reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Warto wiedzieć > Akcja „weź paragon”

Akcja „weź paragon”

Akcja „weź paragon” to inicjatywa Ministerstwa Finansów. W związku z feriami zimowymi akcja „weź paragon” potrwa od 20 stycznia do 2 marca 2014 roku. Urzędy skarbowe zamierzają przeprowadzić szeroką kampanię kontrolną. Za brak wydania paragonu mogą nałożyć w drodze mandatu kary w wysokości do 3360 zł.

Akcja „weź paragon” ma dwa cele. Pierwszy z nich to aspekt niejako podatkowy, który ma na celu wskazanie na ustawowy obowiązek wydawania paragonu do każdej przeprowadzonej transakcji. W drugiej kolejności Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na korzyści po stronie nabywcy wynikające z faktu posiadania paragonu. Ma to więc wymiar edukacyjny. Posiadanie paragonu umożliwia bowiem dochodzenie swoich praw, np. dokonanie zwrotu bądź reklamacji towaru.

Jednym z podstawowych obowiązków sprzedawcy jest prowadzenie ewidencji obrotów, czyli dokonywanych transakcji. Urządzeniem do tego służącym jest kasa fiskalna.

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących przewiduje jednak katalog wyjątków. Zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej podzielić możemy na trzy kategorie.

Zwolnienie przedmiotowe

Pierwsze z nich to zwolnienie ze względu na przedmiot prowadzonej działalności. Osoby zajmujące się usługami związanymi ze zbieraniem odpadów, usługami finansowymi i ubezpieczeniowymi zwolnione są z mocy samego prawa z tego obowiązku. Oznacza to, że mogą one prowadzić działalność gospodarczą bez konieczności posługiwania się urządzeniem, jakim jest kasa fiskalna.

Zobacz również: Dlaczego warto zatrzymać paragon?

Zwolnienie uzależnione od wielkości sprzedaży

Druga kategoria związana jest z limitem sprzedaży. Osoby (zarówno rozpoczynające działalność jak i ją kontynuujące) objęte tym zwolnieniem muszą pilnować rocznego limitu sprzedaży, który w 2014 roku wynosi 20 tys. zł. Obejmuje tylko wybraną sprzedaż/ świadczenie usług, tj. na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Należy to rozumieć tak, że w momencie przekroczenia wskazanego limitu obrotów podatnik jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to limit roczny. Daje to miesięczne ograniczenie na poziomie około 1 667 zł. Osoby rozpoczynające działalność w trakcie roku ustalają limit proporcjonalnie do pozostałej części roku.

Zwolnienie zależne od udziału czynności zwolnionych

Trzecia możliwość to skorzystanie ze zwolnienia, gdy udział obrotu z tytułu czynności wymienionych w załączniku I do wskazanego rozporządzenia zwolnionych, w całkowitym obrocie realizowanym na rzecz osób fizycznych, był w poprzednim roku wyższy niż 80%.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama