reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Nie opłaca się kraść choinki

Nie opłaca się kraść choinki

Choinkę na święta lepiej kupić. Nie opłaca się nielegalnie wycinać jej w lesie. Jest to bowiem przestępstwo i można za to trafić do więzienia. 

Wyrąb drzewa z lasu jest nielegalny i podlega karze. Nielegalny wyrąb karany jest tak samo jak kradzież dlatego też można być za to pozbawionym wolności. Kodeks karny w art. 290 penalizuje zachowanie polegające na wyrębie drzewa w lesie i przywłaszczaniu go sobie. Tak więc samo wycinanie drzewa nie jest jeszcze karane istotne jest, żeby osoba przywłaszczała je sobie.

Kara

Do wyrębu drzewa stosuje się przepisy o kradzieży. Dlatego też należy stosować do niego art. 278 k.k.. Kradzież natomiast zagrożona jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Natomiast jeżeli kradzież jest mniejszej wagi wtedy oskarżony podlega grzywnie, ograniczeniu wolności lub pozbawieniu wolności do roku.

Ograniczenie wolności może trwać od 1 miesiąca do 12 miesięcy i może polegać między innymi na pracach społeczny lub potrącaniu części wynagrodzenia, dozorze, zakazie opuszczania miejsca zamieszkania. Grzywna natomiast może wynosić od 10 do 540 stawek dziennych. Stawka dzienna natomiast może wynosić od 10 zł do aż 2000 zł

Zobacz: Mandat za wyrzucone baterie

Jak zatem widać istnieje możliwość, że sprawca wyrębu może iść do więzienia i to na całkiem długi okres. Mogą go również dosięgnąć spore nieprzyjemności finansowe.

Kiedy wykroczenie

Nielegalny wyrąb lasu może stanowić również wykroczenie. Będzie to miało miejsce w sytuacji gdy wartość ukradzionego drzewa nie będzie przekraczać 250 zł. W takiej sytuacji obwinionemu grożą kary przewidziane w kodeksie wykroczeń. Za tego rodzaju czyn nie można iść do więzienia w prawnym rozumieniu tego słowa. Grozi za to bowiem areszt czyli do kara bardzo zbliżona do pozbawienia wolności (może ona jednak trwać jedynie do 30 dni

Nawiązka

Przy wyrębie drzewa w bardzo specyficzny sposób określona jest wysokość nawiązki. Otóż wynosi ona zawsze dwukrotną wartość drzewa. Nawiązka zasądzana jest na rzecz pokrzywdzonego. A co najważniejsze jest ona obligatoryjna. Jeżeli sąd skaże kogoś za wyrąb drzewa wtedy musi zasądzić nawiązkę.

Warto również wiedzieć, że w myśl kodeksu nawiązka nie jest karą ale środkiem karny. Dlatego też wymierzana jest obok pozbawienia wolności.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Podstawa prawna: art. 290 k.k.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za kradzież choinki można trafić do więzienia.
Za kradzież choinki można trafić do więzienia.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama