reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Po rozwodzie > Zmiana imienia i nazwiska

Zmiana imienia i nazwiska

Przez wiele lat w polskim porządku prawnym kwestię zmiany imion i nazwisk regulowała wielokrotnie nowelizowana ustawa z 1956 roku. Ze względu na realia społeczne i polityczne częstokroć pojawiały się problemy z jej zastosowaniem. Obecnie, od 2009 roku, obowiązuje nowa ustawa o zmianie imienia i nazwiska.

Kto może się ubiegać o zmianę?

Zgodnie z prawem polskim z uregulowań pozwalających na zmianę imienia i nazwiska, poza obywatelami polskimi, mogą korzystać także cudzoziemcy nieposiadający obywatelstwa żadnego państwa, jeżeli posiadają w Rzeczypospolitej Polskiej miejsce pobytu stałego oraz cudzoziemcy, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy. Ci ostatni jednakże mogą tego dokonać tylko i wyłącznie ze szczególnie ważnych powodów związanych z zagrożeniem prawa do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.

Zmiana imienia lub nazwiska może nastąpić tylko i wyłącznie na pisemny wniosek osoby ubiegającej się o zmianę. Dokonuje się jej w drodze wydania przez odpowiedni organ decyzji o wyrażeniu zgody na zmianę.

Co można zmienić?

Po zmianie, zgodnie z prawem polskim, nazwisko nie może składać się z więcej niż dwóch członów i można posiadać co najwyżej dwa imiona. Osoba ubiegająca się o zmianę imienia i nazwiska może dokonać szeregu drobnych zmian, takich jak pisownia czy zmiana formy właściwej dla rodzaju męskiego lub żeńskiego lub też zmienić imię i nazwisko na zupełnie inne. Można dokonać zarówno zmiany nazwiska rodowego jak i nazwiska noszonego aktualnie. Przy czym, jeżeli nazwisko rodowe i nazwisko noszone po zawarciu małżeństwa są tożsame i zgłasza się wniosek o zmianę nazwiska małżeńskiego zmiana tego pierwszego zostanie dokonana wyłącznie na wyraźne żądanie osoby ubiegającej się o zmianę nazwiska.

Zobacz także: Zmiana nazwiska po rozwodzie

Okoliczności pozwalające na zmianę

Zmiana imienia i nazwiska jest na tyle istotna, iż nie może być dokonana bez przyczyny.

Nie wystarczy sama chęć zmiany. Konieczne jest zaistnienie ważnych przyczyn uzasadniających złożenie wniosku o zmianę. Wśród nich ustawa wymienia zmiany:
1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
2) na imię lub nazwisko używane;
3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego
obywatelstwo również się posiada

Warto przy tym zaznaczyć, że nie są to jedyne sytuacje pozwalające na dokonanie zmiany. Możliwe jest podanie we wniosku także innych przyczyn, które wydają się wystarczająco ważne. Konieczne jest przy tym podanie wystarczającego uzasadnienia oraz złożenie odpowiednich dokumentów.

Zobacz także: Zmiana nazwiska w Księdze ochrzczonych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dobrzycka

salon i sklep internetowy 9design

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama