REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Normy chemii w skórzanych dodatkach, które nosimy

Chemia w skórzanych dodatkach, które nosimy
Chemia w skórzanych dodatkach, które nosimy

REKLAMA

REKLAMA

Inspekcja Handlowa prowadzi kontrole pod kątem zawartości substancji chemicznych w produktach codziennego użytku. W tym roku wzięła pod lupę skórzane akcesoria: obuwie, rękawiczki, paski do spodni lub zegarków, torebki, portfele, aktówki.

Chrom i aminy aromatyczne w wyrobach skórzanych – normy

Ilość chemii w wyrobach skórzanych, które mają kontakt ze skórą ludzką, np. butach, paskach, czy rękawiczkach została określona w Rozporządzeniu 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowania ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH).

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z wymaganiami art. 67 tego rozporządzenia, substancja w postaci własnej, jako składnik mieszaniny lub w wyrobie w stosunku, do której w załączniku XVII zostało określone ograniczenie, nie może być produkowana, wprowadzana do obrotu stosowania, chyba że spełnione są warunki tego ograniczenia.

W pozycji nr 47 pkt 5 i 6 załącznika XVII dokumentu wskazanewarunki ograniczenia chromu (VI) w wyrobach skórzanych wchodzące w kontakt ze skórą, które nie mogą być wprowadzane do obrotu, jeśli zawierają chrom VI w stężeniu równym lub większym niż 3 mg/kg (0,0003 % masowo) całkowitej masy suchej skóry. Takie same wymagania określono dla wyrobów zawierających skórzane części.

Z kolei w pozycji nr 43 załącznika XVII rozporządzenia wskazane są warunki ograniczenia stosowania barwników azowych, które przez redukcyjne rozerwanie jednej lub większej liczby grup azowych uwalniają jedną lub więcej amin aromatycznych w wykrywalnych stężeniach powyżej 30 mg/kg (0,003% masowo) w wyrobach lub ich barwionych częściach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Barwniki azowe nie mogą być stosowane w wyrobach skórzanych, które mogą wejść w bezpośredni i przedłużony kontakt z ludzką skórą, m.in. takich jak: obuwie, rękawice, paski do zegarków, torebki, portmonetki/portfele, aktówki, pokrycia krzeseł, torebki noszone na szyi.

Dopuszczalna ilość chromu w wyrobach skórzanych

Dopuszczalna ilość chromu w wyrobach skórzanych

UOKiK

Kontrola ilości chemii w wyrobach skórzanych

Inspekcja Handlowa sprawując nadzór nad przestrzeganiem przepisów w zakresie stosowania ograniczeń dotyczących chemikaliów w ramach swoich kompetencji, sprawdza, czy wyroby oferowane konsumentom zawierają substancje chemiczne w dozwolonych ilościach lub nie zawierają substancji niedozwolonych do stosowania.

W trwającej obecnie kontroli Organ ten wziął pod lupę skórzane akcesoria: obuwie, rękawiczki, paski do spodni lub zegarków, torebki, portfele, aktówki.

Do tej pory przebadano 53 partie skórzanych produktów. Niebezpieczną ilość chromu (VI) wykryto w dwóch modelach obuwia damskiego.

 1. Pierwsze z nich to obuwie damskie Silver T. Sokolski (model FC L22-159). W części obuwia (skóra we wzory) wykryto chrom (VI) na poziomie 7,1 mg/kg, przy ograniczeniu zgodnie z wymaganiem z rozporządzenia REACH mniejszym niż 3 mg/kg.
 2. Półbuty damskie FILIPPO DP3160/22BK (KOD EAN 5903849351737). We wkładce skórzanej lewego buta wykryto chrom (VI) na poziomie 5,2 mg/kg, przy ograniczeniu zgodnie z rozporządzeniem REACH mniejszym niż 3 mg/kg – w niniejszym przypadku na wniosek kontrolowanego do badań laboratoryjnych została skierowana próbka kontrolna, których wyniki potwierdziły przekroczenie w próbce kontrolnej
  zawartości chromu (VI) i wykazały w skórze wkładki prawego buta chrom (VI) na poziomie 5,5 mg/kg.

W związku z wynikami badań, wojewódzkie inspektoraty IH, będą prowadziły dalsze działania celem wyeliminowania kwestionowanych produktów z obrotu.

Wykryte nieprawidłowości

Wykryte nieprawidłowości

UOKiK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: UOKiK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  Zespół ds. orzekania przyznaje świadczenie wspierające w 2024 r. Algorytm przyznawania punktów. Formularz. Test 32 czynności [rozporządzenie Dz.U. poz. 2581]

  Co bierze pod uwagę zespół ds orzekania przyznając punkty wymagane przy świadczeniu wspierającym? 

  Od 2024 r. ważne zmiany dla opiekunów podlegających ubezpieczeniu w KRUS

  Zmiany od 1 stycznia 2024 r. dotyczą osób, za które wójt, burmistrz lub prezydent miasta opłaca składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Co trzeba wiedzieć?

  Projekt ustawy o finansowaniu in vitro do dalszych prac w Komisji Zdrowia

  Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. 

  REKLAMA

  Nowość. Jednorazowa roczna odprawa. Wyniesie średnio 150 000 zł. Realnie mniej. Chyba, że w obliczeniach pojawią się dodatki do pensji

  Jednorazowa odprawa pieniężna przysługuje w wysokości 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy należne według stanu na dzień rozwiązania umowy o pracę. 

  Czy to jest pensja minimalna: 3150 zł pensji + dodatek 450 zł brutto na posiłki [e-poradnia INFORLEX]

  Czy wartość dopłat do posiłków pracowniczych w kwocie 450 zł miesięcznie wlicza się do kwoty brutto minimalnego wynagrodzenia?

  Monika Horna-Cieślak wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

  Adwokatka Monika Horna-Cieślak została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy. Kiedy najlepiej złożyć wniosek?

  Od kiedy można złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy? Co w przypadku przekroczenia terminu? Jakie są warunki do otrzymania świadczenia? Odpowiadamy.

  REKLAMA

  ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

  W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

  Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

  Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

  REKLAMA