REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Eutanazja jest to przyspieszenie lub niezapobiegnięcie śmierci, tłumaczone troską i współczuciem dla osoby nieuleczalnie chorej. Nazywana jest również śmiercią z wyboru. Eutanazja jest problemem etycznym i jednym z poważnych problemów współczesnego świata.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Historia eutanazji

Eutanazja w rozumieniu współczesnym to dopiero okres II wojny światowej. Nazywano tak eksterminację chorych umysłowo oraz niepełnosprawnych przez nazistów. W starożytności określano tą nazwą śmierć naturalną, która przychodziła w momencie, gdy człowiek miał wszystkie swoje sprawy pozamykane i mógł bez robienia nikomu problemu umrzeć.

Eutanazja w krajach świata

Duży wpływ na legalność eutanazji ma światopogląd społeczeństwa. Żadna z wielkich religii nie pochwala eutanazji, uznając ją za grzech wobec najwyższego dobra jakim jest życie ludzkie oraz wobec jego dawcy.

Prym w legalizacji eutanazji wiedzie Europa. Już teraz eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii oraz Albanii.

Na świecie eutanazja jest dopuszczalna w Japonii oraz dwóch stanach USA mianowicie w Teksasie i Oregonie. W pozostałych krajach świata eutanazja jest traktowana jako zbrodnia i jest karana.

Eutanazja w Polsce

W Polsce eutanazja jest zbrodnią na równi z zabójstwem. Jest jednak traktowana od niego łagodniej. Osoba dokonująca eutanazji jest zagrożona kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, która może być nadzwyczajnie złagodzona, a nawet jest możliwość odstąpienia od jej wykonywania.

Łagodniejsze traktowanie sprawcy eutanazji jest uwarunkowane żądaniem pokrzywdzonego, by skrócić jego życie.

Zobacz: Sprawy karne

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA