reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > > Renta z tytułu ograniczonych zdolności zarobkowych w Niemczech

Renta z tytułu ograniczonych zdolności zarobkowych w Niemczech

Otwarcie rynku niemieckiego dla pracowników z Polski budzi wiele pytań osób, które chcą podjąć prace w Niemczech. Jedną z istotnych kwestii jest możliwość uzyskania renty, jeśli stracimy zdolność pracy.

Nie wiele osób zdaje sobie sprawy, że w Niemczech ustawowa renta inwalidzka została zniesiona od dnia 1 stycznia 2001 roku. Rentę inwalidzką zastąpiła renta z tytułu ograniczenia zdolności zarobkowych.

W zasadzie rentę z tytułu ograniczenia zdolności zarobkowych otrzymuje się przez okres jedynie trzech lat. Po okresie trzech lat stan zdrowia rencisty podlega ponownemu badaniu i, jeżeli jest to konieczne, okres wypłaty renty ulega przedłużeniu.

Pracownikom w celu uzyskania dodatkowej ochrony poza nie wysoką rentą, zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia.

Zobacz także: Renta dla osób pracujących za granicą

Skoro w zasadzie nie ma już ustawowej renty z tytułu niezdolności do pracy pozostaje jeszcze prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu przez 42 dni (6 tygodni) w przypadku tej samej choroby. Kasa chorych wypłaca zasiłek chorobowy najdłużej przez okres 78 tygodni w ciągu 3 lat przy tej samej chorobie.

Wysokość zasiłku chorobowego w Niemczech wynosi 70 proc. ostatniego wynagrodzenia brutto objętego obowiązkowym ubezpieczeniem, lecz nie więcej niż 90 proc. zarobków netto. W przypadki, gdy pracownik w czasie choroby pobiera wynagrodzenie za pracę, zasiłek chorobowy podlega zawieszeniu.

W Niemczech chory nie ma obowiązku w bardzo krótkim czasie złożenia w kasie chorych zaświadczenia o niezdolności do pracy, natomiast w ciągu 3 dni musi poinformować o tym pracodawcę.

Możemy wyróżnić następujące etapy otrzymania zasiłku chorobowego:

  • przedłożenie w zakładzie pracy odpowiedniego zaświadczenia o niezdolności do pracy,
  • złożenie w kasie chorych zaświadczenia od pracodawcy o zarobkach,
  • obliczenie przez kasę chorych wysokości należnego zasiłku chorobowego,
  • przekazanie przez kasę chorych tzw. poświadczenia wypłaty dla chorego.

Jeśli pracownik przez jakiś czas jest chory, to pracodawca musi przesłać do kasy chorych zaświadczenie o zarobkach ubezpieczonego. Kasa chorych ustala, jaki był regularny dochód przed wystąpieniem choroby. Na podstawie tych obliczeń kasa chorych ustala wysokość należnego zasiłku chorobowego.

Następnie osoba, która zachorowała, otrzymuje od kasy chorych tzw. poświadczenie wypłaty. W poświadczeniu podany jest określony termin, w którym pacjent musi zgłosić się do lekarza leczącego, aby wypełnił to poświadczenie w części dotyczącej informacji na temat choroby, jej długości i planowanego leczenia. Wypłata zasiłku chorobowego może nastąpić w momencie, gdy wszystkie dane są zgromadzone oraz dostarczone jest zaświadczenie od lekarza.

Zobacz także serwis: Zasiłki

Źródło: www.eures.gov.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama