reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > > Renta zagraniczna Vademecum

Renta zagraniczna Vademecum

Przy ustalaniu polskiej renty uwzględnia się zagraniczne okresy ubezpieczenia. A na jakich zasadach przyznawane są renty w poszczególnych krajach członkowskich.

Pracownik w Wielkiej Brytanii, który jest niezdolny do pracy przez okres roku 52 tygodni może liczyć na zamianę swojego zasiłku na rentę z tytułu niezdolności do pracy. Renta wypadkowa przysługuje pracownikom, którzy stali się niepełnosprawni na skutek wypadku przy pracy. Pracownikom, którzy ulegli chorobie lub doznali uszczerbku na zdrowiu spowodowanego pracą zawodową przysługuje renta chorobowa.

Zobacz także: Na jakie renty można liczyć w Wielkiej Brytanii

W Niemczech rentę z tytułu ograniczenia zdolności zarobkowych otrzymuje się przez okres jedynie trzech lat. Po okresie trzech lat stan zdrowia rencisty podlega ponownemu badaniu i, jeżeli jest to konieczne, okres wypłaty renty ulega przedłużeniu.

Zobacz także: Renta z tytułu ograniczonych zdolności zarobkowych w Niemczech

Renta rodzinna przysługuje w związku ze śmiercią pracownika jego najbliższej rodzinie. W przypadku, gdy zgon pracownika nastąpił w następstwie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, członkowie jego rodziny pozostali przy życiu otrzymają miesięczną rentę stanowiącą odsetek ostatniego rocznego wynagrodzenia pobranego przez zmarłego. Prawo do renty z tytułu niezdolności uzależnione jest od spełnienia dwóch warunków. Po pierwsze musi istnieć choroba fizyczna lub umysłowa, która powoduje całkowitą i trwałą niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Po drugie musi zostać spełniony warunek długiego okresu ubezpieczenia i opłacania składek.

Zobacz także: Renta inwalidzka i renta rodzinna we Włoszech

W Holandii po roku niezdolności do pracy, pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wcześniej chory ma prawo do zasiłku chorobowego. W prawie holenderskim można wyróżnić 7 kategorii niepełnosprawności.

Zobacz także: Na jakich zasadach Polak może otrzymać rentę w Holandii

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przy ustalaniu prawa do polskiej renty Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich.
Przy ustalaniu prawa do polskiej renty Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w państwach członkowskich.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama