REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakie renty można liczyć w Wielkiej Brytanii

Ewa Ryś
Po przekroczeniu wieku emerytalnego nie można ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Po przekroczeniu wieku emerytalnego nie można ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Osobom zatrudnionym w Wielkiej Brytanii przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy, renta wypadkowa oraz renta chorobowa. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać do niej prawo?

Obywatele polscy, którzy pracują w Wielkiej Brytanii mają takie same prawa jak pracownicy, będący obywatelami tego kraju. Dotyczy to dostępu do pracy, wynagrodzeń i warunków zatrudnienia oraz systemu zabezpieczenia społecznego.

REKLAMA

Z systemu zabezpieczenia społecznego pracownikowi może przysługiwać wiele świadczeń, takich jak emerytura, renta czy różnego rodzaju zasiłki.

Renta z tytułu niezdolności do pracy

Pracownik, który jest niezdolny do pracy przez okres roku (52 tygodni) może liczyć na zamianę swojego zasiłku na rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Po przekroczeniu wieku emerytalnego nie można ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W przypadku pracowników, którzy niedawno podjęli pracę w Wielkiej Brytanii, prawo do renty jest uzależnione od faktu opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w Wielkiej Brytanii. Kolejnymi warunkami niezbędnymi do otrzymania renty inwalidzkiej są wymóg pracy za granicą dla pracodawcy, którego siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii i opłacania składki na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 52 tygodnie tego zatrudnienia lub opłacenie wystarczającej liczbę składek na brytyjskie ubezpieczenie społeczne i odpowiednik tych składek w określonych innych krajach.

Osobom niepełnosprawnym może przysługiwać prawo do zasiłku, jeśli potrzebują stałej opieki. Wysokość tego zasiłku zależy od stopnia niepełnosprawności. Zasiłek można otrzymywać do ukończenia 65 roku życia. Po tym czasie można otrzymać rentę opiekuńczą.

Zobacz także dział: Renta inwalidzka

Renta wypadkowa i chorobowa

Renta wypadkowa przysługuje pracownikom, którzy stali się niepełnosprawni na skutek wypadku przy pracy. Przy czym wypadek przy pracy musi mieś miejsce w Wielkiej Brytanii. Orzeczenie lekarskie wskazuje, w jakim stopniu osoba jest niepełnosprawna i jak długo taki stan może trwać.

Wysokość renty wypadkowej uzależniona jest od stopnia uszczerbku na zdrowiu. Uszczerbek na zdrowi wyrażany jest w procentach.

W przypadku, jeśli świadczenie rentowe jest ustalone na poziomie 10o proc. i ponadto występuje konieczność codziennej opieki, pracownik może otrzymać stałą rentę opiekuńczą.

Pracownikom, którzy ulegli chorobie lub doznali uszczerbku na zdrowiu spowodowanego pracą zawodową przysługuje renta chorobowa. Lekarz ustala stopień choroby lub uszczerbku na zdrowiu i przewidywaną długości choroby. Następnie wydaje orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Jest to o tyle ważne, że zależy od niego renty chorobowej.

Zobacz także: Renta dla osób pracujących za granicą

Źródło: www.eures.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • zainteresowana
  2021-11-09 09:43:37
  Polak przebywający w Anglii 10 lat i pracował w tym legalnie 8 lat i tam zmarł zmarł w 2021r a w Polsce zostało jedno dziecko czy dziecko otrzyma rentę po ojcu? i w jakiej wysokości?
  2
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

REKLAMA

Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

REKLAMA

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

REKLAMA