Przedmioty należące do rolnika nie podlegające egzekucji
REKLAMA
REKLAMA
Minister Sprawiedliwości wydał nowe rozporządzenie, w którym zamieścił wykaz przedmiotów, których komornik prowadząc postępowanie egzekucyjne przeciwko rolnikowi, nie będzie mógł zabrać. Tak więc egzekucji komorniczej nie podlegają:
REKLAMA
- stado podstawowe zwierząt gospodarskich w tym: bydła mlecznego, bydła mięsnego, koni, kóz, owiec, świń, drobiu, zwierząt futerkowych oraz innych gatunków, stanowiących podstawę produkcji zwierzęcej w gospodarstwie rolnym dłużnika;
- zwierzęta gospodarskie, poza stadem podstawowym, w drugiej połowie okresu ciąży i w okresie odchowu potomstwa oraz: źrebięta do 6 miesięcy, cielęta do 4 miesięcy, jagnięta do 3 miesięcy, prosięta do 2 miesięcy, koźlęta do 5 miesięcy;
- stado użytkowe drobiu, co do którego zawarto umowę na dostawę ptaków z tego stada lub produktów pochodzących od tych ptaków;
- zwierzęta futerkowe, co do których hodowca zawarł umowę na dostawę skór tych zwierząt;
- rodziny pszczele pszczoły miodnej (Apis mellifera) wraz z zasiedlonymi przez te rodziny ulami;
Komornik prowadzą egzekucję nie ma prawa także odebrać rolnikowi podstawowych maszyn, narzędzi i urządzeń rolniczych, bez których niemożliwe byłoby wykonywanie niezbędnej pracy w gospodarstwie. Jako przykład można tu podać ciągniki rolnicze z maszynami i sprzętem współpracującym.
Egzekucji nie podlegają także:
- silosy na zboża i pasze;
- zapasy paliwa i części zamienne, niezbędne do normalnej pracy ciągnika i maszyn rolniczych;
- materiał siewny, zboże i inne ziemiopłody niezbędne do siewów;
- zapasy opału na okres 6 miesięcy;
- nawozy, środki ochrony roślin oraz środki wspomagające uprawę roślin, w ilości niezbędnej na dany rok gospodarczy;
- zapasy paszy i ściółki dla zwierząt, do najbliższych zbiorów;
- podstawowy sprzęt techniczny, niezbędny do zakończenia cyklu danej technologii produkcji w przypadku gospodarstwa specjalistycznego;
- zaliczki na poczet dostaw produktów rolnych;
- budynki gospodarcze i grunty rolne, niezbędne do hodowli zwierząt w proporcji uzależnionej od wielkości stada podstawowego i niezbędnej nadwyżki inwentarza;
- budynki gospodarcze magazynowe, składowe, przechowalnie oraz szklarnie, tunele foliowe i inspekty do prowadzenia produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym wraz z wyposażeniem.
REKLAMA
Niektóre z wymienionych przedmiotów podlegają egzekucji jedynie w pewnej ilości (np. nawozy, środki ochrony i wspomagacze może komornik zabrać ale tylko tyle, aby nie odebrać rolnikowi ilości niezbędnej na dany rok gospodarczy). Paragraf 2 omawianego rozporządzenia stanowi, że egzekucji nie będzie podlegać nadwyżka inwentarza żywego ponad stado podstawowe oraz przedmioty wymienione w/w, w ilości większej niż wymieniona w § 1, jeżeli komornik, po zasięgnięciu opinii izby rolniczej właściwej ze względu na położenie gospodarstwa rolnego dłużnika, uzna je za niezbędne do prowadzenia tego gospodarstwa.
Komornik będzie miał 3 dni po dokonaniu zajęcia na wystąpienie do izby rolniczej o wydanie opinii. Izba będzie miała 14 dni na wydanie takiej opinii. W tym czasie komornik powinien wstrzymać się od egzekucji wskazanych przedmiotów. Jeżeli izba rolnicza stwierdzi, że przedmioty, o które pyta komornik są niezbędne dla prowadzenia gospodarstwa, ten umarza postępowanie egzekucyjne w tym zakresie.
Zajęte zwierzęta gospodarskie, wpisane do księgi zwierząt zarodowych albo uznane za rozpłodniki odpowiednie do dalszej hodowli, zostają wyłączone spod egzekucji jeżeli nie mogły być sprzedane osobie, która wykaże, że posiada gospodarstwo rolne, w którym istnieją warunki do dalszej hodowli tych zwierząt.
Rozporządzenie weszło w życie 2 sierpnia 2017 r.
Opracowano na podstawie:
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji (Dz.U. z 2017 r. poz. 1385)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat