Zawarcie umowy

Co to jest oferta
Za ofertę należy uznać oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy. Pod warunkiem, że oświadczenie to określa istotne postanowienia umowy.
Jeżeli nie został oznaczony w ofercie termin na odpowiedź, oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie. W przypadku złożenia oferty w inny sposób przestaje ona wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia.
W przypadku zawarcia umowy sprzedaży za ofertę uznaje się towar wystawiony w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny. Przyjęcie oferty dokonane z zastrzeżeniem zmiany lub uzupełnienia jej treści należy uznać za nową ofertę.
Zobacz też: Czy reklama w ulotce jest ofertą
Zaproszenie do zawarcia umowy
Oferta często jest mylnie interpretowana. Należy pamiętać o tym, że wszelkie ogłoszenia, reklamy, cenniki i inne informacje, skierowane do ogółu lub do poszczególnych osób, poczytuje się w razie wątpliwości nie za ofertę, lecz za zaproszenie do zawarcia umowy. Skutkuje to tym, że osobie, która chce odpowiedzieć na tego typu zaproszenie nie przysługuje roszczenie o zawarcie umowy.
Przyjęcie oferty w postaci elektronicznej
Ma to szczególne znaczenie przy zawieraniu umowy przez internet. Niekiedy ustalenie czy doszło do zawarcia umowy jest trudne do jednoznacznego stwierdzenia. Zgodnie z ogólnym zasadami można jednak określić kiedy ofertę złożoną w postaci elektronicznej uważa się za wiążącą - wtedy, gdy druga strona niezwłocznie potwierdzi jej otrzymanie.
Przedsiębiorca składający ofertę w postaci elektronicznej ma obowiązek, zanim dojdzie do zawarcia umowy, przekazać konsumentowi pewne informacje. Muszą być one przedstawione w sposób jednoznaczny i zrozumiały i dotyczą danych o:
- czynnościach technicznych składających się na procedurę zawarcia umowy,
- skutkach prawnych potwierdzenia przez drugą stronę otrzymania oferty,
- zasadach i sposobach utrwalania, zabezpieczania i udostępniania przez przedsiębiorcę drugiej stronie treści zawieranej umowy,
- metodach i środkach technicznych służących wykrywaniu i korygowaniu błędów we wprowadzanych danych, które jest obowiązany udostępnić drugiej stronie,
- językach, w których umowa może być zawarta,
- kodeksach etycznych, które stosuje, oraz o ich dostępności w postaci elektronicznej.
Zapisy te nie mają zastosowania w przypadku zawierania umów za pomocą poczty elektronicznej albo podobnych środków indywidualnego porozumiewania się na odległość. Nie stosuje się ich także w stosunkach między przedsiębiorcami, jeżeli strony tak postanowiły.
Zobacz też: Co warto wiedzieć o kupowaniu przez Internet
Aukcja
Umowa może być zawarta również w drodze aukcji. W takim przypadku w ogłoszeniu aukcji należy określić czas, miejsce, przedmiot oraz warunki aukcji albo wskazać sposób udostępnienia tych warunków. Ogłoszenie oraz warunki aukcji mogą zostać zmienione lub odwołane. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy zastrzeżono to w ich treści.
Organizator od chwili udostępnienia warunków, a oferent od chwili złożenia oferty zgodnie z ogłoszeniem aukcji są obowiązani postępować zgodnie z postanowieniami ogłoszenia, a także warunków aukcji.
Aukcja zostaje rozstrzygnięta, a oferta przestaje wiązać, jeżeli inny uczestnik aukcji, tzw. licytant złożył ofertę korzystniejszą. W warunkach aukcji można zastrzec inaczej. Zawarcie umowy w wyniku aukcji następuje z chwilą udzielenia tzw. przybicia
W przypadku, gdy ważność umowy zależy od spełnienia szczególnych wymagań, zarówno organizator aukcji, jak i jej uczestnik, którego oferta została przyjęta, mogą dochodzić zawarcia umowy
Negocjacje
Strony w celu osiągnięcia korzystnych dla siebie warunków i zawarcia oznaczonej umowy mogą prowadzić negocjacje. W takim przypadku umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji.
Podmiot, która rozpoczął lub prowadził negocjacje z naruszeniem dobrych obyczajów, a w szczególności bez zamiaru zawarcia umowy, jest obowiązany do naprawienia szkody, jaką druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy.
Zobacz serwis: Umowy
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: