reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > > Renta inwalidzka i renta rodzinna we Włoszech

Renta inwalidzka i renta rodzinna we Włoszech

Na pracę we Włoszech obywatel Polski nie musi uzyskać zezwolenia. Na jakie świadczenia rentowe może liczyć pracując i mieszkając we Włoszech.

Renta rodzinna jest świadczeniem, które przysługuje w związku ze śmiercią pracownika jego najbliższej rodzinie.

W przypadku, kiedy zgon pracownika nastąpił w następstwie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, członkowie jego rodziny pozostali przy życiu otrzymają miesięczną rentę stanowiącą odsetek ostatniego rocznego wynagrodzenia pobranego przez zmarłego. Odsetek ten nie jest jednakowy dla wszystkich pracowników. Odsetek ten wynosi odpowiednio:

  • 50 proc. dla pozostałego przy życiu współmałżonka;
  • 20 proc. dla każdego dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia;
  • 40 proc. dla sierot, których oboje rodzice nie żyją;
  • 20 proc. dla każdego z rodziców, jeżeli do momentu zgonu pozostawali oni na utrzymaniu zmarłego, pod warunkiem, że nie pozostawił on po sobie współmałżonka ani dzieci;
  • 20% dla każdego brata i siostry, którzy do momentu zgonu pozostawali na utrzymaniu zmarłego, pod warunkiem, że nie pozostawił on po sobie współmałżonka ani dzieci.

Dzieci mają prawo do renty do ukończenia 21 roku życia, jeśli uczęszczają do szkoły średniej, a do 26 roku życia, jeśli odbywają studia wyższe.

Zobacz także dział: Renta rodzinna

Obywatele polscy, którzy są zatrudnieni we Włoszech mają jednakowe prawa, jak włoscy pracownicy. Dotyczy to również dostępu do systemu zabezpieczenia społecznego. Jednym z elementów systemu zabezpieczenia społecznego jest prawo do renty, w razie nastąpienia niezdolności do pracy.

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy we Francji jest uzależnione od spełnienia określonych warunków.

Po pierwsze musi istnieć choroba fizyczna lub umysłowa, potwierdzona przez lekarzy. Musi być to choroba, o takim charakterze, że powoduje ona całkowitą i trwałą niezdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Po drugie musi zostać spełniony warunek długiego okresu ubezpieczenia i opłacania składek: 260 składek tygodniowych, co równa się pięciu latom ubezpieczenia, w tym co najmniej 156 (co równa się trzem latom) opłaconym w ciągu pięciu lat poprzedzających ubieganie się o rentę.

Ubieganie się o rentę uniemożliwiają zatrudnienie, rejestracja na liście pracowników rolnych, praca na własny rachunek, rejestracja na listach zawodowych.

Zobacz także dział: Renta inwalidzka

Źródło: www.eures.gov.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubieganie się o rentę inwalidzką uniemożliwiają zatrudnienie, praca na własny rachunek, rejestracja na listach zawodowych.
Ubieganie się o rentę inwalidzką uniemożliwiają zatrudnienie, praca na własny rachunek, rejestracja na listach zawodowych.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama