| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Rewolucja w rękojmi – nowe przywileje dla kupujących

Rewolucja w rękojmi – nowe przywileje dla kupujących

Z dniem 25 grudnia 2014 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z 24 czerwca 2014 r.). Sama ustawa, jak i zmodyfikowane przez nią przepisy Kodeksu cywilnego, zastąpią dotychczasowe przepisy, regulujące sprzedaż z udziałem konsumentów: ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny i ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego.

W rezultacie, sprzedaż na rzecz konsumentów regulowana będzie dwoma aktami prawnymi: Kodeksem cywilnym (którego przepisy dotyczące rękojmi za wady obecnie w ogóle nie mają zastosowania do sprzedaży w konfiguracji przedsiębiorca - konsument) oraz ustawą o prawach konsumenta.

Zarówno ustawa o prawach konsumenta, jak i zmienione na mocy tej ustawy przepisy Kodeksu cywilnego, warte są szerszego omówienia, ja jednakże chciałbym się skupić tylko na jednym elemencie tych zmian, tj. zasadach i terminach dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy.

A w tym zakresie będzie miała miejsce prawdziwa rewolucja, z korzyścią dla każdego kupującego – niezależnie od tego, czy jest on przedsiębiorcą (czyli kupuje rzecz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), czy też konsumentem (czyli nie prowadzi działalności gospodarczej, a jeżeli nawet ją prowadzi – dokonuje zakupu nie związanego z tą działalnością).

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Rewolucja ta dotyczy przede wszystkim długości terminu dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi za wady. Nowa ustawa wydłużyła terminy odpowiedzialności sprzedającego z tytułu rękojmi za wady. Okres rękojmi został wydłużony z jednego roku do dwóch lat w przypadku rzeczy ruchomych i z trzech lat do pięciu lat w przypadku nieruchomości. W przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych, dokonywanej przez przedsiębiorców na rzecz konsumentów, obecnie obowiązujące przepisy przewidują już obowiązkowy, 2-letni okres odpowiedzialności sprzedającego, nazwany odpowiedzialnością za niegodność towaru z umową, dlatego pozornie zmieni się niewiele. Jednakże po dokonanej zmianie przepisów, 2-letni okres rękojmi będzie miał zastosowanie do wszelkich umów sprzedaży, niezależnie od tego, czy sprzedającym będzie przedsiębiorca, czy konsument, i niezależnie od tego, czy kupującym będzie przedsiębiorca, czy konsument.

Z kolei 5-letni termin rękojmi w odniesieniu do nieruchomości stanowi swoistą rewolucję z dwóch powodów. Po pierwsze, nastąpiło wydłużenie okresu rękojmi: okres rękojmi w odniesieniu do wad budynków wynosi obecnie trzy lata. Po drugie, rękojmią objęte są obecnie wyłącznie wady budynków. Po zmianie przepisów, pięcioletnim okresem rękojmi objęte będą wady nieruchomości, czyli także gruntów (zabudowanych lub niezabudowanych). W rezultacie – możliwe będzie dochodzenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wadę nieruchomości, np. polegającą na skażeniu gruntu – co obecnie na gruncie przepisów o rękojmi nie jest możliwe.

Zobacz serwis: Umowy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »