reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > eWUŚ - elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów

eWUŚ - elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów

Dzięki elektronicznemu systemowi weryfikacji uprawnień pacjentów - eWUŚ szybko i bez zbędnych formalności można załatwić wizytę u lekarza. Usługa eWUŚ, umożliwiająca zgłoszenie do lekarza bez dokumentów potwierdzających prawo do opieki zdrowotnej, działa od 1 stycznia 2013 roku.

eWUŚ - co to jest?

To elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów. Pozwala on prawdzić, czy masz ważne ubezpieczenie i możesz skorzystać z opieki medycznej finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Wcześniej zgłaszając się do lekarza musiałeś przedstawiać dokument potwierdzający prawo do opieki zdrowotnej. Np.: zaświadczenie z zakładu pracy, legitymację emeryta lub rencisty, aktualne zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Obecnie wystarczy, że w rejestracji podasz swój numer PESEL i potwierdzisz swoją tożsamość dokumentem ze zdjęciem, który i tak zawsze masz w portfelu. Może to być:

  • dowód osobisty,
  • paszport,
  • prawo jazdy,
  • w przypadku dzieci aktualna legitymacja szkolna.

Zobacz również: Dowód osobisty w 2015 roku

eWUŚ a brak ubezpieczenia

Informacje zgromadzone w systemie eWUŚ są aktualizowane codziennie. Może się jednak zdarzyć, że system nie będzie potwierdzał naszych uprawnień do leczenia, mimo że masz ważne ubezpieczenie. Co wtedy zrobić? Możesz potwierdzić swoje prawo za pomocą innych dokumentów. Możesz też złożyć pisemne oświadczenie u lekarza rodzinnego, w poradni specjalistycznej czy szpitalu. Wzory oświadczenia dostępne są m.in. na stronie NFZ.

Prawo dziecka do leczenia

Jeżeli dziecko jest członkiem rodziny ubezpieczonego i zostało zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego, może leczyć się w ramach NFZ. Do bezpłatnego leczenia ma prawo także dziecko, które jest członkiem rodziny osoby nieubezpieczonej. Pod warunkiem, że jest obywatelem polskim i nie ukończyło 18. roku życia.

System E-WUŚ jest nadzorowany przez NFZ. Działa od 1 stycznia 2013 roku.

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

reklama

Czytaj także

Źródło:

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zdjęcia

eWUŚ - elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów/ Fot. Fotolia
eWUŚ - elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów/ Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama