reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Nadzwyczajne środki zaskarżenia > Kiedy nie możemy wnieść kasacji?

Kiedy nie możemy wnieść kasacji?

Przepisy procedury karnej ustanawiają szereg ograniczeń dotyczących możliwości wniesienia kasacji. Związane są one z udziałem strony w postępowaniu sądowym, rodzajem wydanego wyroku sądowego, a także wymogami formalnymi, które muszą być spełnione, aby kasacja była skutecznie wniesiona.

Z uwagi na charakter kasacji jako nadzwyczajnego środka zaskarżenia przepisy procedury karnej normują szereg warunków, które muszą być spełnione aby kasacja mogła zostać skutecznie wniesiona.

Fakt złożenia apelacji w sprawie

Jeżeli strona nie wniosła apelacji od wyroku sądu pierwszej instancji, a wyrok sądu drugiej instancji utrzymał ten wyrok w mocy lub zmienił go na korzyść strony, to stronie nie przysługuje prawo do wniesienia kasacji, chyba że w sprawie będzie zachodzić jedna z bezwzględnych przyczyn odwoławczych wskazanych w przepisie art. 439 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Wpływ rodzaju wymierzonej oskarżonemu kary na kierunek kasacji

Kasację na korzyść oskarżonego można wnieść tylko wówczas, gdy wobec oskarżonego orzeczona została kara bezwzględnego pozbawienia wolności. W przypadku orzeczenia przez sąd innego rodzaju kary (w tym nawet kary pozbawienia wolności orzeczonej z warunkowym zawieszeniem kary tzw. „zawiasów”) nie jest to możliwe.

Z kolei na niekorzyść oskarżonego kasacja może być złożona wyłącznie w terminie 6 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku sądu drugiej instancji i to tylko w trzech przypadkach:

  • gdy oskarżony został uniewinniony,
  • gdy sąd umorzył postępowania z powodu znikomej szkodliwości społecznej czynu,
  • gdy sąd umorzył postępowania z uwagi na to, iż ustawa stanowi, że jego czyn nie podlega karze.

Wskazane powyżej ograniczenia nie dotyczą podmiotów wskazanych w art. 521 Kodeksu postępowania karnego (Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego) oraz stron w sytuacji, gdy w sprawie będzie zachodzić jedna z bezwzględnych przyczyn odwoławczych wskazanych w przepisie art. 439 § 1 Kodeksu postępowania karnego.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Termin wniesienia i wymogi formalne kasacji

Kasacja musi spełnić wszystkie wymogi formalne przewidziane dla tego rodzaju pisma procesowego, w tym również ma być wniesiona w terminie (dla stron jest to 30 dni od doręczenia im wyroku sądu drugiej instancji z uzasadnieniem), ma zawierać zarzuty z katalogu zarzutów dopuszczalnych oraz ma być opłacona (w przypadku, gdy wnosi ją strona). Opłata wynosi 450 zł (jeśli w pierwszej instancji orzekał sąd rejonowy) lub 750 zł. (gdy w pierwszej instancji orzekał sąd okręgowy).

Opłat nie wnosi osoba pozbawiona wolności, żołnierz odbywający zasadniczą służbę wojskową lub pełniący służbę wojskową w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego. Jeżeli danej osoby nie stać na uiszczenie tej opłaty może wystąpić do sądu z wnioskiem o zwolnienie jej od wnoszenia tej opłaty.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kasacja musi spełnić wszystkie wymogi formalne przewidziane dla tego rodzaju pisma procesowego.
Kasacja musi spełnić wszystkie wymogi formalne przewidziane dla tego rodzaju pisma procesowego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama