REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich zasadach Polak może otrzymać rentę w Holandii

Ewa Ryś
Okres otrzymywania renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależniona od wieku pracownika.
Okres otrzymywania renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależniona od wieku pracownika.

REKLAMA

REKLAMA

W Holandii został zniesiony obowiązek uzyskiwania pozwoleń na pracę dla polskich obywateli. Mogą oni podejmować pracę na takich samych zasadach, jak obywatele tego kraju. To samo dotyczy prawa do renty inwalidzkiej.

Jaka umowa o pracę

REKLAMA

Osoba, która wykonuje określoną pracę w Holandii może być zatrudniona jako pracownik, na podstawie umowy o pracę. Może też podpisać umowę zlecenia lub umowę o dzieło.

Umowa o pracę jest porozumieniem zawieranym pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Jeśli osoba pracuje na rzecz innej osoby w każdym tygodniu lub przez co najmniej 20 godzin w miesiącu 3 kolejne miesiące, to mamy pracuje ona na podstawie umowy o pracę.

Pomimo, że umowę o pracę można zawrzeć ustnie, to jednak ważniejsze niektóre ważne kwestie dotyczące pracy muszą zostać sporządzone na piśmie. Należą do nich:

 • imię, nazwisko i adresy stron umowy (pracodawcy i pracownika);
 • miejsce wykonywania pracy;
 • stanowisko pracy i opis pracy;
 • data rozpoczęcia pracy;
 • czas trwania umowy o pracę;
 • dodatek urlopowy i sposób jego wyliczenia;
 • wynagrodzenie i termin jego zapłaty;
 • normalny czas pracy (tygodniowy lub dzienny);
 • udział w systemie emerytalnym;
 • informację, czy jest to umowa z agencją zatrudnienia;
 • okres próbny (maksymalnie 2 miesiące);
 • czas wypowiedzenia i w jaki sposób jest wyliczony.

Zobacz także: Pozwolenie na pracę w Holandii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla kogo renta inwalidzka

REKLAMA

Pracownik, który jest czasowo niezdolny do pracy z powodu choroby ma prawo do zasiłku chorobowego. Zasiłek przyznawany jest w wysokości 70 proc. wynagrodzenia przysługującego pracownikowi. Zasiłek chorobowy wypłacany jest przez okres dwóch lat. Po roku niezdolności do pracy, pracownikowi przysługuje prawo do wystąpienia o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jednakże prawo do renty mają wyłącznie pracownicy, którzy nie ukończyli jeszcze sześćdziesiątego piątego roku życia i tylko i wyłącznie w wypadku długotrwałej niezdolności do pracy.

W celu otrzymania renty z tytułu niezdolności w Holandii należy posiadać określony stopień niepełnosprawności. Uszczerbek co najmniej 15 proc. na zdrowi jest wystarczającym, aby otrzymać rentę inwalidzką.

Wysokość i okres pobierania renty inwalidzkiej zależy od trzech wskaźników. Po pierwsze od stopnia niepełnosprawności. Po drugie wysokości ostatniego wynagrodzenia. A po trzecie od wieku pracownika.

W prawie holenderskim regulującym kwestie przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy można wyróżnić 7 kategorii niepełnosprawności. Na przykład pracownik, który ma 35 proc. uszczerbek na zdrowiu, otrzyma rentę w wysokości 28 proc. minimalnego wynagrodzenia. Natomiast, jeśli jego uszczerbek na zdrowiu przekracza 65 proc., pracownik otrzyma rentę inwalidzką w wysokości 50,75 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Okres otrzymywania renty z tytułu niezdolności do pracy jest uzależniona od wieku pracownika i wynosi od 6 miesięcy do 6 lat.

Niepełnosprawność, która jest warunkiem niezbędnym do przyznania prawa do renty jest oceniana przez Instytut Świadczeń Pracowniczych na podstawie opinii lekarskiej.

Jeśli niezdolność do pracy jest mniejsza niż 35 proc., istnieje możliwość otrzymania zasiłku dla bezrobotnych.

Zobacz także: Renta dla osób pracujących za granicą

Źródło: www.eures.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Klęska A. Bodnara? Sąd uznał Barskiego za legalnego Prokuratora Krajowego. I uznał kontrowersyjne postanowienie Trybunału Konstytucyjnego

  Polsce grozi chaos w sądach karnych. Sąd Apelacyjny w Warszawie zwrócił prokuraturze wniosek o przedłużenie aresztu tymczasowego. Powodem jest uznanie przez sąd prokuratora, który złożył wniosek za osobą nieuprawnioną, gdyż działał na podstawie nominacji p.o. Prokuratora Krajowego Jacka Bilewicza. Sąd uznał też za skuteczne postanowienie tymczasowe Trybunału Konstytucyjnego nakazujące Adamowi Bodnarowi jako  Prokuratorowi Generalnemu i wszystkim organom władzy publicznej powstrzymanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji przysługujących prokuratorowi Prokuratury Krajowej.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  REKLAMA

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

  Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

  REKLAMA

  Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku - kto może otrzymać? ZUS: Każdy kto zapłacił za pogrzeb – nie tylko rodzina. Jakich formalności trzeba dopełnić?

  ZUS informuje, że zasiłek pogrzebowy może otrzymać każdy, kto zapłacił za pogrzeb. Mają do niego prawo nie tylko członkowie rodziny zmarłego, ale także osoba obca lub instytucja, np. pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związek wyznaniowy, o ile udokumentują poniesione koszty pogrzebu. W ubiegłym roku w całym kraju ZUS wypłacił niemal 354 tys. zasiłków pogrzebowych. 

  Od marca 2024 r. obowiązkowe podwyżki dla tysięcy Polaków. Niektórzy dostaną ponad 260,00 zł więcej bez składania wniosku.

  Na podwyżki mogą liczyć nie tylko pracownicy, którym uda się wynegocjować je z szefem. Co rok na wzrost wpływów oczekują także osoby, które otrzymują świadczenia długoterminowe z ZUS.

  REKLAMA