REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość renty wdowiej i model kroczący

renta wdowia
renta wdowia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile ma wynosić wysokość renty wdowiej? Czym jest model kroczący? Już teraz wiemy, że renta w pełnej wysokości nie będzie przysługiwała od razu. 

Renta wdowia - dwie opcje do wyboru

Aktualne przepisy pozwalają owdowiałym na ubieganie się o rentę rodzinną, nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma wprowadzić rentę wdowią, dzięki której seniorzy będą mieli godne warunki życia po śmierci współmałżonka. 

REKLAMA

Renta wdowia ma być wypłacana w dwóch opcjach do wyboru. 

W pierwszym wariancie osoba owdowiała może skorzystać z renty rodzinnej po zmarłym małżonku powiększonej o 50% przysługującej jej emerytury, emerytury rolniczej, wojskowej, policyjnej, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej;

Drugi wariant przewiduje, że osoba owdowiała ma wpłacaną emeryturę, świadczenie przedemerytalne lub rentę powiększoną o 50% renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

W podjęciu decyzji odnośnie do tego, który wariant będzie korzystniejszy ma pomóc kalkulator renty wdowiej. Ministerstwo rekomenduje stworzenie takiego kalkulatora. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Renta wdowia - ile będzie wynosić

REKLAMA

Ile będzie wynosić świadczenie po zmianach? O jakiej kwocie właściwie jest mowa? Na obecnym etapie procedowania zmian wysokość renty wdowiej ma nie przekraczać trzykrotności miesięcznej kwoty przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS z funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie wynosi ona 3271,84 zł (to stan na 1 marca 2024 r. - z komunikatu ZUS). 

Czy to znaczy, że te dodatkowe 50% wypłacanego świadczenia będzie dostępne dla uprawnionego od razu? No właśnie nie. W przypadku renty wdowiej mielibyśmy do czynienia z tak zwanym modelem kroczącym. 

Renta wdowia w modelu kroczącym

Model kroczący przewiduje wprowadzenie świadczenia stopniowo, czyli nie od razu w takim wymiarze, w jakim ma być docelowo. Świadczenie zwiększałoby się z roku na rok, aż doszłoby do 50%. 

  • w pierwszym etapie byłoby to 15% drugiego świadczenia

  • w kolejnym etapie nastąpiłby wzrost do poziomu 20% drugiego świadczenia

  • docelowo drugie świadczenie wypłacane w wysokości 50%.

Czy renta wdowia ruszy już w 2024 r.? 

Czy można się spodziewać renty wdowiej już niebawem? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia, że środki na początek są zabezpieczone a także są możliwości techniczne na ruszenie z wypłatą połączonych świadczeń. Z szacunków wynika, że w początkach działania renty wdowiej na wypłaty trzeba będzie przeznaczyć 8-10 mld zł rocznie. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA