reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Efektywne zwalczanie wykroczeń-projekt Ministerstwa Sprawiedliwości

Efektywne zwalczanie wykroczeń-projekt Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw, który ma na celu zwiększenie efektywności zwalczania wykroczeń. Zaostrza on zasady odpowiedzialności za wykroczenie, na przykład przewiduje zwiększenie górnej granicy grzywny z 5 tysięcy złotych do 10 tysięcy złotych.

Pożądanym efektem wprowadzenia nowelizacji według autorów projektu powinno być zaostrzenie odpowiedzialności za poszczególne wykroczenia. I tak na przykład, osoba , która zużywa olej opałowy do celów napędowych podlegać ma karze grzywny do 1000 zł ( obecnie górna kara grzywny za to wykroczenie wynosi 500zł). Osoba, która kąpie się w miejscu publicznym ( najczęściej są to miejskie fontanny) podlegać będzie karze nagany lub 500 zł grzywny ( gdy aktualnie za wykroczenie to grozi kara nagany lub 250 zł grzywny).

Zobacz: Wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości uderzyłby po kieszeni także osoby, które zużywają olej opałowy do celów napędowych. Dzisiaj za to wykroczenie, kw przewiduje karę grzywny maksymalnie 500 złotową, zaś w świetle projektu nowelizacyjnego miałaby to być kara do 1 tysiąca złotych. Projekt ten nie okazałby się łaskawy także dla tych, którzy dopuściliby się szczucia psem drugiego człowieka. Za czyn taki groziłaby kara grzywny w wysokości do 2000 zł, podczas gdy obecnie wynosi ona jedynie tysiąc złotych.

Projekt ustawy zostanie teraz poddany konsultacjom z Sądem Najwyższym, Krajową Radą Sądownictwa, Naczelną Radą Adwokacką, Krajową Radą Radców Prawnych, Komisją Kodyfikacyjną Prawa Karnego oraz sądami okręgowymi i rejonowymi, a także prokuratorami apelacyjnymi i okręgowymi.

Ustawa ta weszłaby w życie 14 dni po jej ogłoszeniu.

KM/Źródło: MS

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

paragraf, prawo /Fot. Fotolia
paragraf, prawo /Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama