| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Kiedy snajper strzeli bez ostrzeżenia?

Kiedy snajper strzeli bez ostrzeżenia?

Dziś, aby policjant mógł użyć broni, musi zachować procedurę, którą przewidują przepisy prawne. Dotyczy ona, teoretycznie, również snajperów, co pozbawia ich głównej funkcji. Zaradzić temu mają zmiany, jakie szykuje w tej kwestii Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Używanie broni przez Policję dziś

Użycie broni palnej przez Policję jest sytuacją wyjątkową i musi zostać poprzedzone szeregiem czynności. Policjant musi, po uprzednim okrzyku „Policja” wezwać osobę do zachowania zgodnego z prawem (np. porzucenia broni, zaniechania ucieczki czy użycia przemocy).

Jeżeli sprawca nie podporządkuje się wezwaniu, Policjant może zagrozić użyciem broni palnej, wykrzykując: „Stój – bo strzelam”. Następnie oddaje strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku, jeśli żadne z wezwań nie okazują się skuteczne.

Jeśli z zachowania osoby posiadającej broń wynika, że zwłoka w użyciu wobec niego broni palnej groziłabym niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia ludzkiego, Policjant może poprzestać na okrzyku „Policja”.

Do tych przepisów muszą stosować się wszyscy policjanci, a więc teoretycznie również snajperzy, co powoduje, że ich rola przy zatrzymywaniu niebezpiecznych przestępców staje się bezcelowa.

Zobacz też: Jakie uprawnienia posiada pracownik ochrony?

Zmiany w procedurze

Nad zmianami w procedurze używania broni palnej przez Policję pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zgodnie z założeniami do nowej ustawy strzelec wyborowy (snajper) chcąc użyć broni nie będzie obowiązany zachowywać całej wyżej wskazanej procedury (wzywać napastnika do zachowania zgodnego z prawem, krzyczeć „Stój – bo strzelam” i oddawać strzału ostrzegawczego).

Oczywiście, nadal zarówno snajper, jak i zwykły policjant będą mogli używać broni wyłącznie w celu obezwładnienia napastnika. Ustawa nie będzie zezwalać na strzelanie, by zabić. Generalną zasadą jest, że każde użycie broni przez Policję powinno wyrządzać jak najmniejszą szkodę.

Zobacz też: Rozszerzenie uprawnień Straży Miejskiej a uprawnienia Policji

Kim jest snajper?

Snajper to strzelec wyborowy, policjant, który ćwiczy, by strzelać z odległości 100 do nawet 500 metrów. Ile jest ich w Polsce? Tego się nie dowiemy, gdyż ich liczba jest informacją niejawną.

Snajperzy wykorzystywani są przy zatrzymywaniu niebezpiecznych przestępców, ale również zabezpieczają wizyty głów państw i inne oficjalne uroczystości.

Strzelać, by zabić?

Snajperzy policyjni podkreślają, że w zakresie używania przez nich broni zdecydowanie brakuje szczegółowych regulacji prawnych. Podkreślają, że nie ma przepisów, które umożliwiłyby skuteczne oddanie strzału przez snajpera. Skuteczne, czyli eliminujące napastnika. W Polsce snajper strzelając do terrorysty, musi celować w ramię czy nogę, w Izraelu czy USA, może celować w głowę.

Zobacz serwis: Policja

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »