REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja w rękojmi – nowe przywileje dla kupujących

Rewolucja w rękojmi – nowe przywileje dla kupujących. /Fot. Fotolia
Rewolucja w rękojmi – nowe przywileje dla kupujących. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 25 grudnia 2014 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 24 czerwca 2014 r.). Sama ustawa, jak i zmodyfikowane przez nią przepisy Kodeksu cywilnego, zastąpią dotychczasowe przepisy, regulujące sprzedaż z udziałem konsumentów: ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny i ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.

W rezultacie, sprzedaż na rzecz konsumentów regulowana będzie dwoma aktami prawnymi: Kodeksem cywilnym (którego przepisy dotyczące rękojmi za wady obecnie w ogóle nie mają zastosowania do sprzedaży w konfiguracji przedsiębiorca - konsument) oraz ustawą o prawach konsumenta.

REKLAMA

Zarówno ustawa o prawach konsumenta, jak i zmienione na mocy tej ustawy przepisy Kodeksu cywilnego, warte są szerszego omówienia, ja jednakże chciałbym się skupić tylko na jednym elemencie tych zmian, tj. zasadach i terminach dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy.

A w tym zakresie będzie miała miejsce prawdziwa rewolucja, z korzyścią dla każdego kupującego – niezależnie od tego, czy jest on przedsiębiorcą (czyli kupuje rzecz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), czy też konsumentem (czyli nie prowadzi działalności gospodarczej, a jeżeli nawet ją prowadzi – dokonuje zakupu nie związanego z tą działalnością).

Zobacz serwis: Konsument i umowy

REKLAMA

Rewolucja ta dotyczy przede wszystkim długości terminu dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi za wady. Nowa ustawa wydłużyła terminy odpowiedzialności sprzedającego z tytułu rękojmi za wady. Okres rękojmi został wydłużony z jednego roku do dwóch lat w przypadku rzeczy ruchomych i z trzech lat do pięciu lat w przypadku nieruchomości. W przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych, dokonywanej przez przedsiębiorców na rzecz konsumentów, obecnie obowiązujące przepisy przewidują już obowiązkowy, 2-letni okres odpowiedzialności sprzedającego, nazwany odpowiedzialnością za niegodność towaru z umową, dlatego pozornie zmieni się niewiele. Jednakże po dokonanej zmianie przepisów, 2-letni okres rękojmi będzie miał zastosowanie do wszelkich umów sprzedaży, niezależnie od tego, czy sprzedającym będzie przedsiębiorca, czy konsument, i niezależnie od tego, czy kupującym będzie przedsiębiorca, czy konsument.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei 5-letni termin rękojmi w odniesieniu do nieruchomości stanowi swoistą rewolucję z dwóch powodów. Po pierwsze, nastąpiło wydłużenie okresu rękojmi: okres rękojmi w odniesieniu do wad budynków wynosi obecnie trzy lata. Po drugie, rękojmią objęte są obecnie wyłącznie wady budynków. Po zmianie przepisów, pięcioletnim okresem rękojmi objęte będą wady nieruchomości, czyli także gruntów (zabudowanych lub niezabudowanych). W rezultacie – możliwe będzie dochodzenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wadę nieruchomości, np. polegającą na skażeniu gruntu – co obecnie na gruncie przepisów o rękojmi nie jest możliwe.

Zobacz serwis: Umowy

REKLAMA

Co więcej, znowelizowany art. 568 § 1 kodeksu cywilnego wprowadza kolejną nowość w postaci wprowadzenia rękojmi za wady używanej rzeczy ruchomej. Obecne brzmienie kodeksu cywilnego nie zawiera rozróżnienia sprzedaży na sprzedaż rzeczy nowych i rzeczy używanych i przepisy o rękojmi (o ile nie zostaną przez strony umowy wyłączone lub zmodyfikowane), mają zastosowanie do sprzedaży zarówno rzeczy nowych, jak i używanych. Czyli niezależnie od tego, czy sprzedawana jest rzecz nowa, czy używana, długość okresu rękojmi jest taka sama. Takie zrównanie rzeczy nowych i używanych jest w sposób oczywisty niekorzystne dla sprzedawcy. Co do zasady, znaczne wyższe jest przecież prawdopodobieństwo wystąpienia wady w przypadku rzeczy używanej niż nowej.

Tymczasem długość okresu rękojmi w przypadku sprzedaży np. samochodu jest taka sama – zarówno w przypadku sprzedaży nowiutkiego auta przez salon samochodowy, jak i w przypadku sprzedaży 20-letniego „rzęcha” na giełdzie samochodowej. Co prawda Sąd Najwyższy wskazywał, że przy określeniu odpowiedzialności z tytułu rękojmi powinien być uwzględniany fakt, że przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana, jednakże nie miało to odzwierciedlenia w treści przepisów. Po zmianie przepisów Kodeksu cywilnego, stan ten ulegnie zmianie i w odniesieniu do sprzedaży rzeczy używanych będzie miał zastosowanie krótszy, roczny termin rękojmi.

Autor: Jarosław Kołacz – radca prawny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA