nieznajomym na obejrzenie informacji o nas (wielu pracodawców sprawdza kandydata w Internecie pod kątem tego, co publikuje i jak to robi!), przyjrzeć się dokładniej konfiguracji swojego smartfona np. jakie informacje o lokalizacji udostępnia, czy przesyła do Internetu historię wyszukiwania w Google.

Źródło: Informacja prasowa

Zobacz również: Google Glass a ochrona naszej prywatności

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Emerytura rolnicza a działalność gospodarcza - zmiany
  Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
  Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu
  Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób – poinformowała we wtorek w Świerczach (woj. mazowieckie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
  Premier: rozważamy przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. w całości lub części
  Premier zapowiada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. - rząd rozważa możliwość przedłużenia obowiązującej do końca lipca tego roku tarczy antyinflacyjnej w całości lub części - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
  Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów - UOKiK opracowuje zasady
  Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów jest problemem związanym z intensywnie rozwijającym się rynkiem mediów społecznościowych i brakiem transparentnych zasad. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy przygotowania nad zbiorem zasad związanych z treściami sponsorowanymi. Jakie to będą zasady?
  Wniosek o „żłobkowe” do 31 maja 2022 r. - czy warto złożyć?
  31 maja 2022 r. upływa ważny termin dla rodziców wnioskujących o tzw. świadczenie żłobkowe. Czy warto się spieszyć?
  Bilet z drugiej ręki - jak uniknąć problemów?
  O czym pamiętać kupując bilet z drugiej ręki? Na jakie przepisy dotyczące odsprzedaży biletów warto zwrócić uwagę?
  Kredyt sędziego a sprawa "frankowa" - uchwała SN
  Sędzia, który zawarł z bankiem będącym stroną postępowania umowę kredytu frankowego nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy ze sprawy dotyczącej roszczeń wynikających z umowy zawartej przez ten bank z innym podmiotem - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
  Koniec stanu epidemii w Polsce od poniedziałku 16 maja
  Koniec stanu epidemii w Polsce następuje z dniem 16 maja. Zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Co się zmienia?
  Krajowy Plan Odbudowy. Ustawa o SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE
  KPO dla Polski. Czekamy na formalną akceptację kolegium unijnych komisarzy, to jest kwestia kilku, kilkunastu dni - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreślił, że projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE.
  Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - wątpliwości konstytucyjne wobec ustawy
  Zmiany w Polskim Ładzie. Koalicja Obywatelska wstrzymała się w Sejmie od głosu w głosowaniu nad nowelą ustawy, która obniża dolną stawkę PIT z 17 na 12 procent, bo nie zostały przyjęte poprawki zgłoszone przez nasz klub - mówi poseł Jarosław Urbaniak. Jak ponadto ocenił, nowela ustawa może być sprzeczna z konstytucją.
  MS: sądy znacznie przyspieszyły
  Średni czas postępowań w 2022 r. skrócił się o prawie dwa miesiące - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Co wpływa na przyspieszenie pracy sądów?
  Dodatkowy termin na pierwsze przesłanie prądu z OZE do sieci [Sejm]
  Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska z poprawką, która wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE.
  Frankowicze - SN uwzględnił skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego
  Sąd Najwyższy uwzględnił 2 z 15 dotychczas skierowanych przez Prokuratora Generalnego skarg nadzwyczajnych w obronie frankowiczów i uchylił w całości zaskarżone nakazy zapłaty Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
  KE proponuje nowe przepisy chroniące dzieci przed wykorzystaniem seksualnym
  Komisja Europejska uważa, że obecny system oparty na dobrowolnym wykrywaniu i zgłaszaniu takich przypadków przez przedsiębiorstwa okazał się niewystarczający, aby zapewnić dzieciom dostateczną ochronę.
  Pandemia już nie chroni przed eksmisją - powrót eksmisji lokatorów
  Od kiedy obowiązuje zniesienie zakazu eksmisji? Co to oznacza dla właścicieli i lokatorów? Jakie są najczęstsze powody postępowania eksmisyjnego?
  Wadliwie zwołane zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Czy uchwała jest ważna?
  Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że błędy w zakresie zwołania i przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej są istotne, jeśli miały one wpływ na wynik głosowania oraz przyjęte uchwały. Osoba zainteresowana podważeniem uchwał powinna np. wykazać, że wadliwe zwołanie zebrania wspólnoty miało związek z wynikiem późniejszego głosowania. Trzeba pamiętać, że oprócz uchylenia uchwały na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, możliwe jest też złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały (z wykorzystaniem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego).
  Makijaż permanentny lub tatuaż z odpowiednim tuszem - radzi GIS
  Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, iż wymagania dla tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego zostały określone w rozporządzeniu Komisji Europejskiej.
  Kiedy 14. emerytura w 2022 r.?
  Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura w 2022 r.? Kto otrzyma świadczenie? Zasady dotyczące przyznawania czternastek emerytom i rencistom zawiera projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.
  Kiedy obywatel Ukrainy powinien zgłosić w ZUS wyjazd z Polski?
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnych zasadach dotyczących obywateli Ukrainy, którzy otrzymają wsparcie w ramach programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego.
  Taksa notarialna
  Taksa notarialna to opłata pieniężna, którą notariusz pobiera za dokonanie czynności notarialnej.
  Skala podatkowa
  Skala podatkowa w ogólnym znaczeniu, to rodzaj zapisanego w przepisach podatkowych wzoru matematycznego, który wskazuje sposób obliczenia podatku. Ze skalą podatkową w przepisach podatkowych mamy do czynienia z reguły wtedy, gdy różne stawki podatku dotyczą określonych przedziałów wartości podstawy opodatkowania (np. dochodu). Ze skalą podatkową nierozerwalnie wiąże się też pojęcie „progów podatkowych”, a także pojęcie "kwoty wolnej (od podatku)". W polskich przepisach podatkowych mamy skalę podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych (skala podatkowa PIT) oraz skale podatkowe w podatku od spadków i darowizn.
  Spadek po osobie żyjącej - czy to możliwe?
  Ministerstwo sprawiedliwości proponuje uchylenie jednego z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Czy u notariusza będzie można złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku po osobie żyjącej?
  Wcześniejsza spłata lub nadpłata kredytu hipotecznego - postępowania UOKiK
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające wobec 17 banków w sprawie spłat kredytów hipotecznych. Co sprawdza urząd?
  Konflikt z kontrolerami nie został całkiem zażegnany
  Wznowienie protestu kontrolerów ruchu lotniczego mogłoby uderzyć w całą branżę turystyczną. Do kiedy obowiązuje porozumienie? Co z lotami w wakacje?
  UE: embargo na ropę z Rosji. Trudne negocjacje, trwa szukanie kompromisu
  Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. „To rozbijanie solidarności unijnej” – powiedział PAP unijny dyplomata. Przyjęcie sankcji wymaga jednomyślności państw Wspólnoty, tymczasem na razie na całkowite embargo na rosyjską ropę gotowych jest zgodzić się tylko około 20 krajów członkowskich