REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Farmakologiczna kastracja pedofilów

Marta Piórkowska
Chemiczna kastracja polega na podawaniu leków obniżających popęd płciowy.
Chemiczna kastracja polega na podawaniu leków obniżających popęd płciowy.

REKLAMA

REKLAMA

Duża nowelizacja kodeksów karnych obowiązująca od czerwca 2010 r. wprowadziła obowiązkową terapię farmakologiczną dla pedofilów i sprawców gwałtów kazirodczych.

Zatem wobec sprawcy, który dopuści się zgwałcenia osoby małoletniej poniżej 15 roku życia lub osoby bliskiej (np. córki lub syna), sąd orzeknie umieszczenie w zakładzie zamkniętym lub skierowanie na leczenie ambulatoryjne. Kastracji farmakologicznej mogą być poddani również sprawcy innych przestępstw na tle seksualnym, jednak w ich przypadku nie ma charakteru obligatoryjnego i jej zastosowanie będzie zależało wyłącznie od decyzji sądu.

REKLAMA

Przebieg terapii ambulatoryjnej

REKLAMA

Najpóźniej na sześć miesięcy przed wykonaniem kary lub warunkowym przedterminowym zwolnieniem, sąd zdecyduje czy skazany zostanie skierowany na terapię ambulatoryjną czy umieszczony w zakładzie zamkniętym. Leczenie polega na podawaniu środków obniżających popęd seksualny. Ich skuteczność zależy od formy podawania, zastrzyki przyjmowane są raz na kwartał natomiast tabletki częściej, dostosowywane indywidualnie do każdego przypadku.

Jednorazowa dawka leku to koszt kilkuset złotych. Niektórzy lek muszą przyjmować przez całe życie, dlatego terapia jest bezterminowa. Przepisy przewidują stosowanie chemicznej kastracji do momentu zmniejszenia ryzyka powrotu skazanego na ścieżkę przestępczą. Terapia może być jednak przerwana w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia skazanego np. gdy przyjmowane leki wyniszczają wątrobę leczonego.

Placówki wyznaczone do przeprowadzenia terapii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tej pory w Polsce nie było placówek w których leczono by skazanych za pedofilię, dlatego Ministerstwo Zdrowia wyznaczyło do tego ośrodki, mianowicie: Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim i Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Choroszczy. Po opuszczeniu zakładu zamkniętego skazany będzie musiał kontynuować terapię ambulatoryjnie w jednym z sześciu szpitali: w Warszawie, Krakowie, Warcie, Kościanie, Choroszczy lub Gorzowie Wielkopolskim.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Kierownicy placówek ambulatoryjnych wydadzą opinię na temat zachowania skazanego. W przypadku, gdy osadzony nie stosuje się do zaleceń terapii, odmawia udziału w psychoterapii lub przejawia zachowania agresywne, dyrektor szpitala wystąpi z wnioskiem o przeniesienie go do zakładu zamkniętego. Natomiast jeżeli leczony w ogóle nie stawi się na terapię, szpital powiadomi policję, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Zakłady zamknięte oraz ośrodki przeprowadzające leczenie ambulatoryjne muszą być odpowiednio zabezpieczone poprzez stały nadzór, monitoring pomieszczeń, system sygnalizujący niekontrolowane otwarcie drzwi i okien. Wyznaczone jednostki mają czas do końca 2010 roku na dostosowanie się do tych wymagań, kiedy to zaczną przyjmować skazanych. W praktyce jednak może okazać się to trudne, gdyż jak ustalił „Dziennik Gazeta Prawna” szpitale na realizację tych zadań w dalszym ciągu nie otrzymały pieniędzy z NFZ.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł,

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA