| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Uprawomocnienie się wyroku i wykonanie kary

Uprawomocnienie się wyroku i wykonanie kary

Prawomocny wyrok podlega wykonaniu - skazany w zależności od sytuacji zostaje skierowany do więzienia, lub musi wykonać inną karę orzeczoną przez sąd.

Kiedy wyrok staje się prawomocny?

Wyrok staje się prawomocny, gdy niedopuszczalna jest zmiana wyroku poprzez wniesienie zwykłego środka odwoławczego tj. apelacji.

Orzeczenie prawomocne może być jednak wzruszone poprzez wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego jednak kasacja jest uznawana za środek odwoławczy nadzwyczajny, w którym można kwestionować nie ustalenia faktyczne a naruszenie prawa przez Sądy, które rozpatrywały sprawę w niższych instancjach.

W świetle obecnego kodeksu orzeczenie staje się prawomocne, jeżeli:

a) upłynął termin do wniesienia środka odwoławczego, a strona nie wniosła takiego środka,

b) stronie odmówiono przyjęcia środka odwoławczego, a nie zaskarżyła ona tego zarządzenia lub zaskarżyła je, lecz zarządzenie utrzymano w mocy,

c) środek odwoławczy cofnięto, a nie ma podstaw do rozpoznania go mimo takiego cofnięcia

d) orzeczenie wydano w wyniku rozpoznania środka odwoławczego, a więc już w II instancji

Prawomocne orzeczenie powoduje wyłączenie możliwości prowadzenia ponownego postępowania o ten sam czyn wobec tej samej osoby.

Zobacz: Kary i środki karne

Kiedy następuje wykonanie kary?

Kara jest wykonywana dopiero gdy wyrok skazujący uprawomocni się. Po uprawomocnieniu się wyroku skazującego na karę pozbawienia wolności sąd przesyła jego odpis do właściwego zakładu karnego.

Następnie sąd wzywa skazanego do stawienia się w wyznaczonym zakładzie karnym w określonym terminie, pod rygorem doprowadzenia przez Policję.

W przypadku kary grzywny sąd wzywa do jej uiszczenia w terminie 30 dni, w przypadku zaś jej nieuiszczenia kieruje się grzywnę do egzekucji.

W przypadku skazania na karę ograniczenia wolności sąd wzywa skazanego do stawienia się w wyznaczonym miejscu, gdzie skazany będzie wykonywał pracę, jednocześnie zawiadamiającym o tym odpowiednią placówkę lub zakład.

Zobacz serwis: Prawo karne

Czytaj także

Ekspert:

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Źródło:

INFOR

Tagi

kara, wyrok

Zdjęcia

Kara jest wykonywana dopiero gdy wyrok skazujący uprawomocni się.
Kara jest wykonywana dopiero gdy wyrok skazujący uprawomocni się.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »