| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Większa ochrona klientów ubezpieczeń od 2018 r.

Większa ochrona klientów ubezpieczeń od 2018 r.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń oraz projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Co to może oznaczać dla klientów ubezpieczeń?

Zwiększenie ochrony klientów zawierających umowy ubezpieczenia - to cel projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przyjętego we wtorek przez rząd.

Projekt zakłada, że klienci będą korzystać z jednakowej ochrony niezależnie od różnic między kanałami dystrybucji ubezpieczeń.

Ubezpieczeń dotyczy też przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, wskazujący KNF jako organ odpowiedzialny m.in. za nakładanie kar administracyjnych za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia unijnego w sprawie ubezpieczeń.

Wypełnieniem przepisów unijnych są oba projekty, oba zostały też przedłożone przez ministra rozwoju i finansów. Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń - jak informuje w komunikacie CIR - ma przede wszystkim wzmocnić ochronę klienta zawierającego umowę ubezpieczenia.

Klient ma np. otrzymywać odpowiednie informacje o produkcie ubezpieczeniowym i dystrybutorze ubezpieczenia. Ponadto, projekt ustawy zobowiązuje dystrybutorów ubezpieczeń do uczciwego, rzetelnego i profesjonalnego postępowania, zgodnie z najlepiej pojętym interesem klientów.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

W projekcie uregulowano m.in. kwestie ujawniania przez dystrybutorów ubezpieczeń charakteru ich wynagrodzenia. W rezultacie, informuje CIR, dystrybutor ubezpieczeń będzie musiał ujawnić, czy za swoją pracę otrzymuje honorarium (płacone bezpośrednio przez klienta), prowizję (uwzględnioną w kwocie składki ubezpieczeniowej), czy jakiś inny rodzaj wynagrodzenia. Klient otrzyma również podstawowe informacje o produkcie ubezpieczeniowym, jeśli dystrybutorem będzie zakład ubezpieczeń.

Agent oferujący ubezpieczenie uzupełniające będzie zobowiązany do powiadamiania klienta (tak jak robi to agent ubezpieczeniowy), czy działa na rzecz jednego czy wielu zakładów ubezpieczeń i jakich.

W projekcie, dodaje CIR, zobowiązano również agentów ubezpieczeniowych, zakłady ubezpieczeń i brokerów ubezpieczeniowych do informowania klientów o wysokości wskaźnika kosztów dystrybucji oraz wskaźnika kosztów prowizji związanych z proponowaną umową ubezpieczenia. Ten obowiązek będzie miał zastosowanie do umów ubezpieczenia na życie o charakterze inwestycyjnym.

W projekcie zaproponowano także, aby przed zawarciem umowy ubezpieczenia (lub umowy gwarancji) dystrybutor ubezpieczeń określał – na podstawie uzyskanych od klienta informacji – jego wymagania i potrzeby oraz podawał mu w zrozumiałej formie obiektywne informacje o produkcie ubezpieczeniowym.

Zobacz: Ubezpieczenia

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »