reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Skazany odbędzie karę w domu

Skazany odbędzie karę w domu

Sprawcy tzw. przestępstw lekkich, skazani na karę wiezienia nie dłuższą niż 6 miesięcy mogę podczas wykonywania kary za pomocą „elektronicznej obrączki” umieszczonej na nodze, kontaktować się z bliskimi, pracować, oraz w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Elektroniczne obrączki będą zakładane sprawcom, których kara pozbawienia wolności nie jest dłuższa niż 6 miesięcy. W przypadku osób skazanych na 1 rok więzienia warunkiem będzie odbycie pół roku kary w zakładzie karnym. Początkowo systemem będą objęte osoby skazane za przestępstwa drobne, np. skarbowe, czy uchylanie się od płacenia zasądzonych alimentów.
Dzięki takiej możliwość skazani nie są odizolowani od społeczeństwa, nadal mogą wykonywać swoją pracę, pozostawać w kontakcie z rodziną, czy przyjaciółmi.

Obrączka na wniosek

Poddanie się Systemowi Dozoru Elektronicznego (SDE) jest dobrowolne. Skazany powinien złożyć wniosek, którego koszt wyniesie 80 złotych. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku skazany będzie płacić 2 złotych za każdy dzień noszenia „obrączki”. W chwili obecnej w całej Polsce jest 8 tysięcy więźniów, którzy spełniają warunki, aby odbywać karę za pomocą Systemu Dozoru Elektronicznego.

Elastyczność kary

Główną zaletą SDE jest elastyczność dozoru kary, skazany będzie mógł nosić obrączkę np. przez kilka godzin dziennie.
System nie ma polegać na 24-godzinym monitorowaniu skazanego, ale na wyznaczeniu np. 12 godzin na dobę, w ciągu których będzie zobowiązany przebywać w odległości maksymalnie 200 metrów od urządzenia monitoringującego.
SDE umożliwiać będzie kontrolę:
- wykonywania kary pozbawienia wolności przez skazanych poza zakładem karnym, polegającej na przestrzeganiu przez skazanych obowiązków nałożonych przez sądy penitencjarne,
- pozostawania w wyznaczonym czasie w określonym miejscu przebywania,
- przestrzegania przez skazanych obowiązków powstrzymywania się od zbliżania się do określonych osób lub przebywania w określonych miejscach, z możliwością bieżącego określania i rejestrowania miejsc pobytu skazanego.

Centrum Monitoringu 

Informacje dotyczące osadzanego, jego zachowania, oraz przebiegu kary znajdują się w Centrum Monitoringu, które jest sercem całego systemu. W razie próby zdjęcia, zniszczenia obrączki, czy złamania zakazu zbliżania się do miejsc, lub osób system od razu wysyła patrol w celu skontrolowania sytuacji.
Polska jest dziewiątym krajem europejskim, w którym system zacznie działać. Wzorce były czerpane głównie z Portugalii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Pierwszym skazanym odbywającym karę w SDE jest mężczyzna z Warszawy skazany na karę 4 miesięcy więzienia.
System Dozoru Elektronicznego będzie wprowadzany na terenie całej Polski etapami do 2012 roku. Docelowo ma objąć jednocześnie 7,5 tysiąca skazanych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama