reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Karalność eutanazji dokonanej na życzenie chorego

Karalność eutanazji dokonanej na życzenie chorego

Przepisy Kodeksu karnego chronią ludzkie życie jako wartość nadrzędną. Z uwagi na to karalne są nie tylko takie (oczywiste) powszechne przestępstwa jak zabójstwo czy nieumyślne spowodowanie śmierci, ale karalne jest również zabicie człowieka na jego własne żądanie i pod wpływem współczucia dla niego, które można nazwać umownie „eutanazją na życzenie chorego” pod warunkiem szerokiego rozumienia tego pojęcia.

Wskazane wyżej zachowanie zostało przez ustawodawcę wyodrębnione jako oddzielne przestępstwo i ujęte w art. 150 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym, co było już wskazywane zabicie człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego jest karalne i grozi za nie kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (a zatem jest to występek).

Wskazanego przestępstwa może dopuścić się każda osoba – ktoś z rodziny, ktoś obcy, lekarz etc (jest to więc tzw. przestępstwo powszechne). Naturalnie można je popełnić tylko z zamiarem bezpośrednim, przy czym może to być zarówno działanie (np. zrobienie zastrzyku) jak i zaniechanie (np. niepodanie leku na czas).

Zobacz: Formy popełnienia przestępstwa

Jednocześnie należy zauważyć pewnie niezdecydowanie ustawodawcy w zakresie tego jak daleko może on ingerować w zachowania ludzkie i je oceniać, albowiem przepis ten (w § 2) zawiera sformułowanie łagodzące znacznie odpowiedzialność karną potencjalnego sprawcy. Chodzi o to, że ustawodawca przyjął, iż w wyjątkowych wypadkach sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Podkreślić w tym miejscu trzeba, iż nawet odstąpienie od wymierzenia kary jest de facto skazaniem sprawcy i jest ono ujawniane w rejestrze skazanych (po prostu brak jest wymierzenia wobec sprawcy kary, ale wyrok uznający winę jest wydawany).

Wskazane wyżej pojęcie „nadzwyczajnego wypadku” jest nieostre, co oznacza, iż każdorazowo to sąd ocenia daną sytuację i jeśli dostrzeże w niej ową „wyjątkowość” to może podjąć wskazane kroki.

Zobacz serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Papliński

Analityk ds. projektów konsultingowych w PKF Consult

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama