reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Przestępstwo znieważenia

Przestępstwo znieważenia

Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Zniewaga może mieć trzy postaci:
- znieważenie innej osoby w jej obecności;
- znieważenie innej osoby, choćby podczas jej nieobecności, lecz publicznie (zob. uwagi do art. 213);
- znieważenie innej osoby podczas jej nieobecności, lecz z zamiarem, aby zniewaga do tej osoby dotarła (np. za pośrednictwem osoby trzeciej).

Przestępstwo to ma charakter formalny - a więc nie musi wywoływać określonego skutku czyli nie musi powodować urażenia godnośc innej osoby. Nie oznacza to jednak czy dana wypowiedź jest zniewagą można oceniać dowolnie. Ocena taka powinna dokonywać się według krytariów obiektywnych - czyli nie według odczuć osoby znieważającej lub znieważonej, ale według okoliczności czy przeciętna osoba w danych warunkach taką wypowiedzią mogłaby czuć się znieważona. Istotne jest też odniesienie się do poziomu intelektualnego sprawcy i środowiska znieważającego i znieważonego (zazwyczaj w środowisku wiejskim granica znieważenia będzie się oddalać w stosunku do środowiska miejskiego).

Osobno wygląda kwestia zniewagi popełnionej przez prokuratora lub adwokata/radcę prawnego w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi. Zgodnie z art. 66 ust. 2 ustawy z 20 czerwca 1985 r. o prokuraturze (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 206) prokurator, który przy wykonywaniu swoich obowiązków służbowych dopuści się nadużycia wolności słowa stanowiącego ściganą z oskarżenia prywatnego zniewagę strony, jej pełnomocnika lub obrońcy, kuratora, świadka, biegłego albo tłumacza, odpowiada za swój czyn jedynie na drodze postępowania dyscyplinarnego. Podobnie ukształtowana jest odpowiedzialność za zniewagę w przypadku radcy prawnego i adwokata.

Przedmiotem czynu zniewagi może być tylko konkretna osoba fizyczna, a nie - jak w przypadku zniesławienia - grupa osób, instytucja, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.

Zniewagi dopuścić się można jedynie przez działanie. Takie zaniechanie jak niepodanie ręki lub nieodwzajemnienie powitania stanowią niewątpliwie zachowania niegrzeczne lecz nie wyczerpują znamion art. 216 kk.

Przestępstwo znieważenia jest ścigane z oskarżenia prywatnego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama