reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Stalking, czyli nękanie będzie karane

Stalking, czyli nękanie będzie karane

Stalking, czyli nękanie drugiego człowieka nie jest uregulowane w kodeksie karnym ani cywilnym. Coraz częściej jednak mamy do czynienia z tym zjawiskiem. Przeprowadzone badania w 2009 roku pokazują, że co 10 osoba w Polsce była ofiarą stalkingu. Czy istnieją zatem prawne rozwiązania nasilającego się stalkingu?

Słowo „stalking” pochodzi z języka angielskiego. Oznacza; podchodzić, czatować, czyhać. Pojęcie to można zdefiniować jako nękanie, prześladowanie czy naprzykrzanie się. Z pewnością jest to zachowanie, które ingeruje w naszą wolność osobistą. Przejawiać się może w nękaniu za pomocą sms-ów, e-maili czy głuchych telefonów.

W prawie amerykańskim niemieckim, czy holenderskim zjawisko stalkingu jest prawnie zdefiniowane i penalizowane. Badania przeprowadzone w 2007 r. we Włoszech mówią, że ze stalkingiem w swoim najbliższym otoczeniu zetknęło się aż 20 procent obywateli a aż 10 % zabójstw poprzedzona jest prześladowaniem ofiary przez stalkera.

W 90 % przypadków ofiarami stalkingu są kobiety.

Skutki działania stalkerów mogą mieć duży wpływ na przyszłe życie ofiary. Działania sprawców tego typu przestępstw polegają na ograniczeniu wolności, prywatności i intymności. Zakłócają też spokój i poczucie bezpieczeństwa szykanowanej osoby. Skutkiem działań sprawcy mogą być również straty materialne. Ofiary bardzo często zmieniają numery swoich telefonów komórkowych, rzucają pracę a nawet wyprowadzają się w inne miejsce.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Zgodnie z uregulowaniami kodeksu cywilnego osoba, której dobro osobiste jest zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne, jeśli zaś dokonano już naruszenia może także żądać, by osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności można żądać by osoba naruszająca, złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Przepis ten daje jedynie możliwość żądania świadczeń odszkodowawczych od nękającej ich osoby.

Ofiary stalkingu mogą również powoływać się przepisy kodeksu wykroczeń. Wskazuje on, że kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tys. zł albo karze nagany.

To jednak mało skuteczny środek do zapobiegania tego typu zachowań. Sprawa jest na tyle poważna że Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło pracę nad penalizacją takiego zachowania. Już nie długo nękanie ma zostać włączone do kodeksu karnego i pociągać za sobą odpowiedzialność za dokonanie takiego czynu. Na razie nie wiadomo do jakich czynów zakwalifikowany zostanie stalking i jaka kara będzie grozić za jego popełnienie.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama